Няма как да търгуваме и с Русия, не можем да им платим, твърди производителят на стомана
„Няма украински бизнес в момента, хората там или бягат, или защитават родината си. Мъжете са хванали оръжието, а семействата им са бежанци. В моята къща са настанени 4 семейства от Украйна – жените и децата на мои партньори .” Така описва ситуацията най-големият производител и търговец на метали в Пловдив Кирил Василев.
Той е в този бизнес от 30 години, до 24 февруари търгуваше активно и с Русия, и с Украйна. Ктитор е на църквата „Свети Николай” в Пловдив, която е копие на руска църква, която Василев видял в Николаев и решил, че в родния му града трябва да има същата.
„Имах търговски отношения и с фирми от Русия, но и те не продават в момента, няма как им платя заради ограниченията. Тази страна обяви война на целия свят. Не съм си и мислил, че е възможно в 21 век някоя от държавите около Черно море да воюва с цял свят, но и това видях”, казва Василев.
Той обясни, че много кораби, натоварени с метали за България, са блокирани в Украйна.” Само за 16-те дни от началото на войната в Украйна всичко се промени и на пазара вече се усеща тотален глад за стомана. А дори и да се използва скрап за суровина, пак са нужни феросплави, а те се произвеждаха само в Украйна и в Русия , никъде другаде в нашия регион”, заяви бизнесменът. Според него намирането на алтернатива е трудно осъществимо. „Едната възможност за внос на стомана е Турция, но правителството трябва да увеличи квотите, друга алтеранатива е Иран, но ако падне ембаргото. Но и там е сложно, защото, като спре един кран, а до него има друг, всеки тръгва да търси вода от втория. Само за последната седмица Турция качи цената с 35% в сравнение с времето отпреди началото на бомбардировките”, обясни бизнесменът.
В момента той доставя стомана от Италия, Франция, Полша и Румъния, но цената е много по-висока в сравнение с вноса от Украйна. „До миналата седмица продавах стомана за строителството за 1,70 лв./кг, днес я предлагам на 3 лв. И не може да бъде по друг начин, защото аз я купувам на 2,30. Колко строители ще продължат да работят при това положение? Ще довършат само обектите, които са започнали. При това стоманата е само едно от нещата, има ръст при другите строителни материали”, каза Кирил Василев.
Според него това ще се отрази на цялото строителство у нас, защото при този ценови ръст, ако дадена фирма е взела обществена или частна поръчка, трябва или да се откаже и да плати неустойка, или да обяви форсмажор.