Кабинетът “Габровски” е на ГЕРБ, независимо колко овчи кожи мята върху себе си, БСП няма да го подкрепи, казва зам.-шефът на партията и на парламента
Още акценти от интервюто:
- Президентът не трябва да се меси така директно с оценки за политическите формации
- Ако продължаваме да работим по този начин, парламентарната демокрация ще бъде поставена пред много сериозно изпитание
- Поведението на Божанков бе целенасочена провокация, зад която стоят други политически цели
- Всички казват, че трябва да има правителство, но са в бойна готовност за избори – затова трудно се постига консенсус
- За да бъде убедително такова с третия мандат - да си свърши работата и никоя от партиите да не плати тежка политическа цена, то трябва да бъде подкрепено от всички и на основа на много ясна програма
- Ще даде ли БСП шанс на кабинета “Габровски”, г-н Вигенин - ще го подкрепите ли, или не?
- Не. Това е правителство на ГЕРБ. Независимо как се маскира всичко, независимо колко овчи кожи ще намятат върху себе си, това остава същият ГЕРБ, със същия лидер Бойко Борисов, със същите хора. Това е същата партия, която след толкова години на протести не каза нито веднъж - сбъркахме, това не направихме както трябва, сменяме хора, защото трябва ново лице. Не, напротив, те са с усещането за непогрешимост и искат да ни представят още от същото, само че под друга маскировка. Няма да се вържем.
- Но в предложеното от проф. Габровски правителство има и експерти, и бивши политици от почти целия спектър, включително от БСП.
- Вътре няма хора от БСП. Има такива, които в годините са се асоциирали по някакъв начин с БСП, но в момента нямат нищо общо с нас. Това, което ни се предлага, е продукт само на усилията на ГЕРБ. И колкото и да се опитват да представят, че проф. Габровски сам си е създал кабинета, съставът му показва, че доста му е помагано.
- Да ви питам тогава така - можете ли да гарантирате, че по време на гласуването в сряда всички депутати от БСП ще са в пленарната зала и няма да има отсъстващи, които да свалят кворума и така да помогнат за избора на кабинет?
- Да. Ние вече сме 24-ма и всички са декларирали, че ще присъстват и ще гласуват “против”. Не очаквам пробиви при нас.
- И вие самият признахте, че и 115 гласа стигат за избор на правителство, ако бъде свален кворумът. След като не сте вие, откъде очаквате да отсъстват депутати?
- Нямам очаквания. Това са възможни хипотези - ако не можеш да намериш 5-6 гласа “за”, другият начин е да свалиш кворума. Това си е работа на ГЕРБ.
Но избирането на правителство по този начин е фалстарт. Мисля, че ГЕРБ също го осъзнават и не очаквам правителството да мине с игра с кворума. Няма да изглежда сериозно.
Може би разчитат на по-широка подкрепа. Или пък представянето на правителството да не е толкова с цел да бъде избрано, а да покаже един по-открит подход, по-консенсусен от страна на ГЕРБ. По-скоро това е заявката - с поглед към третия мандат.
Основният проблем в парламента е следният: от една страна, всички казват, че трябва да има правителство, и обективно е така - страната има нужда от парламентарно подкрепено правителство и действащо Народно събрание. В същото време очакванията на партиите са, че правителство по-скоро няма да бъде създадено и те са в състояние на бойна готовност за предсрочни избори. Това пък ограничава възможността и желанието им да правят компромис, защото правителство може да има само при компромис от страна на всички. Не знам в каква посока ще се развие това вътрешно противоречие, но към днешна дата ми се струва, че ще вървим към избори.
- Дори с третия мандат ли няма да се постигне съгласие за кабинет?
- Нека да видим какво ще се случи с първия, как ще протече и самият дебат, това е някакъв сигнал. Да видим и втория - как ще подходят ПП. Но за да има успех с третия, още тази седмица партиите трябва да започнат - ако не публично, поне помежду си, да търсят възможните варианти. Защото, държа да уточня, че това е личното ми мнение, в партията тепърва ще го обсъждаме, ако е възможно правителство с третия мандат, то трябва да бъде на база много ясно разписана програма с конкретни срокове какво трябва да свърши.
- На кой очаквате президентът да даде третия мандат?
- Различни варианти има. Но БСП например вече заяви, че няма да подкрепи мандат на “Възраждане” или ДПС. Затова, ако трябва да има правителство, мандатът трябва да отиде в някоя от останалите 3 формации - ДБ, БВ или БСП.
- От консултациите при Радев стана ясно, че на БСП едва ли ще го даде, с ДБ влезе в остър спор за войната в Украйна. Така остава като най-вероятен Стефан Янев. Очаквате ли да се случи правителство с неговия мандат - вие казахте, че трябва да е експертно, той също има такива виждания, проф. Габровски също предложи повече експерти. Така възможно ли е БСП да даде подкрепа за такова правителство в третия мандат?
