Твърде вероятна е нова вълна от коронавирус. Няма да бъде с тежки заболявания, но ще има доста заразени, заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести
- Проф. Христова, Световната здравна организация предупреди за епидемия от морбили. Каква е ситуацията у нас?
- У нас ситуацията е спокойна.
Имаме единични случаи на морбили през последните години
Но това положение много бързо може да се промени, защото заболяването се предава много лесно и се разпространява мълниеносно. А СЗО предупреди, че ваксинационното покритие спада, което означава възможност на вируса на морбили да се мултиплицира, причинявайки епидемични взривове и епидемии.
- Колко процента е ваксинационното покритие у нас и трябва ли да се тревожим?
- Ваксинационното покритие трябва да е над 95%, за да осигурява надеждна защита, т.е. да бъдат защитени и неваксинираните. У нас обаче то е под 90%, което означава, че е под критичния праг, и при внос на заболяване вирусът лесно може да обхване неваксинираните лица.
- За 2022 г. у нас има регистриран един случай, може ли заразата да дойде от чужбина?
- Твърде възможно е, особено при големите размествания на хора във връзка с празниците.
- Кога трябва да се ваксинират децата срещу морбили и има ли достатъчно ваксини у нас?
- Съгласно действащия в момента имунизационен календар у нас децата се имунизират на 13-месечна възраст с една доза комбинирана ваксина срещу морбили, рубеола и паротит (заушка) и се реимунизират с втора доза на 12-годишна възраст със същата ваксина. Първата доза ваксина осигурява известна, но недостатъчна защита. За пълна защита е задължително да се постави и втората доза ваксина (на 12 години).
- Има ли изследвания в България дали ваксинирани се заразяват с морбили?
- Ваксината осигурява 97% защита. Това означава, че
3 на всеки 100 ваксинирани могат да се разболеят,
но заболяването е много по-леко и без усложнения. При неваксинирани обаче вирусът на морбили има капацитет за много, много усложнения.
- Коя шарка е най-опасна?
- Всяка шарка може да бъде опасна, ако заболелият е с понижен имунитет. В такива случаи всяка шарка може да доведе до сериозни усложнения. Но все пак може би най-тежко протича варицелата, епидемия от която имаме и в момента.
- В Англия над 30 деца са починали от скарлатина, има ли в България такива случаи? При какви симптоми трябва бързо да се потърси лекарска помощ?
- В Англия децата са починали от инфекция с група А инвазивни стрептококи. Такива стрептококи засягат цялото тяло и много бързо довеждат до фатален край. Такива случаи по правило са много редки. У нас са съобщавани единични случаи.
Максимално бързо трябва да се потърси лекарска помощ, да се направят необходимите микробиологични изследвания и в зависимост от находката от тези изследвания да се започне адекватна терапия.
- Навременното използване на антибиотици ли е изходът при такива случаи?
- Стрептококите са чувствителни на редица антибиотици.
Необходимо е микробиологично изследване, за да се изолира причинителят и да се направи антибиограма, за да се гарантира успехът на терапията.
- Появи се нов силно заразен вариант на омикрон във Великобритания, имаме ли повече информация за него и колко опасен е той? Здравните власти продължават ли да призовават хората да се ваксинират, при положение че се твърди, че той не се повлиява от ваксини?
- В различните страни циркулират различни подварианти на омикрон. В САЩ набира скорост подвариантът XBB.1.5. В Европа доминира подвариант BQ.1., следван от подвариант BA.5. Нашите данни от целогеномното секвениране показват доминиране на ВА.5. Всички тези подварианти се разпространяват по-ефикасно от предшествениците си, но не причиняват по-тежко заболяване. Новите т.нар. адаптирани ваксини включват и ВА.5., т.е. предпазват и срещу омикрон.
- Възможна ли е нова вълна на COVID?
- Възможна е и е твърде вероятна. Няма да бъде с тежки заболявания, но ще има доста заболели.
- Казахте наскоро, че пикът на грипа ще е през февруари, кой доминира в момента - грип А H3N2 или H1N1? Какви съвети бихте дали, за да не се заразяват хората?
- В момента все още доминира грип А (H3N2), но доста бързо напредва грип А (H1N1) – пандемичният щам. В началото на декември бяха само единични случаите на грип А (H1N1), в момента двата субтипа се доказват с почти еднаква честота.
За предпазване е добре да се спазват противоепидемичните мерки – носене на маски, дистанция, дезинфекция; ваксината дава добра защита; а в случай на развитие на симптоматика – бързо посещение при лекар, изследвания и ранно започване на ефективно лечение.