Как стои България в различни класации – от БВП до щастие и инфраструктура, и колко време ще настигаме средните нива в ЕС
Има много твърди критерии, по които се вижда окаяното състояние на страната ни. В началото на прехода през 1989 г. Румъния имаше 2 пъти по-нисък БВП на човек. Приблизително еднакъв е през 2006 г. – точно преди влизането на двете държави в ЕС.
Сега Румъния има с 31% по-висок БВП на човек в сравнение с България. Май
северните ни съседи се справят по-добре от нас
Сравнение следва да се прави с държавите, с които България е на приблизително сходно ниво на икономическо развитие (защото по правило развитите държави имат по-бавни темпове от развиващите се). Да сравним България с двете държави, с които сме най-близо по БВП през 2007 г. – Полша и Румъния. Тогава БВП на човек у нас са 83% от средната стойност на този показател за двете държави. През 2021 г. България сериозно изостава - 74%.
През този период Румъния и Полша изпреварват Хърватия, Латвия и Словакия. За да сме обективни, следва да отбележим, че България бавно и мъчително се движи към средния доход в бившите соцдържави - ще ни отнеме над половин век, за да наваксаме.
Твърдото ни закотвяне на последното място няма нищо общо с войната и енергийната криза. България е в много добро положение от високите цени на тока, защото сме един от големите износители тъкмо на ток. Страната ни печели от войната. От началото ѝ военните ни заводи работят на три смени и изнасят продукция срещу чудесно заплащане. България е
малък вносител на газ
и загубите ни от високите му цени не са съпоставими с икономическите ползи.
Класации се правят за какво ли не. Например за щастливи и нещастни нации, за икономическа свобода и за какво ли още не. Не че нямат значение, но съм доста скептично настроен. Със своето 85-о място от общо 146 държави България продължава да е най-нещастната нация в ЕС според World Happiness Index. Изпреварват ни даже държави като Беларус. Но много ми е интересно
как примерно финландците са една от най-щастливите нации,
но самоубийствата там са 2,5 пъти повече на 100 хиляди души, отколкото в България. Дали се самоубиват от прекомерно щастие? Или може би Финландия е щастлива, а финландците – не?
Но в същото изследване за индекса на щастието у нас има усещане за изключително висока корупция.
Нидерландия поиска Румъния в Шенген, а на нас ни каза, че сме прекомерно корумпирани – една точна оценка за работата на българските политици. Даже никой не се и опитва да ни сравнява с Хърватия – тях ги приемат където са поискали.
Според Moody’s България няма да може да влезе в еврозоната през 2024 г. Въпреки че страната ни прие ограничения за транспортните си фирми срещу обещание да влезе.
Парламентът и правителството ни даже не можаха да уговорят държавата еднократно да закупи задълженията на застрахователите по зелени карти за съвсем неголямата сума от няколко милиона евро. Така щеше да ни се отпуши пътят към еврото чрез приемане на изискваните промени в закона.
По време на пандемията се оказа, че България има един от най-високите проценти в света на починали от ковид спрямо заразените. Което показва равнището на нашето здравеопазване.
Здравната каса се точи по какви ли не начини. Вероятно затова никой не иска да въведе конкуренция между примерно 3 частни здравни каси, както е при изключително успешната здравна система на Нидерландия.
Нищо реално не се прави за справяне с демографските проблеми. Няма достатъчно детски градини. Пенсиите не зависят от това дали децата на пенсионерите плащат вноски в България, или в друга държава.
Защо работещите да плащат пълните пенсии на хора, чиито деца плащат пенсиите на чужденци?
Продължава поддържането на твърде много студенти в специалности, които слабо се търсят след завършване. България не бива да допуска да плаща за висше образование, за специално образование и за специализации на хора, които след това отиват да работят в други държави и по този начин изнасят инвестицията в образованието им.
Фрапиращи случаи има при изплащането на земеделски помощи.
За последните 7 г. България е построила над 2 пъти по-малко магистрали от Сърбия и над 3 пъти по-малко магистрали от Македония. 2022 г. постави рекорд по най-малки инвестиции в инфраструктурата. Дълбока тайна остава как ще се развива трайно икономиката без добра инфраструктура.
Тези пороци не са отсега. Глупавата масова приватизация даде възможност да се присвои значителна част от българската индустрия. Работническо-мениджърската приватизация неслучайно беше наречена
разбойническо- мениджърска
Касовата приватизация се правеше по измислени критерии и за свои хора.
Но политиците се интересуват само колко гласове ще преброят на избори в своя полза с цел пари и власт, а не държавата да просперира. Процентът, който се присвоява от обществените поръчки, постепенно нарасна от 10% преди двайсетина години до над 20%. Естествено, работливите млади хора ще искат да се махнат от такава страна. Скрита или явна корупция има навсякъде, включително и в Европейския парламент. Но тя е все пак в някаква допустима мярка – като например 8% за проекти в някои общини в Австрия.
При тази ситуация в страната ни няма как нещата да се оправят скоро. Очертава се постепенно да изчезнем като нация при все по-задълбочаващия се демографски колапс. Вече сме 6,5 млн. Връщали се обратно българи. Да, връщат се, защото се пенсионират в държавите, където са работили. И
тук им е по-евтино да харчат пенсиите си
И стават бреме за здравеопазването.
Не е толкова трудно да се вземат мерки и нещата да се подобрят. Стига хората да разберат, че да се действа по досегашния начин, е път към унищожението на България.
А българите са инициативни хора. Софтуерните ни компании бележат забележително развитие. В областта на зърнодобива се постигна висока степен на автоматизация и окрупняване, което доведе до наистина високи добиви. Парадоксално е, че Сърбия построи своята част от магистралата до българската граница далеч преди България и със строител българска фирма. Проблемът въобще не е в бизнеса и предприемаческия дух.