Министрите на енергетиката на ЕС се съгласиха, че трябва да се направи нещо за високите цени на енергията, но не постигнаха съгласие как точно да стане това. Консенсусът за това как да се ограничат цените на енергията е почти невъзможен. Постигането му е още по-трудно. Рискът от нарушаване на основните пазарни принципи и нанасяне на дългосрочни щети на пазарите е много голям. Дебатът неизбежно води до идеологически сблъсък, което е класическа формула зa вкарване на дебата в задънена улица. В същото време ЕС се нуждае от спешни решения.
Най-разумният подход би бил да се отдели това, което може да се направи колективно и бързо, от това, което ще се нуждае от безкрайни дебати и компромиси. След това нека страните от ЕС да направят каквото намерят за добре или възможно (много от тях така или иначе вече преразпределят печалбите и намаляват потреблението на газ). След това нека правителствата се споразумеят за набор от реалистични колективни действия. Например:
- Масова комуникационна кампания в целия ЕС за краткосрочни мерки за пестене на енергия.
- Насърчаване на щедри данъчни облекчения за реинвестиране на печалбите във възобновяема енергия и енергийна ефективност.
- Разработване на подробна дефиниция за енергийна бедност, енергийна уязвимост и транспортна бедност.
- Колективен иск срещу "Газпром" за манипулиране на пазара и нарушаване на договорните задължения.
И нищо друго. По този начин колективното действие може да бъде предприето много скоро, то ще има материален ефект тази зима, ще ускори енергийния преход, ще изпрати правилния сигнал към пазара, инвеститорите и потребителите и ще успокои политическата тревога.
(От фейсбук)