Вратичките към диктатурата са нарочно заложени в конституцията
Корнелия не връща мандата? Крайно време е българинът да се научи да разсъждава като параноик. Каквато и конспирация да заподозре човек, в тенджерата на елита ври поне 10 пъти по-голяма магария.
Някой можеше ли да си представи, че коалицията на промяната ще даде българската енергетика в ръчичките на съмнителна офшорка, която е собственост на други още по-съмнителни офшоркиЫ и така нататък? Можеше, но само ако е параноик. На нормалните хора им е бедна фантазията. Защото то не само се случи, но и четирите партии от коалицията го одобриха. И когато миризмата стигна до вентилатора, вкупом гласуваха да засекретят подробностите.
Всички вкупом нещо крият. Коалицията на промяната стана тайно дружество, масонски клуб. Затова е време народът да мисли като параноик.
Известно е, че параноиците най-добре се ориентират в условията на войни, кризи и преврати. Нямам предвид семейната и служебната параноя, която у нас е дори прекомерно застъпена, а солидната и демократична политическа параноя.
И
талианци, французи, англичани добре разбират, че основният нагон на елита е да изнасили демокрацията. Ако не може поединично – групово, коалиционно. Ние обаче още гледаме на политиците като на Дядо Коледа и чакаме да ни вземе на колене и да ни помилва по главицата.
Политикът винаги крои шапка на народа. Да се върнем към странния мерак на Корнелия Нинова да задържи проучвателния мандат до 15 август. Нима това не е поредното доказателство, че живеем в условията на перманентен антидемократичен преврат? Той вече навлезе в третата си година.
С
лед 2 години изнасилване на конституцията политическият елит загуби всякакво приличие. Да не забравяме, че миналата година изкарахме цели 7 месеца без парламент и избрано правителство, тъй като елитът отказа да управлява по правилата и без никаква нужда въведе хронично извънредно положение.
Точно същото прави и Хитлер през 1933 година – въвежда извънредно положение с помощта на престарелия президент Хинденбург. Не че търся някакви аналогии, но да напомня, че Хинденбург е генерал – фелдмаршал.
Друга възможна аналогия е, че по време на изборите през 1932 и 1933 г. кафявите ризи с помощта на полицията репресират активистите на другите партии. Така спират купения вот.
Извънредното положение е капан, който нарочно е заложен в българската конституция. Добре, насрочват се предсрочни избори, назначава се служебно правителство. Защо обаче трябва да се разпуска парламентът? Тъкмо обратното – точно в такъв момент парламентарният контрол е абсолютно необходим!
Но през 1990 и 1991 г. старият елит се страхуваше да не би демокрацията да тръгне през просото. И съвсем естествено авторите на конституцията нарочно заложиха някои капани, за да може в случай на нужда държавата да се овладее и да се върне в релсите.
И тези капани щракнаха няколко пъти. Например депутатът Свиленски оправда сегашното мотане на мандата с примера, че през 1992 г. ДПС също замотало мандата. Именно - тогава пак имаше преврат! Състави се правителство на люспите, които никой не бе избирал. И настъпи пълна анархия, която завърши зле за БСП.
Защо авторите на основния закон не се досетиха, че третият мандат трябва да има някакъв краен срок? Сега Корнелия може да не го върне никога! Както и да го тълкува един състав на Конституционния съд, друг състав може да каже обратното. Просто няма такъв текст. Духът на конституцията не е в буквата на конституцията. Понякога буквата побеждава духа, друг път духът задрасква буквата.
Принципите може да са над всичко, но нищо не пречи да се скрият в килера и някои незначителни липси да заемат тяхното място. Например не можело да живеем без нов шеф на КЕВР? България ще катастрофира? Глупости, с шеф и без шеф - все тая. КЕВР е просто маша, която отклонява към себе си недоволството към решенията на правителството. Също като СЕМ. Затова добрите кучкари възпитават кучето си със сгънат вестник, а не с повода или с голи ръце – за да знае клетото псе какво да мрази. Как иначе да обясним пълния паралел между фрагментацията на правителството и неспособността да се избере нов шеф на БНТ?
Голямата битка сега е между два различни етапа на преврата. Преврат 2.0 атакува преврат 1.0 с цел да му седне на стола, а Преврат 1.0 вече е грабнал телата.
Смяната е исторически необходима, тъй като първият преврат се проточи и не пусна здрави корени. Народът още не е повярвал в победителя, не разбира кой е новият господар. Струва ми се, че и грантоедната общност е доста объркана, тъй като не е ясно кой говори от името на американското посолство – Киро или Бойко.
Жълтите павета се чудят как да преглътнат поредната гавра с тяхната душевност - ДБ в прегръдка с БСП.
Срещу преврат 2.0 се дърпат хората на Корнелия Нинова, Христо Иванов и Кирил Петков. Те предпочитат да удължат агонията си с 6 месеца поне, без да се замислят, че тогава ще е 10 пъти по-зле.
Но нека уважаемият читател да не смята, че аз заемам нечия страна. За мен са еднакви – политици без принципи. Как да гледам на политик, който назначава шеф на КЕВР в нарушение на закона, а после променя закона, за да пасва на назначението? И сега си измиват ръцете с Лена Бориславова. Не е ли очевидно, че тази гавра със закона не може да стане без съгласието и на Нинова, и на Христо Иванов, и на другите борци с корупцията?
Очевидно тези хора не позволяват на правилата да пречат на играта. Точно това препоръчва и Макиавели. Проблемът е, че за разлика от успешните превратаджии тези се оказаха недалновидни.
Грешката им е, че прибързаха с отстраняването на президента Радев от икономическата политика. Биха могли да си го позволят само ако разполагаха със силно и монолитно мнозинство. Но мнозинството им още от самото начало виси на един-единствен косъм. И то не какъв да е косъм, а косъм от прическата на Слави. Длъжни бяха да приемат президента Радев като петата партия в коалицията и всичко да делят на пет.
Дано преврат 2.0 си вземе урок.