Вероятността ПП и ГЕРБ след вота да се прегърнат е голяма, ако не го направят - новото 48-о НС няма да успее да излъчи мнозинство
Стотното поред правителство на България се оказа не редовно, а служебно. То ще организира изборите на 2 октомври, но ще трябва да се справя с няколко много тежки проблема.
На първо място е “хаосът в енергетиката” - както определи наследството на правителството на Кирил Петков сам президентът, който вече обяви състава на назначения от него кабинет. Защото освен неясната перспектива с доставките на газ предизвикателство са и високите цени на тока, както и на горивата.
А всички те, взети заедно, в сложната комбинация с войната в Украйна ще поставят на изпитание гражданите през идващата зима. Попитахме социолозите Геновева Петрова от “Алфа рисърч” и Юрий Асланов от “Афис”, както и политолога Слави Василев:
1. Какъв е характерът на новото служебно правителство - експертен, социален, “на спасението”?
2. Очаквате ли прояви на реваншизъм към предходното правителство?
3. Каква предизборна кампания предстои?
Ето и отговора на политолога Слави Василев:
1. Новото служебно правителство е изцяло експертен кабинет, насочен към професионализма на хората, които президентът Румен Радев е избрал за министри. Тук специално искам да подчертая, че този път държавният глава не е рискувал да заложи на нови лица, а е заложил на сигурни такива, защото експериментът “Кирил Петков” не се оказа успешен.
2. Няма да има никакво време за реваншизъм, още повече че Румен Радев не е личност, която е реваншистки настроена. Той ще гледа служебното правителство максимално бързо да постигне видими резултати за много малкото време, с което разполага. И
най-добрият реваншизъм, който може да постигне, са отчетливи резултати, особено в сферата на енергетиката
3. Очаквам предизборна кампания, която е изцяло изпълнена с розови обещания за бъдещето от страна на по-голямата част от политическите актьори. Реализмът в българската политика е на много ниско ниво и политиците имат нужда да продават празни обещания на избирателите.
Сред водещите партии не виждам нито една, която сериозно да погледне на енергетиката например, като това е само един отрасъл. Това доказва, че политическата класа още не е на нивото на очакванията на българските граждани. Битката между двата основни лагера - този на Кирил Петков, който остава в сферата на промяната, въпреки че тя се измени като философия и цели спрямо миналата година, и този на Борисов, ще бъде жестока може би на думи, но няма да произведе реално деление между тях. Вероятността да се прегърнат след изборите е голяма. Ако не го направят, това означава, че новото 48-о НС няма да успее да излъчи мнозинство.