- Чиновникът, уважаеми госпожи и господа от ляво, дясно, в средата и т.н. не уважава законите, защото знае, че нищо няма да му се случи, когато държава живее от избори до избори и в очакването на нови такива
Помните ли как започна сагата с райския газ? С публикация в “24 часа” от нощно заведение край морето, където потресен посетител откри със закъснение тренда сред тийнейджърите. После дойдоха телевизиите, лекарите, родителите... Удивително бързо реагира вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова, а парламентът изненадващо единно гласува промените.
И понеже живеем в последно време преди избори, по време на избори, след избори и в очакване на нови такива, тези, които трябва да следят как спазват законите, просто не го правят. Или ще се събудят, ако недай си боже някое дете пострада от тези балони с райски газ!
Два месеца след като бе направена поправка в закона, с който се забранява продажбата му на непълнолетни, търговията с него процъфтява. Нито законът, нито акциите на РЗИ, нито вредите за здравето плашат търговците на райски газ.
Институциите проверяват заведенията и в тях нарушения не се откриват. Но кой знае как в същото време в курортите момичетата с веселите балони заработват минималната работна заплата. За няколко часа. Да, разбира се, че търговците няма да спазват забраната, когато
печалбата е добра, стоката се търси, а постоянен и строг контрол няма
Преди два месеца “24 часа” пръв алармира, че балони с райски газ се продават по дискотеки, нощни клубове и централните алеи на морските курорти. Нещо повече - родители сами ги набавяха за партита на децата си, за да мине купонът в целия му блясък. След публикацията от 23 юли последва лавинообразна реакция от държавните институции и експерти. Три дни
по-късно държавата се зае да решава проблема, отлаган поне 8 години
Първа забраната на райски газ поиска омбудсманът Диана Ковачева, бившият вицепремиер Корнелия Нинова разпореди масови проверки по заведения.
Два месеца по-късно темата за райския газ е забравена и глобата, записана в закона (при първо нарушение от 800 до 1500 лв. а при повторно от 1500 до 3000 лв., а за едноличен търговец или юридическо лице - от 3000 до 6000 лв., а при повторно нарушение - от 5000 до 12 000 лв.) едва ли стряска търговците. Защото дори да увеличат санкциите, ефектът идва не от строгостта на закона, а от неизбежността на спазването му.
И еуфорията за райски газ завладява младежи, без да мислят за дългосрочните последствия от честата му употреба като парализа и стабилитет. В световен мащаб вече има няколко такива случая.
И въпреки това, с продажбата му на непълнолетни става същото, като с цигарите и алкохола. Има законова забрана, но всеки ден ще се види по улиците дете, захапало гордо цигара. Какво значение има законът и здравето, важна е печалбата!
А трябваше ли да се чака да започне учебната година, за да проведат екипите на РЗИ и полицията мащабна акция срещу продажбата на райски газ на непълнолетни? Знае ли държавата как влизат флаконите в страната и кой търгува с тях?
Вероятно никой вече не помни случаят в Правец, когато 15-годишно дете изпадна в кома. Тогава ученикът влезе в дискотека, диша балони и пи алкохол.
Трябва ли да чакаме поредният трагичен инцидент, за да започнем да търсим виновника и да се сетим за темата за райския газ, докато той се продава свободно на малки и големи.
Тогава вероятно ще се започне с всекидневните
акции в стил “след дъжд качулка”,
подобна като тази на МВР, която тръгна, след като бяха отнети два живота от дрогирания и безнаказан шофьор Георги Семерджиев. Тогава държавата видя, че пътищата са пълни с пияни и дрогирани водачи и започнаха масови проверки.