Във всяка една партия има много ясно обособени две групи - едните искат да се отиде на предсрочни избори, за да не се търпи щета от поемане на политическа отговорност, а другите - да се търси вариант за редовен кабинет ", заяви проф. Румяна Коларова, политолог и преподавател в Софийския университет пред БНР.
По думите й "Демократична България" е приела различна стратегия от "Продължаваме промяната", съзнавайки, че има цели и възможности пред България, които, ако не се формира правителство, ще станат почти непостижими. Затова противопоставянето в ДБ е много по-силно", коментира тя.
Според политоложката напрежение има и вътре в ГЕРБ, а в БСП, ДПС и "Възраждане" - няма: "Трите партии, в които може да се види вътрешнопартийна динамика, са ПП, ДБ и ГЕРБ. В ПП, ако има шанс да се получи подкрепа в нея за някакво програмно, преходно правителство, това ще стане против желанието на ръководството. Докато и в ГЕРБ, и в ДБ тече дебат на всички нива. Ако се постигне стъпка към договаряне, обсъждане на някакъв вид договореност, защото в Европа това е моделът, правителство трябва да се прави с конкретни задачи - влизане в Шенген през октомври, влизане в еврозоната - януари 2024 г."