Някои са готови да платят чудовищни пари, за да унищожат цяла страна, каза ми стар емигрант
Месец след предаването разбрах какво всъщност е станало и ме хвана страх
“24 часа” с дебат за промени в конституцията с ефект на ядрен взрив върху политическата система. Осветяваме сценариите
Има ли необходимост България от промяна на конституцията? И в каква посока?
Партията “Има такъв народ" обяви, че ще работи за референдум за президентска република.
От началото на тази година юристи, политолози, а и някои политици дебатират идеята за премахване на институцията “служебно правителство” от конституцията или поне за стесняване на възможностите за назначаването му.
Друга идея за радикална промяна в конституцията имаше в първоначалния вариант на въпросите за референдум на “Шоуто на Слави” от 2015 г. - намаляване на броя на народните представители на 120.
Сегашната конституция бе приета от 7-ото велико народно събрание през 1991 г. В нея пише, че въпросите за промени във формата на държавно устройство и на държавно управление се решават от Велико народно събрание.
Свикването на Велико народно събрание е политически акт, който би имал ефект на ядрен взрив върху политическата ни система. Това е всъщност преучредяване на държавата. Акт, който може и да е за добро, със сериозни последици за живота на всички.
“24 часа” се вглежда детайлно и полемично в тези теми и сценарии за бъдещето. Очаквайте текстове с информация и различни гледни точки за:
- Президентска република - за и против
- Промяна на статута на служебното правителство в конституцията
- Намаляване на броя на депутатите
Публикуваме продължение от гледната точка на председателя на правната комисия на Народното събрание Радомир Чолаков, народен представител от ГЕРБ. Първата част бе във вчерашния брой.
В предишния брой видяхме, че в 48-ото народно събрание може да бъде внесен проект за изменения на конституцията в главата “Съдебна власт”, за да се махне най-сетне Гешев и всички да мирясат. И видяхме също така как 240 народни представители могат единодушно да гласуват за свикването му. Сега се дръжте здраво и затегнете коланите.
Представете си, че в Осмото велико народно събрание влязат осем партии. Седемте ги знаете, но трябва да има и една осма. Пропрезидентска, която е записала в програмата си, че ще преосновава държавата и
ще въвежда президентска република
Ако се случи последното, новата, осма партия ще вземе най-много мандати. Няма да са повече от половината, но ще са много, защото другите партии доброволно ще са ѝ подготвили почвата с глупавото си говорене. Тъй или иначе, 400-те мандата ще се раздробят, като сегашните. А за приемане на изменения или
за изцяло нова конституция трябват две трети, или 267 гласа
Ще трябват коалиции. Но нека видим какво ще се случи първо.
Ще се случи следното. Открива се Великото народното събрание от най-стария народен представител. Избира се председател. Почва второто заседание. Тук, в този момент, някой от великите депутати ще излезе на трибуната и ще каже: “Колеги, абе така и така сме се събрали, то не е само съдебната власт. Що не вземем ние направо да напишем една нова конституция, щото тя старата е приемана в други обществено-политически условия, пък и всички тези кризи изискват нови, нетрадиционни решения...” и т.н., и т.н. Веднага ще скочи друг депутат, млад и наивен, който ще извика: “Хора, чакайте! В конституцията пише, че Великото народно събрание решава само тези въпроси от конституцията, за които е избрано.” (чл. 162, ал. 1). Това изказване ще предизвика бурен смях в залата. Младото, наивно момче няма да е разбрало нещото, което всички политически инженери знаят, а то е, че Великото народно събрание Е конституцията. След като веднъж се е събрало, то може да спазва само тези разпоредби на действащата конституция, които му отърват, а останалите просто да отменя. Първото решение, което Осмото велико народно събрание впрочем е длъжно да вземе, е да закрие Конституционния съд, който няма правомощия върху действащо Велико народно събрание и става излишен. Над Велико народно събрание няма друга власт! Разбирате ли какво значи това? Няма! Няма процедури, няма Правилник за дейността, няма закони, нищо няма! ВНС е демиург, Бог.
Второто решение, което ВНС може да вземе, ако е избран подходящ председател, е
да закрие длъжността “президент”
и да прехвърли правомощията върху председателя на Народното събрание, в случая на Великото, за да не би президентът, ако все още стои, да реши да пречи. Двете действия: закриването на Конституционния съд и на президентската институция, могат да се извършат за три дни, на три поредни гласувания.
