Даниел Вълчев би могъл да оглави НДСВ, не изключвам на изборите подкрепа от ГЕРБ - те са ни рожба, казва юристът и бивш шеф на Народното събрание
Още акценти от интервюто с професора:
- Безпътицата, в която изпадна България вече втора година, изисква да се случи нещо, затова решихме да възродим НДСВ, което има богата история
- Царят е дал зелена светлина, но няма да се връща в политиката, а само ще ни подкрепя
- Партията бе в летаргия, но както при мечките, напролет ще излезе от нея
- Служебните правителства не са прът в колелото на историята на България, те си вършат работата Категорично одобрявам връщането на хартиената бюлетина, никъде в Европа няма машини
- Проф. Герджиков, парламентът не избра правителство с първия мандат - очаквахте ли този развой?
- Да. Щеше да бъде изненада, макар и приятна, ако този проектокабинет беше минал. Въпреки несъмнените достойнства на проф. Габровски и силния проектосъстав на министри.
- Какъв е сценарият оттук нататък?
- Нека видим какво ще направи “Продължаваме промяната”, макар да е ясно, че дори и да предложат кабинет, той ще бъде отхвърлен. Единствената реална надежда е в третия мандат, макар да не е ясно кому ще бъде връчен.
- Казвате, че кабинет на ПП ще бъде отхвърлен, но няма ли той повече шансове с издигането на Николай Денков за премиер? За първи път имаме академик - кандидат за премиер.
- Познавам Николай Денков, имам прекрасни впечатления от него - и като високласен специалист, и като човек. Но това, за съжаление, няма никакво значение. Защото, ако ще да предложат кабинетът да е само от нобелови лауреати, той пак ще бъде отхвърлен по чисто политически причини. Така че, за съжаление, личността на премиера и на министрите, които ще бъдат предложени, на практика нямат никакво значение, както видяхме с проф. Габровски.
- След като виждате шанс в третия мандат, на кого ще го даде Радев?
- Мисля си, че на Стефан Янев, макар това да е най-малката политическа сила. Не изключвам и друг вариант, но Янев е най-неутрален, не е натрупал негативи за разлика от всички останали. Затова няма толкова отявлени политически противници. Това е неговият голям плюс, който може да изиграе животоспасяваща роля за България. Защото е много важно да имаме в обозримо бъдеще кабинет поне до местните избори догодина.
- Но и при третия мандаг гласовете в пленарната зала ще са същите - правителството може да разчита на твърда подкрепа само от БВ, ГЕРБ и ДПС. Това не е достатъчно.
- Това е въпрос на разговори между политическите сили. Но си мисля, че ще има повече, които ще подкрепят мандат на Янев. Не съм прекален оптимист, но ми се иска да вярвам в това.
- Кой ще подкрепи - ДБ, БСП?
- Нищо не изключвам, но не мога да гадая.
- Подкрепа от БСП обаче няма ли да бъде изтълкувана като римейк на хартиената коалиция, където социалистите гласуваха с ГЕРБ и ДПС?
- Вижте, това ще бъде кабинет, предложен с мандата на Янев. Така че те трябва да се абстрахират от връзката с ГЕРБ и ДПС. Тази индиректна подкрепа не ги обвързва толкова ясно, че да кажат хората: Те пристанаха на ГЕРБ. Затова си мисля, че могат да го направят.
- Янев предложи формула - експертен кабинет с програма, подкрепена писмено от партиите. Какъв тип правителство ще е успешно?
- Това са условни понятия. Зад всяко експертно правителство има политика, размити са границите. Какво значи експертно правителство, след като се следват определени политики, свързани например с увеличаване или намаляване на данъците, или друго. Всяко правителство има своя поглед. Ако дадем на “Възраждане” да направи кабинет - тяхната политика е ясна и ще бъде за излизане от ЕС и НАТО и неприемане на еврото. Така че във всяко правителство винаги има политика, независимо как ще го наречем.
- Но в състава, който предложи проф. Габровски, бяха събрани експерти и те пак не получиха подкрепа. Какво ще е по-различно при третия мандат и очаквате ли повторение на името на премиера например?
- Ще е по-различно, защото партията на Янев не е акумулирала врагове, каквито противопоставяния има между ГЕРБ и БСП, на ПП с останалите партии - всяка срещу всяка. Докато по отношение на Янев няма такива настроения, защото това е нова партия, държи се неутрално, не влиза в конфронтации. Което не се среща често в политическия живот.
