Тази сутрин по БНТ Михаил Константинов направи прогноза по колко депутати ще имат партиите на следващите избори. Изчисленията му са направени на база на електоралното изследване на "Екзакта" от вчера с корекция за гласовете от чужбина. Ето изчисленията му:
Вариант 1: Български възход влиза
1. ГЕРБ-СДС 72
2. ПП-ДБ 64
3. ДПС 36
4. „Възраждане“ 30
5. БСП 27
6. „Бълг. възход“ 11
Вариант 2: Български възход не влиза
1. Герб-СДС 75
2. ПП-ДБ 67
3. ДПС 38
4. „Възраждане“ 32
5. БСП 28
Изводи: Нищо ново под слънцето. Добрата коалиция няма да може да състави кабинет без една от трите партии - ГЕРБ, ДПС или Възраждане. При правото на ГЕРБ да съставя правителство - вариантът с ДПС и БВ е на косъм и с подкрепата на БСП, но без участие в коалицията, може и да се получи.
Ако приемем, че, явявайки се самостоятелно, ДБ отново вземе 20 депутатски места, то може да се приложи съвсем не лошата схема от 2014 година с двойна коалиция /ГЕРБ-РБ/ и две подкрепящи партии /тогава Патриотите и АБВ/. Но ДБ са си наумили да се явяват с ПП като предизборна коалиция, която първо - затваря една опция за избор и второ рискът от претопяване и обезличаване на самите партии в това политическо обединение е значителен. И най-важното - от него няма практическа полза. Защо?
Както обявиха добрите лидери, целта е първото място и оттам първо право за съставяне на кабинет. Дори и да приемем по-малко вероятното, че това ще се случи и първият и вторият си разменят местата, отново без някоя от лошите партии не може да се мине.
Моята прогноза е, че точно както ПП и ДБ вече говорят за обща пред/ и следизборна стратегия, така и партиите от "хартиената коалиция" ще използват времето до изборите в преговори за търсене на изход от политическата криза. И двете страни ще се явят на изборите с написано домашно, а след тях и с неговото практическо прилагане.
Другата прогноза е, че усещането за политически цайтнот ще бъде толкова силно, че ще окаже решаващо влияние за постигането на мнозинство и съставянето на правителство в най-кратки срокове. Ако това е съставено от "силите на статуквото", особено ако БВ не влезе в парламента, ключова роля ще играе БСП, а Корнелия Нинова едва ли ще приеме риска да бъде посочена като причина за провал на едно поредно правителство и нови предсрочни избори наесен. Всъщност, оправдавайки публично коалицията на БСП с ДБ, гуруто на сините Иван Костов всъщност оправда и едно бъдещо взаимодействие на ГЕРБ със социалистите.
Нещо повече - с извода, който правят от ГЕРБ, че основният политически опонент за тях вече не е БСП, а ПП /по Тома Биков/, вратата за търпимост към една от малките партии е отворена.
В заключение: през 2020 година с началото на протестите, се постави и началото на публичното недоволство от дългогодишното управление на ГЕРБ. През следващите два парламента се видя, че т.нар. прогресивни реформаторски сили имат план как да протестират, но не и как да управляват след падането на "врага". По това време беше кощунствена мисълта не само за партньорство с партията на Борисов, но дори за разговори с нея.
Година и половина по-късно стигмата не само е свалена, но ГЕРБ си върна позицията на основен политически играч. На фона на ПП те все по-ясно изпъкват като дясноцентристка партия, а ДБ все повече заемат мястото в компромисния център.
Та динамиката на промените и отношенията между партиите са толкова големи, че не изключвам и немислими допреди година-две ситуации, които днес се оказаха реалност. А именно - ако "хартиената коалиция" постигне мнозинство и състави правителство, то да бъде както си е по правилата - с мнозинство министри от ГЕРБ и премиер Бойко Борисов. Особено, когато следя класацията на "24 часа".