Ние ще запазим нашите служители, но за заетите в енергетиката трябва да се помисли в дългосрочен план, казва изпълнителният директор на "Топлофикация Русе"
- Инж. Желев, какъв е пътят към постигане на нисковъглеродно производство в България?
- Смятам, че преходът към нисковъглеродно производство преминава през използването на природен газ. Замяната на въглищата със синьото гориво и възобновяемите енергийни източници ще повлияе обаче сериозно на страните, зависими от твърдите изкопаеми горива. По тази причина считам, че България се нуждае от плавен и справедлив преход.
Мерките, които се предприемат, особено за страните като България, зависещи от въгледобива, трябва да са много добре обмислени. Само по този начин ще се възприемат предстоящите промени от заетите в сектора и няма да има негативни последици за националната и местната икономика, както и за енергийната сигурност. Независимо от мащабите на задачата обаче икономическата трансформация е възможна и пионерите в тази сфера като нас вече работим активно, за да я постигнем.
Инвестициите в производството на чиста енергия трябва да продължат. Цялостната трансформация би могла да осигури нови икономически възможности. Както нееднократно съм заявявал, инвестирането в зелено производство трябва да върви ръка за ръка и с енергийната ефективност и икономията на енергия.
Нека не забравяме и въпроса с работната ръка. За заетите в сектора трябва да се помисли в дългосрочен план, защото пренасочването им в нови професионални области не е никак лесно. Всяко работно място изисква конкретен набор от знания. Придобиването на нови умения изисква време и финансови ресурси. Още от сега трябва да се предложат възможности за обучение на засегнатите лица. Само по този начин ще се спомогне за намаляване на негативните социални последици.
Европейският съюз подпомага прехода към чиста енергия чрез различни инструменти и политики. Ние трябва да се възползваме от тази предоставена възможност. За целта обаче е необходима дългосрочна визия за енергийния сектор с конкретни инвестиции и план.
- Ако пред вас стои един специалист, прекарал почти половината си живот в централата и който след 10 или 15 години ще е във възраст, в която трудно може да си намери работа и да вземе кардинални житейски решения, свързани с преместване в друг град, какво ще му кажете?
- Напълно съм съгласен с вас - не е лесно да обясниш на дългогодишен енергетик, че може би след време трябва да практикува друга професия. Както вече казах, трябва да се помисли за преквалификация на заетите. Като директор съм разговарял с голяма част от екипа си и всеки един от тях е напълно наясно, че в бранша ни предстоят големи промени, свързани с нови технологии, използване на по-чисти горива и като цяло много високи европейски изисквания.
Ние като предприятие ще запазим служителите си, защото имаме нужда от тях, от опита и знанията им. С навлизането на новите технологии при всички положения ще трябва да потърсим и нови кадри. Младите хора имат основна роля в енергийния преход. Вярвам, че с приемственост и обмяна на опит между дългогодишните служители и бъдещите експерти ще създадем един още по-добър и сплотен екип.
- Какви умения и качества са необходими за тази професия?
- Професията енергетик е изключително отговорна. Необходима е отдаденост и постоянство. Преди всичко обаче, бих казал, че желанието и мотивацията са тези, които те тласкат напред. Технологиите се развиват и е необходимо да следиш тенденциите в работата си. За това ние като ръководство се стремим непрекъснато да влагаме средства в обучения и придобиване на нови знания. При нас работят невероятни професионалисти с дългогодишен опит в тази сфера, които въпреки това имат огромното желание да черпят нови познания. Всеки един от екипа, включително и аз като директор, следя новостите в бранша. Убеден съм, че инвестициите и образованието трябва да вървят ръка за ръка, за да имаме успешна икономика.
- Нека поговорим за един от най-мащабните ви екологични проекти. Тази година се очаква да бъдат включени в експлоатация газовите когенератори. С какво тази инвестиция ще допринесе за Русе?
- Проектът за производство на енергия от природен газ е част от цялостната стратегия за трансформация на "Топлофикация Русе". Проектът е ключов в усилията ни за постигане на целите на Европа за нисковъглеродно производство. Както казахте и Вие, скоро новите мощности предстои да заработят. С тази инвестиция целим да произвеждаме енергия от газ, който е по-чисто гориво от въглищата.
Газификацията ще се отрази положително на Русе. С най-добрите технологии от ново поколение ще осигурим по-висока сигурност на топлоснабдяването. Комбинираното производство на електрическа и топлинна енергия е най-ефективната и щадяща природаmта технология.
- Само преди по-малко от година заработи новата сероочистваща инсталация. Какви са основните й предимства?
- От много години в обществото се говори колко е важно да обърнем внимание на екологията, опазването на околната среда и чистия въздух. Целта на тази голяма инвестиция беше подобряването на качеството на въздуха. С новата инсталация се свеждат до минимум емисиите. Цялото доставено оборудване, методите на измерване и софтуера за събиране, обработка и експорт на данните са изцяло съобразени с всички нормативни изисквания за реализиране на представителен мониторинг на отпадните димни газове. Сероочистващата инсталация е в съответствие с екологичните изисквания на европейското законодателство и с нея се грижим за качеството на въздуха.