“Продължаваме промяната” върна неизпълнен мандата за съставяне на кабинет и конституционната рулетка за правителство в този парламент се върти към втория и третия мандат.
Запитахме политолози и социолози:
1. Какви са шансовете за съставяне на кабинет от 3-ия мандат?
2. Какво да свърши 47-ият парламент, преди да се разпусне?
3. Каква е вероятността следващото НС да излъчи мнозинство за кабинет или влизаме в спирала от избори и политическа криза на фона на икономическата?
Ето коментарите на политолозите Димитър Ганев, Геновева Петрова и Слави Василев и социолога Васил Тончев.
1. Зависи от това кой ще получи третия мандат, защото по конституция той се дава на парламентарна група, избрана от президента. Една е ситуацията, ако се даде на БСП, друга - на ИТН, трета - на ДБ. Вероятно най-голям е шансът за реализация на мандат от ДБ, дават се такива заявки от самите тях, но дори мандатът да отиде при ДБ, шансовете за съставяне на кабинет остават изключително ниски.
Позицията на ПП от петък, изказана и в пост на Кирил Петков във фейсбук, е: Няма да преговаряме с Бойко Борисов, Делян Пеевски и Слави Трифонов.
За да има коалиция с третия мандат, тя може да е само с тези 4 формации, които направиха досегашното правителство. Без диалог със Слави Трифонов видяхме, че не се реализира този мандат. Затова трябва голяма промяна в политическата ситуация, за да седнат на една маса и да се разберат Асен Василев, Кирил Петков и Слави Трифонов.
Всичко това предпоставя по-скоро предсрочни избори на 25 септември или 2 октомври.
2. Управляващата коалиция няма мнозинство в НС и ще може да минават проекти, които не са само инициатива на управляващите, а такива, решени с парламентарен консенсус. Може да са промени в закони, свързани с плана за възстановяване - президентът Радев днес спомена, че би могъл да им даде определено време, за да реализират тези законодателни промени. Но не знам дали има подготовка на тези законопроекти - защото, ако тепърва ще се пишат, нищо няма да се случи.
Не изключвам да има и ad hoc коалиции, тематични мнозинства по определени теми, които да са различни от тези на управляващата коалиция. Например
пореден опит да се въведе хартиено гласуване заедно с машинното
3. Ако се стигне до съставяне на кабинет, при всички случаи ще е коалиционно управление, защото нито една партия няма да се доближава до мнозинството.
Тази коалиция отново ще е пъстра, отново ще се поддържа трудно и отново ще има вътрешни противоречия. Трябва да спрем да мислим в парадигмите на последните 25-30 г. - че когато има някой нов на сцената, той да получава резултат, близък до мнозинството, т.е. да има доминираща партия.
В следващите години ще живеем с широки коалиции, построени около някаква тема и трудни за поддържане. Последната коалиция например бе построена около темата “Да съборим ГЕРБ от власт”. За да се обединят БСП и ДБ, трябва да има някакъв спояващ механизъм. Възможна основа, върху която може да стъпи следващ кабинет, би могла да е някакъв евро-атлантически дневен ред.