Битката е за кожата на Тръмп
На 8 декември в САЩ ще се състоят така наречените междинни избори, на които се преизбират цялата долна камара в Конгреса и една трета от Сената. Очакват се радикални промени, но дали те ще засегнат България и как? Но за това в края.
Както е известно, в момента демократите контролират и Белия дом, и двете камари на Конгреса. Почти сигурно е, че
ще загубят контрола в Камарата на представителите
Според прогнозите републиканците вече са си осигурили 220 мандата, а демократите – 180. Остават неясни още 35. (Според обобщените прогнозни данни, взети от RealclearPolitics.)
В Сената прогнозите са за 52:48 в полза на републиканците, т. е. почти на кантар.
Напълно възможно е в някой щат да се получи изненада и съотношението да си остане 50:50, при което вицепрезидентката Камала Харис ще продължи да има решаващия глас.
Как ще се отрази промяната на подкрепата за Киев?
Никак. Дори да искат да спрат помощите, републиканците няма да имат власт за подобно решение.
Както знаем, външната политика е приоритет на Белия дом, а там стопанинът няма да се сменя още 2 години. Сенатът има контролни функции в тази област, но демократите ще могат да разчитат на подкрепа от поне 5-6 републикански сенатори начело с техния лидер Мич Макконъл – заклет ястреб от Кентъки.
Влиянието на долната камара върху външната политика е третостепенно и минава най-вече през бюджета. Новият бюджет действа от 1 октомври т. г. до 30 септември 2023 г. Както е известно, той
предвижда 40 милиарда долара помощ за Украйна
по програмата “Ленд-лийз”. Така че оръжията ще продължат да пристигат по план и до пълна победа.
Да се надяваме, че до следващата есен войната ще е приключила. Тогава пък ще се търсят пари за възстановяването на Украйна.
Почти сигурно е, че за тази цел ще се използват замразените сметки на Москва, както и част от спестяванията на руските олигарси. Ще бъде простено само на тези, които имат заслуги към Чичо Сам.
По принцип републиканците ще свият разходите за
“подкрепа на демокрацията”
по света, които се правят през Държавния департамент. Но това не може да стане преди октомври догодина. Така че грантоедната общност може да спи спокойно поне още 2 години. Следователно през 2023 г. не могат да се очакват никакви сериозни изменения в американската политика за Украйна, както и за България.
По-скоро в САЩ ще се водят люти вътрешни битки, които може да предизвикат радикални промени чак през 2025 г., и то ако президент стане отново Доналд Тръмп.
Засега главната битка е това да не се случи. През октомври почти приключиха изслушванията в специалната комисия за размириците на 6 януари 2021 г., когато привържениците на Тръмп нахлуха в сградата на Конгреса. Миналата седмица комисията изпрати призовка на самия Тръмп.
Сега се правят юридически маневри дали той да свидетелства, или не, а ако все пак се яви – дали изслушването ще се предава пряко по телевизията, или ще е закрито. Ако се яви и ако телевизията го излъчи, това ще е голям хит за целия свят. Комисията се колебае – дали ако унижи Тръмп публично, ще изпише вежди
или ще извади очи?
Остават 2 месеца да изпрати заключенията си в съответния съд, тъй като след Нова година ще има нова комисия, доминирана от републиканците.
Тя ще хвърли в кошчето доклада на сегашната комисия, тъй като в нея не бяха допуснати излъчените от републиканската група представители. Вместо тях демократите включиха двама републикански ренегати, които имат лични сметки за разчистване с Тръмп.
Новата комисия ще покаже видеозаписи, на които се вижда, че на 6 януари тълпата е била насочена към Капитолия от агент-провокатори на ФБР. Тогава Тръмп ще тържествува, но не съвсем – междувременно срещу него ще се водят дела за укрити данъци, присвоени държавни архиви и още какво ли не. Докато стигнат до Върховния съд, където ще бъдат върнати, може да минат още 2 години.
Много вероятно е републиканците в долната камара да започнат
процедура за импийчмънт срещу президента
Джо Байдън
В публичната сфера излязоха много факти, които показват, че синът му Хънтър Байдън е търгувал с влиянието на баща си в Украйна и в Китай, а баща му е знаел, помагал е и е получавал своя дял. Има конкретни улики, има и свидетели. И най-важното е, че републиканците имат да си връщат за 2-та импийчмънта на техния президент.
Както е известно, процедурата импийчмънт означава повдигане на обвинение с просто мнозинство в долната камара.
За да бъде освободен президентът от длъжност, решението се взема в Сената с квалифицирано мнозинство. Републиканците едва ли ще могат да го осигурят, но това, което могат, е да окалят до ушите и Байдън, и Демократическата партия, и нейните политици. Това ще им гарантира победа на изборите през 2024 година.
Дотук всичко е мръсни номера и лични вражди. Но това е само на повърхността. Под нея се крият дълбоки, бих казал тектонични промени в американската политика.
Става дума за историческа рокада между лявата и дясната партия
Увлечена в “политиката на идентичностите” и джендърния радикализъм, Демократическата партия вече загуби подкрепата на работническата класа сред белите и латиносите. Има признаци, че започва да губи и част от чернокожите.
Историята учи, че тяхната подкрепа не е гарантирана. До 30-те години на миналия век американските негри твърдо гласуват за републиканците и едва при “Новия курс” на Франклин Рузвелт те минават към демократите. Логично е поне отчасти да се върнат обратно.
Преди Тръмп републиканците бяха против социалната държава. Днес са “за”.
Догмата за “минималната държава” на Роналд Рейгън е напълно изоставена. До Тръмп републиканците поощряваха имиграцията, тъй като тя докарва евтина работна ръка. Днес те строят стената по южната граница, а демократите я събарят, напълно забравили собствената си политика през 30-те и 40-те години на миналия век.
Глобализмът вече принадлежи на демократите. Републиканците са националисти, каквито бяха демократите при Франклин Рузвелт.
До 2016 г. Републиканската партия бе партията на войната, Демократическата – на мира. Обама дори получи Нобеловата награда за мир в аванс, след което добави още 2-3 войни в колекцията. Тръмп се оказа първият президент от половин век, който не започна нова война. Дори обеща да се разбере с Путин, но с това си докара такава свирепа атака от държавните чиновници, тайните служби и много от собствените му съпартийци, че за малко да го изхвърлят от Белия дом.
Ето защо политиците в САЩ са се хванали за шиите – те се завъртат, разменят си местата. В метрополията се извършва историческа рокада между понятията за ляво и дясно. Рано или късно тази въртележка ще качи и българските партии върху своите дървени кончета.