Голямото разместване на партиите в парламента
България се очертава като една от малкото страни в света, където изразено десни партии се съюзяват с изразено леви.
В икономиката има доста ясни критерии кои партии са леви и кои - десни. В зависимост от размера на данъците, разликата между облагането на по-бедни и по-заможни, разпределението на харчовете в бюджета - за социални помощи и пенсии, от една страна, и инвестиционни разходи (напр. за пътища), от друга. А също и в зависимост от вземането на заеми от държавата с цел увеличаване на социалните разходи и пенсиите в бюджета.
Няма съмнение, че БСП е най-лява партия. Тя иска рязко увеличаване на данъка върху доходите на по-заможните чрез сравнително стръмен прогресивен данък без преференции. Иска да се увеличават социалните разходи и пенсиите непропорционално на швейцарското правило. БСП иска увеличение на тези разходи без оглед на това, че бюджетният дефицит ще стане твърде голям и
България няма да може да влезе в еврозоната
Депутатът от БСП Румен Гечев, министър на икономическото развитие при Жан Виденов, заяви, че България не е готова да влезе в еврозоната.
БСП иска да се вкарват нови клаузи в бюджета за 2023 г. с цел съществено увеличаване на социалните разходи, което означава и на дефицита.
Зеленото движение е част от "Демократична България". Нормално е основните приоритети да са в опазването на околната среда. Но усилията му са насочени главно в опазване на животинските видове и много малко за изчистване на въздуха в София, а също и в други големи градове.
Зелените са против ядрените централи и ВЕЦ
и с резерви към вятърните. Те са за Уувеличаване на финансирането на здравната система от бюджетаФ. Напълно подкрепиха в предишното Народно събрание по-големи харчове за пенсии и социални разходи, съчетано с по-голям бюджетен дефицит.
ПП е за запазване на данъчното облагане, което я измества в дясно. Но рязкото увеличаване на разходите за пенсии и на бюджетния дефицит и вземането на нови кредити по време, когато е ясно, че лихвите ще растат, дърпа партията вляво. Тя се озовава в територията на избирателите на БСП, което обяснява охладняването на БСП към "Промяната".
Непропорционалното вдигане на минималната пенсия направи уравниловка при пенсионерите и
отнема стимула да се плаща по-висока вноска за пенсионно осигуряване
Все пак при актуализацията на бюджета в средата на тази година бе вдигнат тавана на максималната пенсия в размер на осигурителната вноска. Увеличаването на дефицита на най-изостаналата страна в ЕС, взема едно от двете й предимства заедно с ниския дълг за влизане в Еврозоната. ПП, като БСП, иска да се вкарва нови клаузи в бюджета за 2023 г.
Да България има сходни виждания с ПП. Нещо повече - партията посочва, че "дългосрочната устойчивост не изисква балансираност на приходи и разходи във всеки един момент".
"Български възход" има умерена политика. "Вярваме в запазването на плосък данък за гражданите, малките и средни предприятия" - което е десен поглед. Прогресивно подоходно облагане за всички, които ползват обществен ресурс, обаче дърпа партията вляво.
Колкото и да е учудващо "Възраждане"
има дясно ориентирана данъчна политика
- определяне на "сравнително ниски и лесно определими данъци, въвеждане на фиксиран данък (патентен данък) за фирми под определен оборот, уеднаквяване на процентните данъчни ставки за ЕТ с тези за останалите, повишаване на прага за задължителна регистрация по ДДС, премахване на "данък лихви", който добавя излишна административна тежест без видим фискален ефект, премахване на "данък уикенд" по същата причина. От друга страна "Възраждане" иска премахване на търговския статут на болниците. В предишния парламент тя подкрепи увеличаването на социалните разходи, пенсиите и бюджетния дефицит. Противопоставя се на влизането в Еврозоната.
ДПС и в приходите, и в разходите, е дясна партия. Подкрепи да не се пипа бюджета за 2023 г. С оглед на електората си тя иска различни преференциални цени и мерки в земеделието, което е стъпка в ляво.
ГЕРБ и СДС са типични десни партии по отношение на приходите и разходите. В програмата на ГЕРБ през 20216 г. се предвиждаха частни здравни каси, но това не бе направено и няма настойчивост да се прави, което дърпа ГЕРБ вляво. Противопоставят се на пипането на бюджета за следващата година и настояват за обуздаване на несъразмерните социални и пенсионни разходи, с цел по-безпроблемно влизане в Еврозоната.
ДСБ е изразено дясна партия. Но и тя
не реализира политики за частни здравни каси,
въпреки че сегашната система с държавна здравна каса си е почти държавно финансиране с всичката съпътстваща корупция и огромен преразход на средства. Като всички останали, вкл. ГЕРБ, предизборно подкрепи в средата на тази година всички социални разходи и несъразмерно с швейцарското правило увеличение на пенсиите - нещо обяснимо при положение, че над половината избиратели в България са пенсионери.
Да, и в Германия при предишното правителство имаше управление на социалдемократи и леви от една страна и християндемократи и християн-социалния съюз от друга. Трудно ще се видят съществени разлики при управлението на десни и леви правителства в Германия. И при облагането с данъци, и при харченето и дефицита. Има едно оптимално съотношение между данъци и държавни харчове за всяка една държава. И в развитите държави всички партии постепенно осъзнават това и се консолидират около него.
След Маргарет Тачър, която сложи край на безкрайните стачки и толерирането на мързела в Обединеното кралство, също не е лесно да се установи съществена разлика при управлението на консерватори и лейбъристи.
Не бива лековерно да се подхожда към огромните като процент данъци, които се плащат в развитите държави. За доходи до $41 775 в САЩ данъкът е малко под 12%, а за доходи над $539 901 данъкът е 35,8%. Но там са предвидени толкова много данъчни преференции Ц напр. за дългосрочни капиталови инвестиции и определени видове дивиденти, че се оказва, че 25-те най-богати американци като напр. Мъск, Безос, Зукърбърг, Сорос са платили съвсем малко данъци, а някои и нищо не са платили. Джеф Безос през 2011 г. не е платил данъци и даже данъчните са му платили $4 000 облекчения за деца.
В Западна Европа също има множество данъчни облекчения за хората с високи доходи. Не е вярно, че държави като Швеция били по-социални от държави като САЩ. 10-те % с най-високи доходи в САЩ плащат 45% от всички подоходни данъци, включително социални и здравни осигуровки, в сравнение със само 28% във Франция и 27% в Швеция. Въпреки по-големите ставки в много от държавите в Западна Европа, там има огромно количество преференции.
През 2017 г. при Тръмп корпоративният данък в САЩ бе намален от 35% на 21%, но напр. 55 от най-големите компании в САЩ не са платили данъци, или са платили минимални. Данък наследство в САЩ и Канада е убийствено висок. Но това до голяма степен се заобикаля с попечителските фондове, които не се облагат, а парите се използват за образование и начални инвестиции за собствен бизнес. Какво ли би правил Бил Гейтс без попечителския фонд от баща му в размер на $3 млн., които сега са равни на над $20 млн.