На петото заседание може да се избере ново правителство. Великото народно събрание в неотложни случаи изпълнява функциите на Обикновено народно събрание (чл. 162, ал. 2). Какъв по-неотложен случай може да има? И така Великото народно събрание ще поеме управлението на страната, с обикновено мнозинство. Черешката на тортата е, че
ВНС не е ограничено с мандат
Ще заседава, “докато се произнесе окончателно по въпросите, за които е избрано” (чл. 162, ал. 3). Кога ще се произнесе? Когато си иска, тогава.
Не бива да се правят никакви аналогии с предишното Седмо велико народно събрание. През 1990-91 г., макар и делегитимирани, всички силови структури бяха на място и се знаеше, че могат и да се задействат. Имаше въоръжена до зъби армия. Хората не можеха да пътуват, та си седяха в България и правеха всеки ден митинги и стачки. Въпреки това онова ВНС се позаседя и се наложи 39 депутати да обявят гладна стачка и да го накарат да се забърза и да приеме конституцията, иначе можеше да откара кой знае колко време. Сега силови структури няма. Недоволните млади могат да избират дали да стоят тук и
да се бият с голи ръце за демокрацията или да се изнесат през терминал 2
Онази гражданска енергия вече я няма.
Осмото велико народно събрание, веднъж конституирано, ще установи такъв безпредел, какъвто и най-развинтената фантазия не може да си представи. В това състояние, в което се намират обществото и неговите партии, мислите ли, че ще могат да се произвеждат рационални решения? В 48-ото могат, защото всички народни представители знаят, че ако не се вземем в ръце и не изберем правителство, парламентът се разпуска и отиваме на избори. Защото така пише в конституцията и всички ние я спазваме. Едно Велико народно събрание не се разпуска и няма избори, докато самото то не реши. Защото, пак да кажем, при ВНС конституцията се вдига на трупчета и се прилага по целесъобразност. Това е разликата между ОНС и ВНС и тя е ключова. Моля всички, които мечтаят за Велико народно събрание, да излязат от познатите рамки на парламентарен живот и процедури и да дадат свобода на фантазията си.
При ВНС свободата на фантазията е безгранична
Ще кажат, че ВНС се е събрало, за да закрие фигурата на главния прокурор. Добре. Но за всяко такова решение трябват 267 гласа, на три гласувания. Не е толкова проста тая работа. Ще се каже, да, за това се събрахме, ама нали сега ще се прави чисто нова конституция, това ли е най-важното? Няма ли и други важни въпроси? Например не трябва ли областните управители да не са назначаеми, а да се избират? Мигар това не е също важно? Друг ще каже, не е ли време да се премахнат от конституцията определенията на половете “мъж” и “жена” като противоречащи на модерния тренд. На това някой ще отвърне, че е време за въвеждане на задължително вероучение. Четвърти ще му отвърне, че това с “православието е традиционно изповедание” е страшно нетолерантно и да се задраска веднага. Така и така ще драскаме, пети ще поиска да се заличи определението на държавата като “социална”. Шести ще поиска да се приватизира АЕЦ “Козлодуй”. Седми ще иска задължителна казарма, щото отечеството е в опасност. Много въпроси ще има за обсъждане. То не е едно и две. Гешев, та Гешев! В някакъв момент ще го махнат и него и мнозинството ще си назначи директно нов главен прокурор. Мир да има!
Някой велик депутат ще повдигне въпроса за национализация на “Лукойл”. Това ще отвори темата за национализациите изобщо. Олигарсите ще стоят пред входа на парламента на колене и ще молят за милост. Толкова власт, колкото ще има Осмото ВНС, никой не може даже да си представи. А ако някой си въобразява, че може да контролира тази власт, просто се самозаблуждава. Той ще отиде
пръв на гилотината
Това ще е Френска революция, момчета. Или болшевишка, ако предпочитате. Дано ВНС прояви поне този разум да не обяви обща амнистия и да не отвори затворите, че тогава, докато дойде нечия армия освободителка, няма да е останал камък върху камък.
Защо приказвам тези неща ли? Защото ми омръзна да ни правят на глупаци. Защото ми омръзна разни политически схемаджии да ни пускат по пързалката и да гледат дали българите са наистина толкова прости, че да си ликвидират държавата сами. Колегите ми от ГЕРБ за малко да стъпят на пързалката в края на 2020 г., но се усетиха и се спряха, преди да е станало необратимо. Крайно време е и останалите да осъзнаят, че каквото сеят, това ще жънат. Сеят идея за “президентска република”, получават Велико народно събрание и анархия. Да не кажат после, че не са били предупредени.