- Нищо не е приключило, докато наистина не приключи. Имали сме примери в Европа в такива кризисни ситуации, когато на практика всички парламентарни партии или с много малки изключения застават зад експертно правителство. В Италия наскоро направиха нещо подобно. За мен лично е важно БСП да не се окаже в ситуация като с Изборния кодекс и да създадем впечатлението, че хартиената коалиция прераства в управленска. Неведнъж заявихме, че едното няма нищо общо с другото. За да бъде убедително такова правителство, за да може то да си свърши работата и никоя от партиите да не плати тежка политическа цена, то трябва да бъде подкрепено от всички и на основа на много ясна програма. Очевидно не може да има хоризонт от 4 г., но то ще бъде кризисно, за да ни преведе през зимата.
- С какъв хоризонт го виждате? До местните избори догодина?
- Дали ще е до местните избори, това са спекулации. Аз просто споделям моето виждане. Но ако партиите почувстват, че създаването на такъв кабинет ще ги принуди да платят твърде висока цена, която не могат да си позволят, тогава правителство няма да има и ще отидат на избори. Друг е въпросът, че новите избори няма да променят нищо. И социологическите проучвания го показват.
И все пак трябва да гледаме малко по-напред и по в дълбочина. Ако продължаваме да работим по този начин, парламентарната демокрация ще бъде поставена пред много сериозно изпитание. Все повече граждани поставят под въпрос смисъла на съществуването на Народното събрание. С тази неспособност на партиите и парламента да излъчат правителство, можем да поставим под въпрос изобщо парламентарната демокрация в България.
- И тук стигаме до темата за президентската република. От БСП неведнъж сте изразявали опасения, че президентът “бута” политическите процеси и ситуацията в държавата в тази посока. Така ли е?
- Видяхме изявления на хора, близки до президента, които защитават тази теза. За България такова управление няма да бъде полезно. Ние смятаме, че парламентарната форма на управление се е утвърдила през годините. Сега е въпрос на политическите формации да доутвърдят този модел и да покажат, че кризите са временни. И справянето с тях ще утвърди допълнително този модел, а няма да ни тласне в друга посока. Може много да се говори за президентска република и управление, но по нашата конституция това може да се случи само след промяната ѝ от ВНС. Не мисля, че тази перспектива е реалистична.
- Ще ви върна на третия мандат и следната хипотеза: Отива при Стефан Янев, а той предлага кандидат за премиер проф. Габровски, както вече настоя Борисов, и неговия кабинет. Бихте ли застанали зад него заедно с ГЕРБ, ДПС и БВ?
- Това са твърде много хипотези, тепърва ще видим дали ще стигнем изобщо до тях. Първо, ако бихме гласували това правителство с третия мандат, би трябвало да го направим и сега. Така че аз не виждам такава възможност.
Третият мандат не е предвиден, за да рециклира това, което ще ни се предложи сега, включително като премиер. Третият мандат по начина, по който го е предвидила конституцията, предполага повече време за разговори между всички политически формации и определяне между всички тях заедно на кандидата за премиер и кабинета. И заедно да определят програмата, която той ще изпълнява.
- Казвате, че при третия мандат всички сили трябва да подкрепят кабинета - как си го представяте да се случи това с ПП, които са твърда опозиция на всички?
- Не мога да предвидя. Говоря принципно. Много неща могат да се случат в следващите 2 седмици. Понякога политиката взима остри завои.
Но доколкото едно такова правителство би било кризисно и ще трябва да се справя с тежките предизвикателства пред държавата в следващите месеци, мисля, че никоя от формациите сега не би рискувала да откаже такава подкрепа. Винаги има и риск такова правителство да е на всички и на никого. Но всъщност в момента не е ли подобна ситуацията - имаме кабинет, назначен от Радев, който работи с парламент, в който няма ясно изразено мнозинство. А иначе законодателната програма си върви и в някаква степен сме малко по-отговорни всички.
- Да ви кажа честно, въобще не изглеждате отговорни отстрани - напротив, понякога поведението на колегите ви е направо детинско и деструктивно. Освен това какво законодателство върви, като досега сте приели окончателно само Изборния кодекс?!
- Но вече вървят доста други законопроекти, свързани и с плана за възстановяване. Изборният кодекс беше важен. Да, предизвика сериозни емоции и конфликти, но този въпрос вече е затворен. Нас повече ни притеснява, че парламентът започна с други решения - военната помощ за Украйна, за F-16. Поставят се от другите формации предложения, които допълнително разделят парламента. Но това е свързано с другото, за което говорих - че от една страна партиите казват, че трябва да направим компромис и да има правителство, а от друга, се готвят за избори. И с част от тези законопроекти те реално целят да мобилизират електората си. Ако не беше така, трябваше да е възможно тези конфликтни теми да ги оставим на заден план за друго време. Сложно е, не бих обвинявал никого от партийните лидери, защото в тази несигурност на средата грешни ходове и решения, както и прекалено големи компромиси могат да доведат до много тежка политическа цена и всеки е твърде предпазлив.
