Вратата на службата за пенсионно и социално осигуряване в квартал "Ункапани" в Истанбул е заключена. Въпреки това на тротоара пред нея се е извила дълга опашка - хората чакат да свърши обедната почивка.
49-годишният продавач на играчки Мурат, който е сред чакащите, е започнал работа на 13-годишна възраст. Сега той иска да знае дали може да се пенсионира веднага. "Всъщност на 49 години е твърде рано", признава той. "Но ако държавата ви даде такава възможност, трябва да се възползвате от нея, нали така", добавя той.
И Айшегюл е дошла за същото. Работя от 16-годишна, разказва жената. "Признавам: пенсиониране на 43 години - това е рано. Но в тази страна това е изключително изтощително, особено за работещите майки", казва ресторантьорката. "Защото не е само работното място - работим също и в домакинството, и с децата." Тя лично се чувства много изтощена от това.
Отмяна на минималната възраст за пенсиониране
Подобни опашки в момента се наблюдават на много места, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви, че минималната възраст за пенсиониране ще бъде премахната. Според него това ще засегне около 2 милиона души. Досега жените имаха право да се пенсионират на 58, а мъжете - на 60 години. От средата на януари предстои единствено отработеното време да се взима предвид. Това означава, че 7200 дни трудов стаж ще отговарят на условието за пенсиониране.
Хората, които чакат на опашката, приемат радушно всичко това. Фатма е още един пример: "Щастлива съм, защото в противен случай щях да чакам още три години", казва 54-годишната туркиня. "Съпругът ми е пенсионер, но каква е ползата от една пенсия? И все пак, Бог да благослови Тайип Ердоган! Да, всичко стана по-скъпо, но това не е по негова вина."
Доходите често не стигат
Турският президент ще разчита на такива гласове на наближаващите парламентарни и президентски избори. Но много хора - за разлика от Фатма - обвиняват именно неговото правителство за отчайващата икономическа ситуация в страната. Валутата ѝ се срива, а инфлацията е най-малко 80 процента. Пенсиите много често не стигат.
В момента Фирдевс преживява всичко това на гърба на семейството си. Баща ѝ току-що се е пенсионирал и получава около 200 евро. Тя разказва, че той трудно свързва двата края. "Радвам се за него, защото сега има шанс да получава пенсия и да работи допълнително. Така той ще има повече приходи."
Работещи пенсионери
Немалко хора в Турция продължават да работят и след като са взели пенсия. Така те си помагат да издръжката на живота. Съпругът на Фатма работи допълнително, а Мурат от опашката пред пенсионната служба също се замисля дали да не го прави и той.
Млада жена, която не желае да името ѝ да бъде споменавано, се е наредила на опашката заради своя чичо. Смята, че случващото се е несправедливо. "Много хора продължават да работят, въпреки че получават и пенсия. Това е измама. Току-що завърших образованието си и търся работа". Според нея работещите пенсионери трябва да освободят пазара на труда.
Сметката ще платят следващите поколения
Друг проблем е, че колкото по-рано хората получават пенсии, толкова по-рано спират да внасят и вноски в осигурителната система. Така тя е застрашена от колапс в дългосрочен план, казва жената, която не желае да бъде назовавана поименно. "Това е за сметка на бъдещите поколения", казва икономистът Сенол Бабуску пред турската телевизия Карар. "Колко щети нанасяме на бъдещите поколения, предстои да разберем."
Предстоящите разходи на турската държава също все още не са известни. Но министърът на труда прогнозира, че сметката ще излезе поне 5 милиарда евро.
Щедри предизборни подаръци
Това не е първата скъпоструваща мярка преди изборите, които ще се проведат това лято. Правителството на Ердоган наскоро увеличи минималната работна заплата и възнагражденията в държавната администрация. Икономистът Бабуску гледа на ранното пенсиониране като на подарък за избирателите. "За да се спечелят изборите, почти 2,5 млн. души получиха право да се пенсионират по-рано", посочва той. "Дали това е правилно или не е друг въпрос. Сигурно е обаче, че това ще натовари сериозно хазната."
Все още няма влязла в сила законодателна промяна за ранното пенсиониране. Тепърва предстои тя да бъде внесена в парламента в средата на януари. Но след обещанието на Ердоган гласуването изглежда само формалност, съобщи "Дойче веле".