Публичното пространство беше залято от истерията на псевдо-патриотите по темата с това предложение и човек трудно се ориентира. Ето някои основни момента:
1. Предложението е на Европейския съюз.
2. Предложението не е само „френско“. Франция е ротационен председател в момента, изразява позицията на целия ЕС.
3. Ако някой използва игрички на думи като „гаранция-франция“, то най-вероятно целенасочено се опитва да омаловажи предложението.
4. Та, да повторим, предложението е на целия ЕС. Това означава, че всички държави от ЕС застават зад него.
5. Това означава, че вече не само България настоява да се изпълнят някои условия, а всички държави от ЕС настояват.
6. Това означава, че северно-македонските псевдо-патриотари вече не спорят само с България, а с всички държави от ЕС.
7. В предложението ясно е написано, че първо Северна Македония трябва да направи промени в конституцията си и българите да бъдат записани като държавотворен народ.
8. Повтарям, ясно е написано и всички държави от ЕС стоят зад това изискване.
9. Едва след като тези промени са факт, тогава ЕС ще започне реални преговори със Северна Македония за членство.
10. И това вече няма да е самотна българска битка, а твърд ангажимент от страна на целия ЕС.
11. Този ангажимент покрива едно от основните изисквания от българска страна.
12. Ако някой български политикан говори, че „македонците са българи“, то или е невероятно тъп, или целенасочено търси проблем, използвайки далечното минало като оправдание за разправии в настоящето и блокиране на бъдещето.
13. Един от основните стълбове на ЕС е да се спре с „историческите основания“ на лакоми политикани да разпалват вражди и войни.
14. Казано по-просто, България не може да претендира за земите до Будапеща, нищо че територията преди стотици години е стигала до там. И „България на три морета“ е само история, и трябва да си остане история. И Волжка България е само история, която трябва да си остане история. Както и Римската империя не дава основание на Италия да си иска всички земи от Рим до Мюнхен и Истанбул. Както и Франция не може да иска земите на Франкската империя, нито завоеванията на Наполеон. И т.н.
15. Не може. Това е минало. ЕС гледа към бъдещето. И границите падат в рамките на ЕС. А не заради налудни идеи на лакоми политикани да палят войни.
16. Проектът на ЕС предвижда да се изготви протокол към Договора за добросъседство между България и Северна Македония, който да съдържа конкретни детайли за изпълнението на Договора. Чрез този протокол ще може да се следи дали и как се изпълнява споразумението. И това ще се следи от целия ЕС.
17. Досега не е имало такъв казус - междудържавни двустранни отношения да бъдат вкарани в европейската рамка за преговорен процес. Прави се само заради нас.
18. Този протокол ще включва и мониторинг на езика на омразата - македонските власти и медии ще бъдат следени какво говорят и това ще бъде отбелязвано. Което е друго основно изискване от българска страна.
19. Преговорите за присъединяване може да бъдат спрени във всеки един момент, в който се види неизпълнение на договора.
20. Това предложение фиксира точните български желания, за да не може поредния псевдо-патриот, а иначе прикрит копейкин, да си измисля през два месеца нова лудост.
21. Яростната съпротива от двете страни на границата само показват кои националисти не искат да се постигне каквото и да се споразумение, а искат да се разпалва омразата, за да е дестабилизиран целия регион и путинистите да триумфират.
Добре е това предложение да бъде внесено в Народното събрание и подложено на гласуване. За да се види кой как се определя. И дали ГЕРБ и ДПС ще посмеят да не го подкрепят. Нали са про-европейски ориентирани…
"Национализмът е последното убежище на комунизма". Имаме шанс да скъсаме и с двете. Дали ще го направим? Или ще оставим на емисарите на източния диктатор да ни повлекат към феодалното минало на разправии и конфликти? От нас зависи.