Точно в този критичен момент властта щурмува еврозоната - все едно болен от туберколоза нарочно да се зарази и с COVID
Ако българските политици се водеха от гласа на разума и честността на вота, те веднага биха продали машините за гласуване на някоя млада африканска демокрация и биха се върнали към 100% вот с хартиени бюлетини. Уви, те се опариха, те поумняха, но само наполовина. Другата половина от мислите им все още са обсебени от грижата за салама.
БСП и ДПС се усетиха, че машинният вот им дръпна порция от електората, т. е. от възможността да си отрежат по-голямо парче от салама на властта. Сега БСП внася проект за “смесено гласуване” – хем хартиени бюлетини, хем машини. Надеждата е, че това ще върне уплашените червени пенсии към урните.
Но все пак машините остават в секциите, а заедно с тях и възможността за тотални фалшификации чрез бърникане в софтуера. Тези фалшификации са невидими, но хиляди пъти по-мащабни от старите селски шашмалогии. Машинният вот е опасен. Той дава възможност за невидим преврат. Именно затова е отхвърлен от цяла Европа и затова героите на “промяната” така го харесаха миналата година.
Харесаха го, но сега БСП и ДПС съжаляват. Не че им пука за преврата, пука им за своя дял от салама и сега си го искат обратно. Движението както винаги е хитро, то пуска напред столетницата, с което си запазва територията за задкулисни пазарлъци. За какво ли? Ами например за по-голям дял от бонуса, който софтуерът на машините ще насочи към едната или другата партия.
Когато става дума за избирателната система, БСП отдавна е доказала своята бездънна глупост. Няма случай, в който да не е избирала погрешно. Помните ли перверзната “смесена” система от 2009 г.? Тя даде огромен бонус на ГЕРБ и на практика елиминира столетницата от А групата на политиката. И тъкмо малко да живне, през 2017 г. пак се изложи - твърдо отказа да признае резултатите от референдума за мажоритарен вот. Народът видя с кого си има работа. Оттогава гемиите ѝ пак започнаха да потъват и мишките да ги напускат панически.
Сега БСП най-сетне осъзна, че любовта ѝ към машините не е споделена. Но аз силно се съмнявам дали връщането на хартията ще ѝ върне изгубения електорат. Щом той не се е явил пред урните през ноември, значи вече я е отписал. Ако сега се върне, дали няма да гласува я за “Възраждане”, я за партията на Стефан Янев? Поне това показват последните анкети - тези две партии смучат от червения електорат, както двама влюбени смучат от един и същ коктейл с две сламки.
Що се отнася до бонуса от шашмите със софтуера, при предсрочни избори това е в ръцете на служебния кабинет. Ако Корнелия разчита на нещо, дълбоко греши. Бонусът най-вероятно ще отиде към Стефан Янев, стига той да е новият проект на президента Радев. И БСП пак ще е с пръст в устата, последна дупка на кавала в още по-шантава коалиция.
Че имаше такъв бонус – имаше. За пръв път от 30 години преход и прогнозите, и екзитполовете се разминаха двуцифрено с резултатите. Възможно ли е в 14 ч екзитполовете да показват 8 пункта преднина за ГЕРБ, а крайният резултат да дава победа на ПП с 3 пункта? Може, но само благодарение на някаква абракадабра.
О
ще по-съмнителни са резултатите, ако ги сравним с предварителните прогнози. В последните 2-3 дни преди изборите “Алфа Рисърч” е давал предимство от 14 пункта на ГЕРБ, “Барометър” – 13 пункта, “Галъп” – 12 пункта, “Медиана” – 13 пункта, “Тренд” – 10 пункта, и така нататък, и така нататък. В целия преход няма такова гигантско разминаване между прогнози и резултати. То е, все едно да си заплодите кобилата със сперма от арабски жребец, а да се роди камилче. Чудо!
Все едно водата в язовир “Искър” да се превърне във вино от контролиран регион. Вярно, отделни социолози дават творчески тълкувания на това невиждано явление - според политическите интриги, в които са замесени. Но чудото си е чудо. Науката не може да предложи друго обяснение освен бърникане в машинния вот.
П
арадоксът е, че хем уважението и към парламент, и към правителство е достигнало исторически низини, хем народът не желае нови избори. Просто той вече нищо хубаво не чака от тази псевдодемокрация. През 2021 г. българската политическа класа му извъртя преврат чрез поредица избори – прецедент за малка България, но добре познат в държави като Италия в периодите на пропорционален вот. Както и във Франция преди смяната на избирателната система през 1958 г. И в двата случая лечението беше мажоритарен вот.
Човек си казва - защо да гласувам за партии, когато това са едни алчни клики, които мислят само за салама? Защо изобщо да гласувам? И без това резултата ще го определи този, който бърника в машините.
Днешното управление напомня сценка от жанра “маймуна свири на пиано”. Обичам да давам един изчистен от всякакви съмнения пример – властта спря да купува газ пряко от “Газпром”, за да купува пак същия газ, но през частен посредник с 30 на сто надценка. Класика! Защо го прави ли? За да сме верни натовци. Трябва ли да обяснявам кои са посредниците на “Газпром”? Гарантирано от кръга на Путин.
Друг пример - в момента България е ударена от 2 пъти по-голяма от средното за ЕС инфлация. Защо е така – заради някои странни ходове на управлението.
Но най-оригиналното е, че точно в този критичен момент правителството щурмува вратата на еврозоната. В случай на успех инфлацията ще скочи поне двойно.
То е все едно болен от туберкулоза нарочно да се зарази и с коронавирус. Винаги и навсякъде влизането в еврозоната предизвиква рязко поскъпване на потребителските стоки, особено ако държавата е по-бедна от средното за ЕС.
Ето ви една проста сметка за възможните параметри на поскъпването. Доходът на българина, но не по номинал, а като покупателна способност, е 55 на сто от средното за ЕС. Какъв е по номинал – статистиката мълчи, за да не изгубим вяра в интеграцията. Но знае се, че брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е едва 34 на сто от средното. 21 пункта разлика. Въведем ли еврото, цените се изравняват и тази разлика се стопява – ако не изцяло, то поне наполовина отначало. А после изцяло.
С други думи, от 55 на сто покупателната способност на българина ще се устреми към 34 на сто от средното за ЕС. Инфлационният шок ще бъде умножен по още един изкуствено създаден инфлационен шок, създаден от правителството в най-неподходящото време. Гениално.
Човек не може да не остане с впечатлението, че май не сме избрали правилните хора. И в същото време – а как да изберем правилните?