Как ЕС допусна да се стигне до война в Украйна? Това е големият въпрос, който трябва да задаваме и на който трябва да търсим отговор, за да намерим трайно решение на конфликта. Иначе войната ще се задълбочи, ще има още повече жертви и ще генерираме евроскептицизъм. Това заяви Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите, в интервю за предаването „Неделя 150“ на БНР.
Тя обърна внимание на коментар на върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, който каза преди дни, че Европа също е направила грешки. Дълги години помагахме на Украйна с оръжие и инструктори, но не изисквахме в достатъчна степен от нея да спазва Минските споразумения от 2014-2015. Франция, Германия и Русия трябваше да наблюдават този процес, припомни Елена Йончева. Войната в Украйна започна през 2014 г., каза още тя.
Трябва да изговаряме нещата с истинските им имена, да постъпваме мъдро, не за да оневиняваме Москва - войната е безумна и немислима, а за да намерим успешно и трайно дипломатическо решение, коментира Елена Йончева. Дори на този етап то е възможно, според нея.
Тя беше категорична, че ЕС и България трябва да помагат на бягащите от войната, да предоставят хуманитарна помощ за Украйна, но не и въоръжение. С него страните, които изпращат оръжие ще воюват с Русия чрез Украйна. Това ще увеличи жертвите и сред украинските граждани. Въоръжаването има смисъл, ако силите на отсрещната страна са крехки, а това не е така. Ако целта е да се удължи войната и така да се отслаби Русия, то хората на Украйна не заслужават това, каза Елена Йончева. Тя обясни, че на този етап европейските депутати, които са против въоръжаването на Киев са малцинство.
Евродепутатът обаче посочи, че Унгария, която е член на ЕС и НАТО, не разрешава през нейна територия да преминава оръжие за Украйна. Турция, която е член на НАТО, от една страна е предоставила дронове „Байрактар“ на Киев, а от друга продължава икономическото си сътрудничество с Москва – „Турски поток“, строителство на ядрена централа, закупуване на ракети С-400, които на този етап тя отказа да даде на Украйна. САЩ изключиха от санкциите доставките на уран от Русия, защото част от атомните им електроцентрали работят с такова гориво.
Не може да наказваме нашите граждани заради слаби политици, коментира Елена Йончева.
Миналият четвъртък тя участва в изслушването на министъра на отбраната на Украйна Алексей Резников в комисията SEDE на Европейския парламент. На нейния въпрос дали Киев преговаря с правителствата на Полша, Словакия и България за предоставяне на изтребители и ПВО системи, той заяви, че отдавна е изпратил писма с молба за въоръжение, включително танкове от съветски тип. Украйна е готова да ги купи, но е необходимо разрешение на правителството.