- Имахме правителство, което спазваше логиката на “добрите” и “лошите”, но след вота няма да е така
Днес БСП връща на Румен Радев мандата за съставяне на правителство. “Направих всичко по силите си. Оттук нататък отговорността е на президента.” Така лаконично лидерът на БСП Корнелия Нинова обясни във фейсбук, че страната отива на предсрочни избори, защото и третият опит за съставяне на ново правителство в 47-ия парламент се оказа неуспешен. Някои смятат, че краткият живот на третия поред парламент не е случайно явление - проблемите идват заради прекалено високия градус на партийни страсти и егоизъм, на намеса на кукловоди зад политическата сцена, на задкулисни сценарии. Каквито и да са обясненията, днес е по-важно какво предстои - за страната, за политическите партии, за всеки гражданин на прага на зимата по време криза.
Затова попитахме политолога доц. Татяна Буруджиева:
1. Какъв е изходът от политическата криза?
2. Ще посрещнем зимата със служебно правителство - какви са рисковете?
3. Кои партии ще спечелят и кои ще изгубят от предсрочния вот?
Ето и коментара на доц. Татяна Буруджиева
1. Изходът беше ясен още преди 10 дни, когато не можа да се състави правителство с първия мандат. В такава ситуация изходът винаги са избори.
2. Намалява рискът от служебно правителство през зимата.
Рискът е единствено в много ниска избирателна активност, което ще даде възможност в парламента да влязат много партии с малко депутати. Това винаги създава проблем при формирането на коалиции.
Работеща коалиция във всеки парламент се създава поне от една или две от партиите, които имат достатъчна тежест, а в такива кризисни времена се създават от първите две най-големи партии, независимо от техните ценности, точно за да се действа с оглед на националните интереси и предизвикателствата от кризите. При нас след последните избори се състави правителство, което не спазваше тази логика. Спазваше се единствено логиката на “добрите” и “лошите”.
Когато се събират в коалиция субекти с много ниска легитимност от избирателите, винаги се създава риск пред коалицията. Тук трябва да се прибави и липсата на каквато и да е подготовка, знания и опит в политиката. След тези избори няма как да сме изправени пред същата ситуация, защото политическите субекти, които ще влязат в следващото НС, вече ще имат опит.
Надявам се да има по-голям разум в следването и съобразяването с политическите закономерности и тенденции. Добрите намерения и прекрасните мечти винаги трябва да имат възможност да се осъществят и да се съобразят със ситуацията, която позволява определени граници.
3. Две са нещата, които ще определят печелившите и губещите. Едното е развитието на ситуацията в България - оценката за това какво се случва ще рефлектира върху подкрепата или оттеглянето на такава за различните партии. Вторият фактор обаче е начинът, по който другите партии представят пред избирателите какво се случва. От тази гледна точка големите губещи са трите партии в бившата коалиция - ПП, ДБ и БСП. Те говорят на избирателите предизборно. Когато си в управлението и когато все още ти решаваш нещата, предизборното говорене не ти е голямата сила на обяснението.
БСП трябва да даде отговор на избирателите си защо 10 дни мотаха този мандат - нямаше никаква политическа логика, значи има някаква друга. Когато няма обяснения, хората сами почват да си ги създават. А това носи проблеми при общуването с избирателите. ДБ ще трябва да обяснява на своите избиратели какво означава професионализмът в политиката. И това, което чухме от директното предаване на тяхната парламентарна група, ли е професионализъм?
От ПП ще трябва да обясняват много неща. Първото от които е - защо гласуваха по този начин и промениха ръководството на КЕВР и защо имаме такъв хаос в енергийната политика. Защо се получи така с газовите доставки, след като в края на февруари правителството на ПП ни обещаваше, че няма да имаме проблем с доставките. Не може, когато си в управлението, да говориш, сякаш си в опозиция. Ти затова си в управлението - защото имаш лостове на власт, с които да решиш нещата. А с борбата с корупцията няма да успеят поради простата причина, че когато си на власт, си част от възможността да си вътре в схемите.
ИТН преминаха в опозиция и тяхното говорене е съобразено с тази позиция. Сега ще станем свидетели на замеряне с най-различни факти точно по повод на корупцията. Оттам нататък интерпретацията е сложно нещо, когато се обръщаш само към своите избиратели. Тези крайно напомпани позитивни послания работят само при твърдите избиратели. Да видим какво ще се случи с перифериите - те ще решат нещата.
ГЕРБ е партия, която е доста време на политическата сцена и винаги е била във властта от самото си създаване. Именно заради това през годините се натрупаха проблеми вътре в самата партия. А отделно сега имат проблем с това, че не са на власт. Фактът, че социологическите проучвания дават непроменливо електорално състояние, говори по-скоро, че тези процеси са овладени. По-важното е какво ще се случи на местните избори, където ГЕРБ при всички положения пак ще се изправи да пред ситуацията да изгуби част от местната власт, защото това е партията, която през последните 30 години има най-много местна власт и няма как да я запазят цялата.
Интересно е дали ще се сбъднат прогнозите на някои колеги, че “Възраждане” вече е в плато. Аз не съм убедена, защото на предишните избори резултатите показаха, че това е партията, която получава сериозна подкрепа отвън, което не може да се види в социологическите измервания.