- Изказвате се доста ласкаво за Янев. Можем ли да търсим връзка с възраждането на НДСВ и евентуалното ви бъдещо явяване на изборите - ще го търсите ли за партньор?
- Задача №1 сега е да се възродим. Когато това се случи и поемем курс към явяване на избори, тогава ще мислим с кого бихме могли да се съюзяваме и да търсим подкрепа. Но партията на Янев е една от тези, с които спокойно можем да си партнираме. Аз имам много добро мнение за Янев, работил съм с него, бяхме 98 дни заедно. Много балансиран и разумен, интелигентен мъж.
- Как се роди идеята да възраждате НДСВ?
- Обстановката предразположи това решение. Тази безпътица, в която изпадна България вече втора година, изисква да се случи нещо ново. Ако е съвсем нов политически проект - има слаби шансове да пробие. Янев успя на ръба. Докато НДСВ все пак има история и тя е богата. Тя не е отпреди 50-100 години, хората ни помнят. Някои ни помнят с добро, разбира се, има и такива, които, като чуят НДСВ, и се хващат за главата. Това важи за всяка партия. Но съм доста обнадежден и много се зарадвах, когато получих поканата за Национален съвет. Точно тогава се разболях и не можах да отида, но предстои конгрес, на който ще обявим нашето възраждане.
- Наистина НДСВ е с история, но е по-скоро в историята. В последните 10 години изчезнахте от политическата сцена, нямате партиен живот и активност, реално не съществувате. Какво ще възраждате?
- Да, НДСВ просто изпадна в летаргия. Но както при мечките, които изпадат в летаргия, но напролет излизат от нея, така и за НДСВ идва пролетта. Искаме да излезем от летаргията и да влезем активно в политическия живот.
- Професоре, колко членове има НДСВ към днешна дата? Май никой не може да каже точно.
- О, нека да кажат тези, които са в управлението на партията. Но чух, че по провинцията местните ни ядра са се поразбудили - много са се ентусиазирали. Дори имало млади хора, които искат да се записват в НДСВ. Което звучи много добре.
- Царят доколко е запознат с вашите намерения?
- Запознат е. През главата му не се правят нещата. Той е дал зелена светлина, но няма да се включва директно в цялата тази история. Но ще ни подкрепя.
- Но няма да се връща в политическия живот, така ли?
- Не. Той няма намерения в тази посока. Освен това вече и годините му не са толкова малко. Да не забравяме, че е роден 1937 г. Навремето Конрад Аденауер беше канцлер на Германия докъм 90 години, но това са единични случаи.
- А с кого начело си представяте възроденото НДСВ?
- Даниел Вълчев би могъл, ако иска. Би било добре, но не знам да е говорено с него. Освен че е популярен, той има много силни качества. Станимир Илчев също може да продължи в по-активна роля.
- Когато пуснахте “бомбата” за възраждането на НДСВ, прозвъних част от известните имена от партията ви и повечето бяха научили от медиите. Така ли ще се възраждате - вие не комуникирате помежду си?
- Така е. Първоначално не е била дадена гласност, което е може би грешка. Но така или иначе началото е дадено, топката се завъртя.
- Не трябваше ли да се съберете и да си го изговорите първо вие?
- Да, може би трябваше. Събрал се е Националният съвет и ентусиазирано е взел това решение. А на конгреса може да се обсъди от всички.
- Спомням си, че преди последния ви конгрес през 2015 г. имаше гласове дори за закриването на партията.
- Да, самият аз тогава смятах, че е редно, след като излизаме в летаргия, да не се мъчим, а да се закрием.
- Какво промени мнението ви сега?
- Първо, зарадвах се на този ентусиазъм, който дойде. И второ, политическата обстановка е такава, че изисква да се появи нещо ново. А ние предлагаме нещо не чак толкова ново, но НДСВ се е доказала се и е направила добри неща за България. Това е нещо, което никой не може да отрече, освен най-големите ни врагове и тези, които са против ЕС и НАТО.
- Окей, отивате на избори - откъде ще привлечете подкрепа и гласове?
- От нашите симпатизанти и от тези, които ще видят в нас нещо повече от това, което в момента се върти. Вече 2 години се въртят едни и същи политически герои, които непрекъснато се противопоставят един на друг и не може да се намери изход и да се състави правителство, което да се задържи повече от няколко месеца.
- Да ви попитам тогава така - от кои партии ще дърпате гласове?
- От които дойдат. Няма да ходим и да чукаме по хорските врати. Просто се афишираме и който ни харесва - да идва. Може и от ГЕРБ да дойдат.
