Като оставим настрана пропагандата и всички небивалици, които се изтърколиха около убийството на Даря Дугина, това покушение има специфични технически параметри.
Разгледах ги с особено любопитство. И все така от любопитство реших да проверя дали в миналото може да се намери нещо подходящо за сравнение, което да отговаря на същите характеристики.
Великият алгоритъм ненадейно ми изплю нещо, за което всички вече са забравили, включително и аз, макар че навремето съм писал по случая, заради една предполагаема българска следа, която се беше появила в този казус.
Поставих на оптимизирано търсене "Тойота Ленд Крузър", 400-500 грама взривно вещество, дистанционно взивателно устройство, Русия и тероризъм. За да получа възможно най-органичен резултат в SERP (Search Engine Result Pages) и да си спестя хилядите страници по актуалния случай с Даря Дугина, зададох на търсачката по-стари дати в календара.
И така ми излезе убийството на чеченския лидер Зелимхан Яндарбиев в Доха през 2004 г., извършено от агенти на ГРУ - руското военно разузнаване. Първият и последен засега терористичен акт в историята на Катар.
Яндарбиев умря от раните си, след като белият му "Ленд Крузър" бе вдигнат във въздуха с около половин килограм взривно вещество, задействано дистанционно. В атентата на място загинаха също шофьорът и охранителят му, а 13-годишният му син Дауд бе тежко ранен.
(Да, и тук можем да кажем, че децата не бива да плащат за греховете на родителите си, но в случая с Дугина мисля, че въобще не са искали да убият баща й.)
За екзекуцията на Яндарбиев през 2004 г. са арестувани трима руснаци - Анатолий Белашков, Василий Богачов и Александър Фетисов. Последният е освободен, защото като акредитиран дипломат в руското посолство в Доха има имунитет.
Първите двама са пристигнали в емирството, за да извършат покушението. За престоя си в Доха са наели вила. Известно време наблюдават Яндарбиев и семейството му и решават да сложат бомбата под колата на чеченеца, докато той е на петъчна молитва в квартала "Ал Дафна". После го изчакват да излезе и да се качи на джипа заедно с детето и двамата си придружители. Джипката тръгва и след около 300 метра - бум!
Въпреки ювелирно изпълнената операция, една непредвидена подробност проваля агентите. На 13 февруари (в деня на акцията) случаен гражданин на име Салех Кауари дебне из квартала, защото предния ден някой е откраднал касетофона от колата му по време на вечерната молитва. Човекът мернал съмнителни чужденци в "Ал Дафне" и записал номера на автомобила им.
Руснаците междувременно са хванати на летището в Дубай преди да излетят за Москва. Катарските власти проверяват наетата от Белашков и Богачов вила и всички възможни лица, които са били в контакт с тях.
И така се появява българската следа - 29-годишна жена, която работи в туристическа фирма в Доха. Българката е задържана три дена след убийството и разпитвана в следствен арест на катарската държавна сигурност като заподозряна за връзка с агентите на руското разузнаване. Тя обяснява, че работи много с руснаци заради туристическата фирма.
По онова време в България живеехме със стреса от случилото се с българските медицински сестри в Либия. Но Министерството на външните работи вече бе развило рефлекс и се задейства моментално. Тогава още нямахме посолство в Доха, та си спомням, че румънците помогнаха чрез тяхната мисия в Катар.
Случаят бе оповестен публично от един чеченски дипломат на име Осман Ферзаули, близък на Яндарбиев, според когото българката е била нещо повече от туристически агент на руснаците.
Говорих с жената по телефона, след като вече я бяха освободили, а след време се видяхме на живо в Катар. Всички подозрения срещу нея бяха вече отпаднали.
А какво се случи с агентите на ГРУ?
Фетисов, както казах, бе освободен веднага заради дипломатическия си имунитет. Анатолий Белашков и Василий Богачов бяха осъдени на доживотен затвор от катарски съд. Но руснаците бяха арестували в Москва трима катарски атлети по обвинение за недекларирана валута и по-късно направиха размяна.
Двамата офицери от ГРУ бяха отведени от Доха с руски правителствен самолет и при кацането си в Москва бяха посрещнати като герои. Руските власти отрекоха да имат нещо общо с взривяването на Яндарбиев и обясниха убийството с вътрешни междуособици между чеченските кланове.
Белашков и Богачов получиха ордени. В един специализиран руски сайт дори има снимка на Богачов с нагръдни отличия.