Предвижданията за ограничаване на пандемията до епидемия с отделни огнища засега изглежда саботирана от Омикрон варианта. Големият проблем е слабият имунитет, който Омикрон създава. Преболедуване с него засилва имунитетът спрямо предишни варианти на вируса, но, парадоксално, доста по-слабо спрямо него самият.
Оказва се, че хора, преболедували първоначалният алфа вариант дори имат проблем да създадат сред преболедуване с Омикрон изобщо сериозен имунитет срещу него (т.нар. imprinting на първоначалното преболедуване). Да, смятаме, че Омикрон протича по-леко от предишните варианти, но след всяко преболедуване рискът от трайни усложнения се удвоява (основният риск при Омикрон за трайни усложнения е около 4%). Миналият месец и Файзър/Байонтек, и Модерна обявиха, че напредват с бустерите срещу Омикрон. Вариантите им са насочени към ВА.1/ВА 2 версиите на Омикрон и леко се отклоняват от ВА.4 и ВА 5 вариантите, които в момента доминират. Все пак се предполага, че ще са ефективни към всички Омикрон версии. Важно е, обаче, да се знае - наличните ваксини и бустери до момента ще продължат да защитават добре срещу тежко протичане, но няма да са толкова ефективни срещу разболяване. Те ще са ефективни и спрямо предишните варианти, което не са изчезнали. Все пак, независимо в коя част на света сте, направете си бустер и ако видите, че броят болни във вашия регион нараства, носете и FFP2 маски.
Послепис: според предварителни данни за активност на антителата, както оригиналната, така и адаптираната ваксина на Новавакс покрива добре всички варианти на Омикрон като бустър. Проблемът? Това са лабораторни данни, а не епидемиологични проучвания в реални хора с точни проценти на защита, заболели и постъпили в болница. Очакваме към четвъртото тримесечие да имаме точни данни и за това, изглежда обещаващо. Също така лабораторни изследвания показват, че убитата ваксина на Валнева вероятно също ще подсилва добре защитата срещу Омикрон.
(От фейсбук)