То бива популизъм, ама този минава всякакви граници - напът сме да направим невиждана революция в правото
Прочетох наскоро за едно законодателно предложение на “Възраждане”, което ме втрещи.
С внесени в парламента промени в Търговския закон те предлагат, ако кола бъде открадната, човекът, който я изплаща, да получи обратно платените вече вноски.
Забележително!!!
Нагледали сме се на какво ли не, но чак такъв шедьовър не бяхме срещали. Това е юридическо безумие!
Няма съмнение, че подобна промяна ще е в полза на хората (лизингополучатели). Но каква ще е ползата на фирмите, които отдават автомобили на лизинг, така и не става ясно.
В доразвитие на “гениалната идея” предлагам,
ако изгори апартаментът, даден под наем, обезщетението да се получи от наемателя
То бива, бива популизъм, ама този минава всякакви граници. Напът сме да направим невиждана революция в правото. Преди повече от 2000 години римляните са формулирали: Res perit domino (вещта погива за собственика). Няма правна система в света, която да не се опира на този основополагащ принцип.
Нека припомня: лизингът е наем. На лизинг нито се продава, нито се купува. Макар мнозина да не са наясно с това. Особеното на лизинга е, че наемателят (лизингополучателят) има т.нар. потестативно право да купи лизингованата вещ било по време на договора за наем (лизинг), било след изтичане на срока му. Но дали ще упражни това право, или не, си е негова работа. Дотогава той е просто наемател. Вещта (в случая колата) е собственост на наемодателя (лизингодателя).
И какво излиза - колата бива открадната, или погива и обезщетява се не този, който търпи загубата - собственикът ѝ, а наемателят лизингополучател. Т.е. той е ползвал колата година, две, три... безплатно. Направо сме построили комунизма. Всичко е без пари. Затова и наемателят на апартамент, който е изпепелен, ще трябва да бъде обезщетен - да му се върне наемът, който е плащал, а собственикът - “да духа супата”.
Ако това не е революция в правото, здраве му кажи!