- Очаквате ли вето на президента върху Изборния кодекс?
- Трудно ми е да преценя. През 2020 г., когато ГЕРБ въведе смесеното гласуване с машини и хартия, Радев върна закона, включително в тази му част, с аргумента, че това ще създаде проблеми при отчитането на вота. Сега обаче не е същото, тъй като самото гласуване на машина, броенето след това и изработването на протокола са по различен начин, което би трябвало да намали грешките от изборите през април 2021 г. Така че допускам, че е възможно и да не наложи вето, тъй като самият закон има и някои важни достижения - видеонаблюдение на броенето и видеозаснемането. Така записите от броенето ще бъдат използвани в съда, ако има оспорване на изборния резултат. Това е много сериозна гаранция срещу фалшификации при броенето.
И вторият момент - премахването на тъмните стаички. Като депутат от ПА на ОССЕ съм наблюдавал изборите в много страни и никъде не съм видял стаички като нашите, в които влизаш и никой не знае какво правиш. С параваните вече няма да се подменят бюлетини, да се снима с телефон как си гласувал, за да се отчетеш на този, който ти е платил. Което е още една допълнителна гаранция срещу фалшификациите.
- Как ви изглежда конфликтът между Радев и ПП? БСП също не сте в добри отношения с него...
- Президентът влезе в противоречия с почти всички партии освен с ГЕРБ. Критиките от 2020-2021 г. отстъпиха на заден план и това е очевидно. Не искам да уязвя никого, просто си правя извод от публичните изяви. Радев явно очакваше ПП и особено двамата ѝ лидери да се съобразяват в по-голяма степен с неговите позиции и виждания. Аз с очите си видях как това се промени за седмици, когато създадохме правителство в предходния мандат, и мисля, че оттам тръгнаха търканията. Образът, който ПП си създаде, и приоритетите, които имат в момента, очевидно не се нравят на Радев. Но президентът трябва да стои над това и не би трябвало да се меси така директно с оценки за политическите формации, защото е друга неговата роля. И тези конфликти, в които влиза, водят до това, че неговият рейтинг вече е негативен - одобрението е по-ниско от неодобрението, което също е до голяма степен безпрецедентно.
- Споменахте за отношенията му с ГЕРБ, но и той, и Борисов отрекоха да се чуват, както бяха обвинявани.
- Не влизам в тази тема - ако искат да се чуват, ако искат - не. Няма кой да потвърди или отрече със сигурност. Да допуснем, че им вярвам. Но публичното говорене на Радев към ГЕРБ, ако го има, много отдавна не е негативно, за разлика от другите формации.
- БСП винаги се е хвалила, че е демократична партия и има свобода на мненията. Защо тогава изключихте Явор Божанков, кмета на район “Изгрев” Делян Георгиев?
- Мога да говоря за Божанков и парламента. В основата на парламентарната демокрация е да представляваш своите избиратели. Божанков не е член на БСП и никога не е бил, той е гражданска квота в нашите листи. Беше депутат и в предишния парламент и заедно се борихме срещу това България да изпрати въоръжение за Украйна. Тогава сякаш това не беше проблем. В предизборната ни платформа, с която Божанков е избран, изрично е записано, че сме против въвличането на България в този конфликт и против предоставянето на оръжия за Украйна. И какво се оказва - явяваш се на изборите с една платформа, за да те изберат, а след това не само имаш различно мнение, а и демонстративно и грубо се разграничаваш не само от групата си, но и от хората, които са те изпратили в НС. Той ни остави без избор и това беше целенасочена провокация. А самият факт, че отказва да напусне парламента, означава, че има други политически цели.
- Какви?
- Не мога да кажа. Но времето ще покаже, че този акт е бил планиран и е първа стъпка в една пиар кампания, която продължи с някои странни действия.
- Имате предвид черната овца, която той си татуира?
- Примерно.
- Той ли беше черната овца в групата ви?
- Това също е опит да се позиционираш в нещо, което не е съвсем така. В нашата група много сме спорили по различни въпроси. Но след това сме взимали решение каква е позицията ни. Ние не сме кръжок по интереси и когато се вземе решение, гласуваш така, както е решила групата. Винаги сме давали възможност - когато някой категорично не може да се пречупи и има своите аргументи да не гласува по определен начин, може да не участва във вота, да се въздържи, но трябва да го заяви предварително. Нищо такова не се случи с Божанков. И на нас ни се струва, сякаш е сбъркал изначално политическата група, в която беше.
CV
- Роден на 12 юни 1975 г. в София
- Завършил международни отношения и макроикономика в УНСС
- Министър на външните работи в кабинета “Орешарски”
- Бил е два мандата евродепутат
- Депутат от Ямбол от 2014 г. насам. Зам.-шеф на последните 5 парламента - от 44-ото НС досега
- Зам.-председател на БСП
- Женен, с 2 деца