Съвместно явяване на ДБ с ПП би изиграло негативна роля и за двете формации
ПП усетиха прилив на енергия и търсят бързото решение
Най-вероятният за момента сценарий е ИТН да остане извън парламента
Президентът е готов за поредния си епизод със служебен кабинет, вероятно дори с персоналния му състав.
Във вчерашното изявление на президента има своеобразно предупреждение да не се стига до вземане на определени решения непосредствено преди приключването на мандата на тази изпълнителна власт и това е добър подход да се ограничават и спират импулсите на изпълнителната власт да прави драстични промени, защото сме виждали такъв подход – "в 12 без 5 се правят промени и те изглеждат винаги съмнителни и водени от неособено чисти намерения".
В евентуален нов служебен кабинет президентът ще цели различни задачи от тези през миналата година.
Въпросът е дали ще се опита да даде на заден ход по отношение на тези мерки, които са доста тежки и трябва да се работи с много по-дълъг хоризонт – скъсването на енергийната зависимост от Русия, където може би ще има стъпки в обратна посока, може би ще има опит за предоговаряне на условия с "Газпром".
Ако президентът се опитва да влияе зле върху изборния резултат на БСП, това рискува да доведе до изключително тежка фрагментация вляво. Тя вече започна, но това ще ускори тези процеси.
Спадът, който ПП регистрираше през последните 3-4 месеца, не беше толкова политическа оценка, а по-скоро израз на икономически страх в обществото.
ПП са усетили прилив на енергия, след като се разбра, че възстановяват подкрепата си, и е логично за тях да търсят бързото решение – избори.
Очевидно, че техният курс е натам.
В обществото отново излиза на преден план разделението статукво-антистатукво, а не изток-запад и евроатлантизъм-Евразия.
Съвместно явяване на ДБ с ПП в една коалиция за изборите по-скоро би изиграло негативна роля и за двете политически сили.
ДБ е партията, която изглежда най-приемлива за участие в бъдеща управленска коалиция от всички парламентарно и непарламентарно представени партии, въпреки че е с ограничен електорален ресурс.
Социологът Добромир Живков изрази скептицизъм, че новите политически проекти биха намерили широка подкрепа сред избирателите. ПП беше феномен.
Тук виждаме тръгване от съвсем различна позиция, от съвсем друга начална точка и не виждам нито ценностна основа, нито послания, които да могат, поне понастоящем, да мобилизират хора. Това е процес, който обичайно изисква значително повече време.
Може би най-вероятният за момента сценарий е ИТН да остане извън парламента, а "Български възход" да влезе.
Връщането на хартиената бюлетина може да отвори повече вратите за левия електорат, но и за връщане на схеми за контролиран и купен вот.
Това мнение изрази пред БНР социологът Добромир Живков. Предстои "Маркет линкс" в близките дни да обяви новото си проучване на общественото мнение.