Всеки месец организацията отваря нови процедури за кандидатстване, казва Клаус Бетц - директор на EIT Manufacturing, част от Европейския институт за иновации и технологии (ЕИТ) – звено на ЕК, работещо за трансформация на европейската промишленост и индустрия. EIT Manufacturing подпомага развитието и внедряването на ефективни, зелени и дигитални решения и процеси в производствените предприятия. Организацията представлява публично-частно партньорство и обединява 65+ членове - водещи компании, университети и изследователски организации.
Марияна Хамънова е изпълнителен директор на “Клийнтех България” - официален партньор на ЕИТ и регионален хъб мениджър на EIT Manufacturing, EIT Food и EIT-Climate KIC за България от 2016 г.
- Какво представлява общността за иновации и знания EIT Manufacturing и как оперира тя в България?
Клаус Бетц: EIT Manufacturing е една от общностите за иновации и знание на EIT - Европейския институт за иновации и технологии. Това е агенция на Европейския съюз, създадена през 2008 г. с цел укрепване на способността на Европа да развива иновации. Целта на EIT Manufacturing е да подкрепя стартъпите, индустрията, малките и средните предприятия, но работим тясно и с университетите и развойните центрове, за да бъдат европейските иновации водещи и през следващите години.
Имаме около 80 партньори в цяла Европа - повече от половината от нашите членове са от индустрията, а другата част - от академичните и научните институции. Целта ни е да подкрепяме индустрията в Европа и търсейки решение на конкретни бизнес нужди и предизвикателства, свързани с дигитализация, зелена икономика и кръгови бизнес решения.
EIT Manufacturing започна дейността си на 1 януари 2020 г. По време на пандемията беше доста предизвикателно да развием в пълен мащаб такава голяма организация. Въпреки това вече имаме централа в Париж и 6 регионални центъра в Европа. Най-новият е в Атина, който ще отговаря за Източна Европа - България, Гърция, Румъния, Северна Македония, Молдова, Турция и Кипър. Искахме да засилим присъствието си и в отделните държави и през 2020 г. потърсихме организации, които имат експертизата и опита да работят с нас и да бъдат иновационен хъб на местно ниво. В България наш представител и партньор е “Клийнтех България”.
- Колко партньори имате в България?
Марияна Хамънова: Компаниите, с които работим в България, са разделени в няколко категории. От една страна са стартъпите, които могат да кандидатстват за финансиране. След това са малките и средните предприятия, които могат заедно с университетите и научните институти да развиват нови технологии за своите производствени процеси. Третата категория са големите предприятия, които могат да поставят нови предизвикателства, за които останалата част от екосистемата да намира решения.
В България досега имаме 5 компании, които са се включили в нашите програми, и над 100 души, които са преминали през различни обучителни формати – студенти, преподаватели и представители на публични институции. Работим и със Софийския университет “Св. Климент Охридски”, с Химико-технологичния университет, с УАСГ - основно с университети, които са ориентирани към новите технологии в полза на производствените компании. Но това не изключва и университети, насочени към хуманитарни специалности, или креативната индустрия, които създават мостове към новите технологии.
- Какви проекти са отворени за кандидатстване за българските компании в момента?
М. Х.: В момента имаме два действащи проекта за 2022 г. Единият е в сферата на образованието, в който компании предлагат стаж на млади хора.
Другият е в сферата на иновациите. Той е не само за България, но и включва партньори и от Гърция, Португалия и Полша. Целта е да се тестват нови технологии и да се внедрят на пазара. Във всички наши проекти участват поне две европейски държави и винаги се търсят комбинация и сътрудничество от научни и бизнес партньори. Основната цел не е да се подпомагат изцяло научни изследвания, а да се търси приложимост на новите технологии. Затова поне един партньор трябва да е от бизнеса и да гарантира, че ще бъдат внедрени нови продукти или услуги.
Всеки месец EIT Manufacturing отваря нови процедури за кандидатстване. В момента отворена е програма “ЛИДЕРИТЕ - жените в производството”. Това е състезание, което има за цел да подкрепи най-добрите жени иноватори, изследователи или предприемачи, които играят водеща роля в разработването на иновативни решения, насочени към предизвикателства в производствените сектори.
На първи кръг ще бъдат избрани 30 участници. Във втория кръг шест от най-добрите кандидати ще бъдат поканени на голяма финална церемония по награждаване, където трима победители ще получат награди в размер между 5 хил. и 10 000 евро. Срокът за кандидастване е до 5 юли 2022г.
Всяка година EIT Manufacturing отваря 20-30 процедури за кандидатстване. Ние предлагаме частично финансиране, но това не е единствената подкрепа - отваряме вратата за международно сътрудничество, както и за намиране на ментори и експерти в различни сектори. За да помогнем на компаниите да реализират проектите си, сме разделили програмите в различни етапи - тестване, прототипиране, намиране на партньор и накрая реализиране на индустриалното приложение на решението, което фирмата предоставя.
- Какви средства са на разположение за българските компании?
К. Б.: Нямаме специфични бюджети или квоти за отделните държави. По нашите проекти могат да кандидатстват организации от всички държави в Европа, така че зависи от активността на всеки отделен кандидат. Общо за първите 7 години (2021-2027) имаме ресурс от 400 млн. евро.
Размерът на грантовете, които предоставяме, зависи от вида, размера и етапа на идеите на компаниите, както и от партньорската им мрежа. Минимумът е 5 хил. евро за компании в много ранен етап на развитие, но финансирането може да стигне до половин милион евро за съвместни проекти между науката и бизнеса.
- Разкажете за някои от проектите, кои сте подкрепили?
М. Х.: Има 5 компании от България, които през последните две години участваха в наши проекти. Една от тях взе участие в програма, която предоставя финансиране до 50 хил. евро за стартъпи и МСП. Българската компания, която получи грант в размер на 30 хил. евро и се занимава с продажба на консумативи и услуги за авиоиндустрията. Тяхната иновация е насочена към налагане на нов бизнес модел – повторно зареждане и рециклиране на кислородни бутилки, така че да се преизползват в контекста на кръговата икономика.
Също така няколко стартъпа получиха финансиране в размер на 10-15 хил. евро по програми, които са по-скоро за тестване и прототипиране.
На 17 юни 2022 г. ще организираме събитие в София съвместно с регионалния център в Гърция, на което ще разкажем новите възможности за компаниите от региона за следващата година, така че да стимулираме повече компании да участват в проектите. Нашата цел е фирмите в България да знаят за нашата дейност и да се включват активно в отворените покани за кандидатстване. На разположение сме на българските иновативни организации и при нужда от допълнителна информация всички могатда се свързват с нас и да задават въпроси.