- Е, чак пък от ГЕРБ...
- Не го изключвам, защото ГЕРБ в някаква степен са наша рожба начело с Бойко Борисов, който тръгна с НДСВ.
- Завъртя се сценарий, в който възраждането на НДСВ се подпомага неофициално от Борисов, за да може, ако влезете в следващия парламент, да сте патерица на ГЕРБ за съставяне на правителство. Как ви звучи?
- Не съм го чувал това. Но може да се случи обратното - те да са наша патерица. Поне така ми се иска да бъде.
- Смятате ли, че можете да съберете отново онази сила, с която НДСВ тръгна преди 21 г., когато имахте подкрепата на 1,5 млн. българи? На колко се надявате сега?
- Не мога да определя процента, но няма да е повече от 100. Не смея да давам прогнози, но колкото повече, толкова по-добре. Трябва да сме патологични оптимисти, за да очакваме чак такава грандиозна подкрепа като през 2001 г. Но ще ви напомня, че тогава едни паралелни партии с името на Симеон ни откраднаха гласове, някъде към 18 мандата. Иначе НДСВ щяхме да имаме 138 депутати.
- Кажете ни какви хора ще търсите за кандидати за депутати? Вие ще се върнете ли отново начело на листа?
- Не го изключвам. Моето име все още значи нещо за някои хора в редиците на НДСВ и покрай тях и не е лошо това да се капитализира. Нямам намерение да заемам след това позиции в политиката. Но мога да бъда някакъв притегателен център за избиратели.
- Какво бихте променили в работата на парламента, ако се върнете? Често критикувате законотворците, а в това НС реално е приет само Изборният кодекс.
- Да, това е 25-ата му промяна за 8 години. Това ако е добър атестат - здраве му кажи! Бесен съм за това, че непрекъснато се променят закони! Не искам и да знам какво са решили, толкова съм отвратен от начина, по който се законодателства!
- Президентът наложи вето на Изборния кодекс. Има ли основание?
- Не съм следил в дълбочина какво промениха, но бе безобразие първоначалното решение, че трябва да гласуваме само с машини, след като Европа се отказа от това. В Германия Конституционният съд изрично го отмени през 2008 г., защото съдържа потенциална опасност от фалшификации. Това трябваше да им светне, не сме ние най-умните в Европа. Това са демокрации на стотици години и те са намерили верния начин как да се гласува. Затова категорично одобрявам връщането на хартиената бюлетина. Ако има съмнения за фалшификации и манипулации при нея - нека се вземат мерки в тази посока.
- Как ще коментирате острото противопоставяне на президента с почти всички партии днес? Обяви, че “Промяната” са грешка и шарлатани.
- Струва ми се, че той е омерзен от това, което се случва на политическата ни сцена - че не може да се състави стабилно правителство и парламентът да заработи като хората. И оттам предполагам, че е дошло недоволството му почти от всички.
- Но отнася много критики за това, че дава квалификации на партии, зад които стоят избиратели. Така ли трябва да се държи президентът?
- Каквото и да прави президентът, той ще бъде критикуван. Винаги има противопоставяния и несъгласия и колкото си по-нависоко, толкова повече критики търпиш.
- Чуват се гласове, че със задълбочаването на парламентарната криза се върви към налагане на тезата за необходимост от президентска република. Така ли е според вас?
- Не. Винаги в такива смутни времена излизат фантасмагории и има хора, които си представят някакви сценарии. Не виждам никакво рационално зърно в едно такова мислене.
- Ще станат почти 2 г., откакто ни управляват основно служебни правителства, и това породи дебат дали е необходимо съществуването на този институт, или той трябва да бъде закрит след промени в конституцията?
- Поначало съм против непрекъснатите промени в който и да е закон. Такива се правят само обмислено и професионално обсъдено. А така ангро и първосигнално не одобрявам. Лично аз не виждам служебните правителства да са прът в колелото на историята на България и да са пречка в нейното развитие. Това е един институт, който върши своята работа и нищо толкова страшно няма, че да трябва да се маха.
Визитка:
- Роден на 19 март 1946 г. в София
- Завършил е Юридическия факултет на СУ “Св. Кл. Охридски”. Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт “Макс Планк”
- Професор по търговско право и преподавател в СУ
- Председател на 39-ото НС (2001-2005). Депутат в 39-ото и 40-ото НС
- Член на НДСВ
- Носител на орден “Стара планина”
- Премиер в първото служебно правителство, назначено от президента Румен Радев през 2017 г.