Категорично отказвам да влизам в политическите игри, които се вихрят в момента
- Г-н Тахов, още преди да сте встъпили в длъжност, което трябва да стане днес - 22 август, получихте обвинения от вашия предшественик, че няма да се справите и може да бъдат блокирани средствата за земеделците. Има ли риск за плащанията?
- Няма риск за разплащанията към земеделците от страна на фонд “Земеделие” (ДФЗ). Напълно неверни са твърденията, че заради бюрокрацията ще има едномесечно забавяне, както твърди предшественикът ми г-н Каварджиклиев. Вече проведохме срещи с министър Явор Гечев и получих уверение, че мога да разчитам на пълна подкрепа от страна на администрацията, която може да се справи с документацията в рамките на 2 дни.
До края на годината предвидените плащания по първи стълб на Общата селскостопанска политика (ОСП), т.нар. директни плащания, ще бъдат извършени в срок. Същото се отнася и за тези по схемата “Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна”.
Всички плащания по инвестиционните мерки от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) ще се извършват съгласно подадените заявки за плащане. Плащанията за мерките, базирани на площ, също ще се обработват и извършват съгласно графика.
- Г-н Каварджиклиев намекна, че сте политическо назначение на президента Румен Радев. Представете се моля - от биографията ви знаем, че имате дълга кариера в НАП на различни ръководни позиции. Каква обаче е връзката ви със земеделието? Имате ли опит в сектора?
- Категорично отказвам да влизам в политическите игри, които се вихрят в момента. Аз идвам със своята експертност и професионални качества. Нека да не забравяме, че фонд “Земеделие” е разплащателна агенция и това е неговата основна функция. Моята експертност е в контрола и мониторинга в сферата на финансовите разчети и по-скоро тяхната законосъобразност. Имам магистратура по икономика и докторска степен по финанси. Да,
не съм агроном или ветеринар, не съм земеделец, но за тези неща ще разчитам на експертизата на моите заместници
Последните няколко директори също не са били хора, тясно свързани със земеделието. Опитът ми в НАП е съпоставим спрямо предизвикателствата, които ме посрещат в ДФЗ, и съм убеден, че мога да им отговоря по начин, който да бъде в полза на българските земеделски производители и преработватели.
ДФЗ в ролята си на разплащателна агенция работи по определени критерии за акредитация и контролна среда, която не се различава много от механизмите за контрол в НАП. Сигурен съм, че с настоящия екип на ДФЗ ще се справим с непосредствените и средносрочните задачи.
- Откъде дойде поканата да оглавите фонд “Земеделие”?
- Предложението дойде персонално от министър Гечев, той ми постави 2 условия - експертност при вземане на решенията и работа на много бързи обороти.
- Как ще се справите с натрупаните проекти и забавяния в ДФЗ, за които предупреди министър Явор Гечев при представянето на екипа си?
- В края на миналата година предходният служебен кабинет беше направил постъпки за увеличение на щата на ДФЗ с още 160 експерти. За съжаление, те не са били приети от последвалия редовен кабинет.
Имам увереността, че можем да работим в синхрон с колегите от Министерството на земеделието. Това е изключително важно за планирането и въвеждането на реформи за увеличаване на ефективността на ДФЗ. Непосредствените задачи пред нас са
да приключим най-късно през септември обработката на проектите
по подмярка 4.1 от прием 2021 г. и да сключим договорите с кандидатите, чиито проекти са одобрени. Ще имаме готовност за договори и с резервите - това са одобрените проекти по 4.1, за които към момента няма наличен бюджет. Ако такъв се освободи поради неизпълнение на одобрени проекти от други приеми или увеличаване по настоящия прием, ще имаме възможността веднага да сключим договори с допълнителни кандидати.
Другото предизвикателство е да приключим с обработката на проектните предложения по подмярка 4.2 от прием 2022 г. до края на годината. Предприети са вече стъпки по оптимизиране на работата на ДФЗ.
В момента е отворен прием за проектните предложения от селските общини в България, който ще приключи през септември тази година. Ще бъде изготвен план да сключим договори с общините до края на първото тримесечие на другата година.
- Още не сте влезли в кабинета си, но какво показва вашата информация - има ли риск в края на годината България да загуби пари за земеделие по Програмата за развитие на селските райони?
- За съжаление, съществува риск в края на тази година да загубим определени средства. В момента е трудно да прогнозирам какъв ще е този размер, но вече имаме план с ръководството на министерството как да направим необходимите плащания, за да не стигаме до отчисления на средства от програмата. Ще разработим и мерки да минимизираме риска от загуба на средства в края на 2023 г.
- Как ще бъде решен проблемът с многото забавени проекти, цените по които вече не са актуални заради инфлацията?
- За приемите по 4.1 от миналата година, по 4.2 и общинските мерки от тази година този риск не е съществен, тъй като ДФЗ актуализира цените.
По проектните предложения от по-ранни приеми ще се търсят възможности за актуализиране на техните стойности, но това е въпрос на наличие на бюджет. В момента започваме процес на разработване на механизъм и процедури за това.
- Какви са вашите приоритети?
- Бих искал да реформирам ДФЗ и да оптимизирам системите за контрол,
за да не изпадаме повече в големи закъснения при обработката на проектите. Бих искал и решенията относно ДФЗ да са по-скоро експертни, отколкото политически. Съгласих се да заема поста, за да може нещата да станат по-добри и българските земеделски производители и преработватели да бъдат по-спокойни занапред.
- Фонд “Земеделие” е реално най-голямата банка в България, през него годишно минават над 3 млрд. лв. за сектора. Какви мерки ще предприемете, за да се справите с опитите за измами и различните интереси за влияние?
- Амбицията ми е да направя работата на ДФЗ публична и прозрачна и тогава лошите практики ще се ограничат до минимум. Що се отнася до опитите за измами, ефективната работа на контролната среда на ДФЗ ще бъде гарант, че такива няма да има или ще бъдат забелязвани своевременно.
Интереси за влияние ще има винаги,
въпросът е дали ръководството на ДФЗ би допуснало конфликт на интереси, което неминуемо е свързано с това. В това отношение работата ми в НАП и натрупаният опит там ще ми помогнат.