Каква може да я свърши Великото народно събрание?
Някои са готови да платят чудовищни пари, за да унищожат цяла страна, каза ми стар емигрант
Месец след предаването разбрах какво всъщност е станало и ме хвана страх
Животът, както знаете, е странно нещо. На всеки е дал различни шансове, на мен като студент ми се падна да бъда сред създателите на Студентската програма “Ку-ку”. Историята на това предаване е разказвана много пъти и няма да я повтаряме. Но един момент е обрасъл с много едностранчиво разказвани легенди – “Козлодуйското предаване”. За него искам да ви кажа моята гледна точка. Имам право на това, все пак съм от създателите и нося солидарна отговорност за всичко, което се случи.
“Ку-ку” тръгна през януари 1990 г. Аз му бях отговорен редактор от октомври 1990 до септември 1991 г., когато заминах за Германия да си уча науките. Течеше Седмото велико народно събрание, всички отговорни фактори в БНТ се занимаваха с политика, а нас ни бяха оставили на самотек. Някакви си студенти, в някакво си предаване, излъчвано веднъж на две седмици, кой да им обръща внимание. Сами си преценявахме. Занимавахме се и ние с политика, бъзикахме се с великите народни представители, пускахме скечове, интервюта, такива работи. Но гледахме да има и някаква положителна поука за народа, де.
“Ку-ку” бе наивно предаване, но не и безотговорно
Не възприемах себе си и не бях възприеман като някакъв началник, но от време на време ми се чуваше думата в редколегията какво бива да се излъчва в предаването и какво не бива. Някои откровени простотии спирах, но например веднъж с Нидал Алгафари пуснахме сръбска чалга, защото никой дотогава не си беше позволявал да го прави в държавната телевизия. Пак с него пуснахме един скеч на Влади Карамфилов, който бе си наумил да изиграе мутра. Стана сензация - Влади Въргала. Бяхме оригинални, новатори. Говорехме си в редколегията как трябва да провокираме обществото, да му покажем, че комунистическата цензура вече не съществува, че сме свободни. Не си давахме сметка, че в шеги, закачки и провокации прекрачваме границите и започваме да правим всяка простащина обществено приемлива. Не си давахме сметка, че духът на всепозволеност ще зарази първо цялата телевизия, а оттам ще плъзне сред обществото.
Вече бях в Германия, когато приятелите ми от “Ку-ку”, в търсенето на все нови и нови провокации, на 22 декември 1991 г. обявиха по телевизията, че
атомната електроцентрала е взривена, и паникьосаха
поне шест милиона зрители. Слави Трифонов се бе появил в редколегията малко преди това като цигулар в един скеч на Влади Въргала, но не е участвал в “Козлодуйското предаване”. Гледал е отстрани какво правят великите.
Още докато се излъчваше предаването, всички институции се бяха побъркали. Председателят на тогава 36-ото народно събрание Стефан Савов бе отишъл да спира телевизията. Почнаха публични порицания, съдебен процес дори, който свърши доникъде. Не просто ги оправдаха, ами станаха герои. Най-големите звезди, които българската телевизия някога е раждала. Побъркаха народа с фалшивата информация, че АЕЦ е взривена, и вместо да ги накаже, обществото ги възнагради.
Вместо да спрат “Ку-ку” то стана най-рейтинговото шоу на всички времена. Това бе моментът, в който паднаха всички прегради и започна медийният безпредел. То не бяха образи на курви, на проститутки, на мутри, то не беше гавра с всичко и с всички, то не бяха лиготии до безкрай. Тотален медиен разврат. Трифонов междувременно бе превзел редколегията, бяха почнали турнетата и цели стадиони пееха: “Хей, дечица, веселушки, светят като крушки”. Това вече не го разбирах и не го приемах. До степен да не искам да бъда идентифициран с предаването, макар че, да си създател на Студентска програма “Ку-ку” в медийния бизнес е като да си бил един от рицарите на Кръглата маса. Само че аз не исках да бъда идентифициран с онова, в което се превърна “Ку-ку”, и със Слави Трифонов. И сега не искам.
