- Пенсиите се увеличават, но скъпотията ги изяжда
- Честито на длъжниците
Опозицията и ИТН критикуваха бюджета за високи разходи. В много случаи – основателно. Но след падането на правителството цялата опозиция вкупом се надпреварва да включва нови и нови разходи в бюджета. Между първо и второ четене бюджетната комисия бе засипана с предложения за намаляване на данъци и увеличаване на разходи. Например брашното вече е с нулева ставка на ДДС. По-ниски данъчни и акцизни ставки за енергоносителите, субсидирането с 0,25 ст. на всеки литър гориво, закупен от бензиностанции от 1 юли, и т.н.
Дали дертът на най-бедните
са разходите за бензин за коли, които ги нямат. Чудесно е да се раздават пари на калпак, само дето инфлацията ги изяжда – и тогава какъв е смисълът?
Първата задача на всяка държава и централна банка е да не допускат висока инфлация. Защото тя нарушава стабилността на икономиката – никой не инвестира в нестабилна икономика.
Как изведнъж за последните няколко дни се повишиха приходите в бюджета на заседанието на бюджетната комисия? Не, не се повишиха – просто се каза, че приходите от ДДС щели да са със 760 млн. по-високи.
Как са го сметнали за няколко дни – това си остава дълбока тайна
И така въпреки възраженията на финансовия министър бюджетната комисия увеличи приходната част в актуализацията на бюджета за тази година с още 760 млн. Браво!
Помпането на нови и нови разходи, включително като се използват и очакваните авансово платените пари по плана за възстановяване, естествено, че помпа нова и нова инфлация. И разбира се, при тази инфлация приходите от ДДС се увеличават. И така се завърта спиралата на хиперинфлацията. Е,
няма да е като по времето на Виденов – за късмет сме вързани за евротo
А че инфлацията галопира - достатъчно е да погледнем данните за м. май на годишна база и да я сравним със средната инфлация в ЕС. 15,6%, докато средната инфлация в ЕС за същия период е 8,8%! Най-съществените външни причини за инфлация са увеличаващите се цени на газа и на електроенергията. Но България е голям износител на електроенергия и използва относително много по-малко газ за производство на ток в сравнение с държавите от ЕС. Това означава, че тези фактори влияят най-малко на България. Нещо повече – държавата използва натрупаната свръхпечалба в държавните енергийни дружества и поема в огромна степен увеличението на цените на тока за населението и бизнеса. Поради това хората и бизнесът бяха много по-слабо засегнати от увеличението на електроенергията. Затова високите цени на енергията са по-малко съществена причина за инфлация, отколкото средно за ЕС. Т.е. причините за по-високата инфлация в България не са външни. Ще ми е много интересно как ще се сбъдне прогнозата на Министерството на финансите за очакваната средногодишна инфлация от 11,9%, направена преди напомпаните допълнително разходи.
Не може да се разчита, че икономиката на България реално ще дръпне особено много и това ще увеличи бюджетните приходи. През първото тримесечие на тази година ръстът на БВП на България е 4% на годишна база спрямо една белязана с ковид и с ниска икономическа активност предходна година. Докато средният ръст на ЕС е 5,2%! Т.е. вместо да догонваме средния доход в ЕС, ние изоставаме. За същия период
БВП на Румъния нараства с 6,5%!
Войната в Украйна не е оправдание за основните проблеми в икономическото ни развитие. Тази война направи така, че военните ни заводи работят на 3 смени и реализират чудесни печалби. Това е реална работа срещу реални пари. Още по-големи печалби се реализират от износа на електроенергия.
Планът за възстановяване можеше да бъде вкаран в ЕК в началото на 2021 г. Нещо повече – тогава парламентът лесно можеше да приеме необходимите законодателни промени, за да се усвоят парите. Но това не се случи и след това планът от българска страна дълго се преработваше.
И като резултат – за 1 г. забавяне на плана инфлацията изяде 15% от парите по въпросния план за възстановяване, т.е.
хвърлихме на боклука над 1,5 млрд. лв.
А сега вместо с реални пари да решаваме важни и неотложни проблеми, теглим кредити и помпаме инфлация.
Въобще не твърдя, че само едно правителство е виновно за ситуацията с икономическото развитие на България.
Сред заложените текстове в Закона за актуализация на бюджета е и увеличение на държавния дълг с 3 млрд. лв. за тази година - така дългът ще се увеличи от 7,3 на 10,3 млрд. лв.! Засега.
Хиперинфлацията рязко намалява дължимите кредити като реална стойност. На практика частично се опрощават. Вече всички кредити реално са намалени с 15% за 1 г. Честито на длъжниците и едно “съжалявам” за спестителите.