Случаят с Андре Токев влезе в графата “от висок обществен интерес”, защото имаме популярно лице от екрана. Мастършефът получи присъда, влезе ефективно зад решетките и след 8 месеца и 20 дни излезе.
На пръв поглед възпитателна поука за публиката има. Ето, дори да си прочут, ако караш пиян, при това в изпитателен срок от предишна присъда, няма мърдане - влизаш в затвора. Законът се прилага, наказанието е неизбежно.
Само че... има ли някой, който да вярва, че държавата прави достатъчно, за да се разрешава проблемът с пияните зад волана? Пияните, които напоследък пътната полиция лови в поредната акция и огласява резултатите.
Една добра политика за пресичане на подобно поведение изисква много мисъл, воля и мащабна работа. Като се започне от вглеждане в социалните корени. Като се мине през доброто законодателство и бързото и ефективно правосъдие и се стигне до последваща работа с нарушителите. И в по-широк план - идентифициране на масовите послания, които задават погрешни модели за подражание.
Наказанието е лесната част от работата, трудна е превенцията. Но и с наказанията у нас никак не са лесни нещата. Тези дни бяха изнесени данни, че само 17 души са били осъдени на затвор, след като са спипани повторно да шофират след употреба на алкохол и наркотици. Колко пъти по 17 са ненаказаните нарушители, след като проверките на пътната полиция хващат по 73 дрогирани на пътя за седмица!
Да видим други, много по-мрачни случаи “от висок обществен интерес”. Повече от две години след катастрофата, отнела живота на Милен Цветков, присъдата срещу Кристиан Николов е още на първа инстанция. А тази бездна от безнаказаност, която зейна от разплитането на случая “Георги Семерджиев”, след като той бе задържан затова, че е причинил смъртта на две момичета на столичния булевард “Черни връх”?
На този фон случаят “Токев” е колкото шумен, толкова и екзотичен. Едва ли трябва да си правим от него кой знае какви изводи.