Само 3 дни бяха достатъчни за държавата, за да проумее колко сериозен е проблемът с райския газ и да вземе мерки.
Първа на публикацията в “24 часа” на 23 юли реагира омбудсманът Диана Ковачева. Още в понеделник писа на здравния министър и попита защо не е предприето нищо, след като преди година е имало сериозни предупреждения за употребата на балони с диазотен оксид. Във вторник тя внесе и промяна в Закона за закрила на детето.
Реагира и икономическият министър Корнелия Нинова - нареди проверки по заведения и барове.
И защо едва сега институциите обръщат внимание на подобен сериозен проблем? А колко чиновници в тази наша бедна държава вземат пари, за да следят и предотвратяват фактори, които застрашават здравето на децата и младежите.
Вероятно се събудиха, защото първо “24 часа”, а след него и телевизиите показаха нагледно опасността от този уж легален, евтин и безвреден райски газ. А той се продава свободно от 2016 г. и не е тренд на партита. Страшното е, че през 2022 г. това започна да се случва на тийнейджърски сбирки и е подкрепено от разкрепостени родители, според които той е по-безвреден от дрогата.
Очевидно всеки проблем трябва да бъде показан по медиите, да възмути българите и да стресне чиновниците, които залагат тия дни кой ще е новият им министър, а не как да си вършат работата, за която като данъкоплатци плащаме.
Ясно е, че търговците и потребителите на райския газ няма да са щастливи, ако бъдат приети промените в закона. В което също се съмняваме, че ще се случи скоро, гледайки темпото и качеството на депутатския труд. Той също е платен с нашите пари!