Кирил Петков не е типичен български премиер. 41-годишният предприемач е завършил Харвард и е нов в политиката. Той и Бойко Борисов са толкова различни. Едрият бивш бодигард доминираше в българската политика в продължение на 12 години, докато не подаде оставка миналата година след продължилите месеци улични протести срещу корупцията. Така The Observer обобщава политическата ситуация у нас.
След проведени общо три парламентарни избори за осем месеца, новосъздадената от Петков партия „Продължаваме промяната“ дойде на власт, начело на четирипартийна коалиция, обещавайки да се справи с най-пагубния проблем на България: корупцията.
Пред Observer Петков казва, че иска да изкорени корупцията по време на четиригодишния си мандат. „Не казвам намаляване на корупцията, казвам пълно изкореняване“, твърди Петков и добавя, че се надява България да бъде учебник за това как корупцията може да бъде елиминирана за кратко време. „И не мисля, че е толкова трудно. България има 6,5 милиона население – не е толкова огромна страна – така че това, което изглежда като непреодолима задача за много голяма страна, не мисля, че е такава за България.
Петков дава интервюто си пред Observer преди полицията да задържи Борисов и и да претърси дома му в четвъртък, след като новосъздадената европейска прокуратура обяви, че е започнала 120 разследвания за измами с еврофондове в страната. Длъжностните лица не уточниха обвиненията срещу Борисов, който и в миналото е бил обвиняван в корупция и винаги е отричал.
Решението на главния прокурор Иван Гешев да освободи Борисов от ареста без обвинение, след като заяви, че е открил процедурни пропуски и че бившият премиер не може да бъде задържан повече поради липса на доказателства, предизвика остри критики от страна на правителството.
"Изправени сме пред поредния саботаж от страна на прокуратурата, ръководена от Иван Гешев", каза Петков.
Говорейки преди ареста на Борисов, Петков се разграничава от своя предшественик. Борисов, казва Петков, трябваше да сключва сделки с „олигархичната система“, за да запази властта. За разлика от тогава, сега има „огромна хигиена“ за това кой може да се присъедини към партията, която Петков съосновава заедно със съученика си от Харвард, Асен Василев, сега финансов министър. „Ние сме независими, започваме на чисто, независим от никого.”, твърди Петков.
Седейки на масата на ЕС, България ще отстоява демократичните стандарти, каза той. „Отсега нататък ще видите България да говори за върховенството на закона като наистина силен защитник. Първото нещо е, че трябва да се вгледате в себе си и да се уверите, че вършите своята работа, преди да сочите с пръст.”
Петков иска Гешев да подаде оставка, въпреки че няма правомощията да го отстрани от поста. Миналият месец премиерът връчи на Гешев списък с 19 лица, свързани с корупция по високите етажи на властта и каза на прокурорите да си свършат работата.