Служебният кабинет да действа умно, сякаш търси обществено одобрение на всяка цена
Опит за административен контрол на цените на основните хранителни продукти е обречен на провал. Най-вероятният резултат би бил по-голямо покачване на цените, поради свиване на предлагането. В най-негативния сценарий може да се види дори излизане на дадени стоки от пазара.
Ценообразуването е сложен процес, който минава през много различни стадии – от производство, през търговия на едро и на дребно. Това е свързано с редица разходи – производствени, транспортни, разходи за складиране, за данъци и т.н. Държавните институции могат да обърнат внимание върху това дали има организиран синхрон в определяне на цените на ниво производител и търговци на едно. Тук обаче също има много рискове, защото покрай нелоялни играчи може да пострада целият сектор… а това би довело отново до проблеми в предлагането и съответно покачване на крайните цени.
Разлики в цените се наблюдават из цяла Европа, не е казус само у нас. Държавата трябва да действа много внимателно. Преди да предприема каквито и да е било действия трябва да извърши детайлни анализи за същността на ценообразуването и причините за по-високите цени.
Служебният кабинет трябва да действа прагматично и умно, а не популистки, сякаш търси обществено одобрение на всяка цена.
(От фейсбук)