Както казах, по това време бях в Германия и месец след предаването се появи статия в “Шпигел”. В нея се разказваше за едно студентско предаване в България, което излъгало, че се е взривила атомната им централа, и хвърлило в паника целия народ. Статията завършваше с думите: “А дали все пак тази стара съветска електроцентрала действително не е опасна?”. Тогава разбрах какво всъщност е станало, и ме хвана страх. Десет години по-късно затворихме ли четири блока на АЕЦ “Козлодуй”? Затворихме.
Много години след това попаднах в една компания, в която имаше българин, емигрирал още преди 10-и. От дума на дума стана дума, че съм бил в “Ку-ку”, човекът се оживи и каза: “Ей, винаги съм искал да срещна човек от “Ку-ку” и да го попитам:
колко ви платиха за “Козлодуйското предаване”?
Отвърнах нещо в смисъл, че нямам нищо общо с това предаване, но не мисля, че някой е плащал за него, беше просто детински дженк. На което човекът много сериозно ми каза: “Момче, не ме будалкай. Има хора, които биха платили ужасно много пари за такова предаване. Ако твоите приятели са го направили за пари, са национални предатели. Но ако са го направили безплатно, то те са най-големите ахмаци, за които някога съм чувал”.
През 2016 година Слави Трифонов организира референдум с въпросите: “Искате ли да спрете финансирането на партиите, депутатите да се намалят на 120, избирани на мажоритарни, задължителни избори, с гласуване по интернет, и да избирате пряко местните полицейски началници?”. 2,5 милиона сънародници бодро казаха “да”! Сега иска да прави референдум за “президентска република”. А на мен в съзнанието ми изниква въпросът на онзи стар български емигрант: “Момчета, знаете ли, че има хора, които биха платили чудовищни пари, за да унищожат една цяла държава? Ако не сте взели пари, а го правите по вътрешно убеждение, то вие, освен че сте престъпници, сте и най-големите ахмаци, които някога са се раждали”. Не искам никой да ми се сърди. Вече остаряхме и е време да си казваме нещата в прав текст. С простотиите, които правихме на млади години, дадохме изключително лош пример на децата и няма защо да се чудим, че са станали
толкова безотговорни, колкото са. Ние сме виновни
Но ако на стари години някой иска още да се прави на интересен и да взривява държавата, той трябва да бъде спрян! С шестте си въпроса на референдума Слави Трифонов започна да я унищожава наистина. В началото като идея и от 2021 г. като реалност. Той обеща, закле се, че ще разбие политическата система, и макар ИТН да не е в парламента, още продължава да я разбива. Отключи всички сили, които искат да взривят държавата, даде им ускорението и идеологията и името им вече е “легион”.
Искаше да доведе ада след себе си - доведе го
Факт е, че от десетилетия ни заливат вълни на гавра със здравия смисъл, психически терор върху цялото общество, безотговорност до степен на тероризъм и в крайна сметка на реално разрушение на страната. Всичко тръгна от онова “Козлодуйско предаване”. Чувствам го с цялото си същество и се чувствам виновен, че тогава не бях там, за да го спра. Както сега ще се чувствам виновен, ако не кажа: спрете всички с идеите за свикване на Велико народно събрание! Това е ядрената опция в българската политика! Това е последното червено копче! Всички други натиснахте, поне това не пипайте!
Ще изпарите и нас, и себе си, не го ли разбирате?
Най-страшното е, че медиите не разбират, но понеже чувстват, че ще има голямо шоу, насърчават темата. Както тогава в БНТ ни се радваха на простотиите и ни насърчаваха. Днес отвсякъде се лее: парламентът е скапан, депутатите са алчни некадърници, махайте ги, бийте ги, изхвърлете ги, корупция, корупция, смяна на системата, рестарт на държавата... Можем ли да спрем това?
А всъщност откъде дойде този нагон за саморазрушение? Замисляли ли сте се? Хайде, замислете се де! Слави иска да взриви всичко около себе си, за да си отмъсти за нещо. Той си знае за какво. Но защо останалите “славита” напират за президентска република и ВНС? Пари ли са взели? Както би казал онзи стар емигрант: дали пък няма някой, който е готов да плати ужасно много пари, за да си взривим държавата, и сега седи отстрани и гледа изпълнението на поръчката? Ако обаче си го правим самички, без никой да ни кара, то значи сме ахмаци. Абсолютни ахмаци, които си играят на депутати, президенти, велики шоумени, анализатори и изобщо на държава. И понеже всички други играчки са им омръзнали, сега искат да си поиграят на Велико народно събрание и на “президентска република”.
Хайде сега, разсъждавайте: ахмаци ли сме, или е платено?