- 1/3 у нас готови да участват в плащания под масата
- Българите на възраст 15-35 г., родени в пазарни условия, са най-твърдите поддръжници на сивите практики, показва проучване на БАН
Социолозите от БАН измериха толерантността на българина към сивата икономика - тя е с индекс 61,76 по скала от 0 до 100. Изработването на този инструмент стъпи върху социологическо проучване на БАН сред 1800 българи на възраст над 15 г., чиито първи официални резултати обяви в сряда на експертна дискусия директорът на Института по философия и социология проф. Емилия Ченгелова. Проектът на академията е пионерски и вероятно ще бъде повтарян на всеки 2 години.
Грубо всеки втори в проучването приема за нормално съществуването на сива икономика, а всеки трети е готов да се включи в нерегламентирана практика. Реално обаче това правят 10-15%, показват данните.
24,8% от интервюираните в изследването признават, че са работили без трудов договор, а 28,6% - че са приемали да работят и да бъдат осигурявани на по-малка сума, с уговорката да получат повече пари извън трудовия си договор. 12% пък споделят, че са плащали или приемали подкуп.
Изследователите са проучвали нагласите към различни нерегламентирани практики в сивата икономика на три възрастови групи българи - 15-35 г., 36-55-годишни и над 56 г.
Най-малко склонни да кривнат са най-възрастните, по средата са българите на средна възраст, показват данните. Изненадващо и за самите социолози, най-голяма подкрепа за сивото в икономиката дават родените в пазарни условия българи на възраст между 15 и 35 г. Масово споделят нежелание да работят съобразно закона, твърдо отказват да плащат данъци и осигуровки и одобряват раздаването на пари под масата. Социолози обясниха това с натрапваното внушение от всяко ново правителство, че предишното е крало, “трошило” народни пари и лъгало, също и отсъствието на каквато и да е приемственост между бивши и настоящи управляващи. Влияние според учените оказва и повтарянето с години, че младите не трябва да чакат от държавата, че плащането на данъци и осигуровки на тяхната възраст не е от особено значение, а също и масовото убеждение, че пазарният механизъм е далавера.
С нагласи към нерегламентирани практики, освен получаващи доходи до 500 лв., се оказват и българи с много високи доходи, коментира проф. Ченгелова. Любопитен щрих от проучването например са едни 30-40% подкрепящи сиви практики, ако това спасява от фалит фирмата, в която работят.
Данните показват още, че мъжете са по-рисково настроени от жените и по-смело и открито нарушават правилата, докато жените са по-прикрити, ако решат все пак да го направят.