В продължение на три дни – от 20 до 22 март, светът следеше с внимание официалната визита на председателя на КНР Си Дзинпин в Русия, заявленията и резултатите от разговорите на китайския лидер в Москва, заяви в коментар за КМГ публицистът Петър Герасимов.
Според него Си Дзинпин и Владимир Путин са направили редица знакови реплики, които показват много. „Без значение как може да се промени международния пейзаж, Китай ще остане ангажиран с напредъка на всеобхватното стратегическо партньорство с Русия“, припомня думите на Си Дзинпин г-н Герасимов и добавя: „Това посещение в Русия е пътуване на приятелство, сътрудничество и мир. Китай показа, че е готов да работи с Русия за надграждане на минали постижения, за обогатяване на цялостното стратегическо партньорство, за повече ползи за двата народа и по-голям принос за напредъка на човечеството“.
По-нататък българският публицист цитира и коментар на президента Владимир Путин, който заяви, че „Русия твърдо подкрепя Китай в защитата на законните му интереси по въпросите, свързани с Тайван, Хонконг и Синдзян“, поздравява Пекин за посредническата роля за нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Иран, утвърждавайки позицията му на важен актьор на световната политическа сцена.
Тук е мястото да припомним написаното от Герасимов преди дни, по повод няколко анализа и коментари напоследък от бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър във връзка с все по-нарастващата роля на Китай в създаването на нов световен ред.
Той обяснява, че един от тези анализи е свързан с категоричната промяна на политическия шахмат в Близкия Изток, където, със съдействието на Пекин и прякото участие дългогодишния външен министър Уан И, бяха възстановени отношенията между Иран и Саудитска Арабия – един от най-големите противници на САЩ Техеран и един от най-големите (бивши?) съюзници на Вашингтон – Рияд.
„Според Кисинджър и редица други външнополитически анализатори, това е краят на главната роля на САЩ в този невралгичен и много важен суровинен регион на света, от една страна, и пряко доказателство за сериозно нарасналата роля и значение на Китай като глобален политически актьор, от друга“, продължава Герасимов и подчертава, че извън политическата сфера, отдавна вече е факт, че именно съвременен Китай е двигателят на световната икономика, другия основен сектор на съвременния ни живот.
В края на разговора ни Петър Герасимов отново се връща на визита на председателя на КНР в Москва, като подчертава, че тя не само затвърждава факта за китайско-руското стратегическо сътрудничество, но и още веднъж подчертава значимостта и мащаба на Китай като ключов актьор на световната политическа сцена.
„Изявленията на председателя Си Дзинпин и на Владимир Путин са изключително важни, защото те са пример за всеобхватното стратегическо партньорство и ясен знак, че Китай и Русия ще продължат заедно и уверено напред“, посочва в заключение той.