Сгодих се в Санкт Петербург в първия ден на войната в Украйна и се надявам след време да разкажа тази история на двете си прекрасни дъщери, а те да не знаят какво е война
Млади и стари в Санкт Петербург скандираха по улиците “Не искаме война!” ден след като Путин я обяви
До вчера жителите на Украйна са водили децата си на училище, вечеряли са със семействата си, а на другия ден животът им е под ударите на бомби - как се преживява това?
Като натовски генерал, Янев никога не се е изразявал негативно към Алианса и ЕС
БСП ще е най-засегната от появата на нова партия
Последиците от тази война и от кризите, които доведе, ще преследват всички ни с години
- Пристигнахте в Санкт Петербург само ден преди Владимир Путин да обяви война на Украйна. Как реагираха жителите на града?
- Решихме се на това планирано пътуване, защото всеобщото усещане всъщност беше, че война няма да има. Пристигнахме на 23 февруари и на 24-и сутринта се събудихме с информацията, че Русия е започнала мащабни военни действия срещу Украйна. Признавам, че имаше момент на паника у мен - първо, защото сме далеч от дома, и то във вражеската държава, но най-вече заради това, което предстои да се случи. Беше ясно, че започва ужасна трагедия за украинския народ. Виждаме всеки ден толкова много кадри на разрушение и смърт.
Малко думи имам, за да опиша това, което чувствам. Видях жителите на Русия един ден преди войната и след обявяването . В началото нямаше промяна в поведението им - хората отиваха на работа, всичко - магазини, офиси, битови услуги, аптеки, фризьорски салони , беше отворено. Но въпреки това се усещаше, че това е единствената тема, която се коментира. А какво друго би било всъщност? Всички знаеха, че нещата се променят.
- Казахте по Би Ти Ви, че още първите дни след обявяването на войната сте попаднали в центъра на протести. Успяхте ли да разговаряте с хората, които участваха в тях? Какво споделяха?
- Същия ден вечерта имаше голям протест в центъра на града, където бяхме отседнали. Беше организиран пред библиотеката. Имаше много хора по тротоарите и все повече полиция. Булевардът не беше блокиран, но повечето минаващи коли свиреха в подкрепа на протестиращите. “Не на войната!”, “Не искаме война!” - това бяха изреченията, които хората скандираха. Млади и възрастни - всички рамо до рамо показваха, че не са съгласни с това, което се случва. Ние бяхме встрани от протеста, защото се притеснявахме да не се стигне до сблъсъци между полицията и протестиращите. Нямахме особена възможност да разговаряме с хората, но позицията им ни беше ясна. Там, където бяхме, имаше една възрастна жена с ръчно написан плакат. Не си спомням добре написаното, защото беше на руски, но беше свързано с това, че хората от Русия не трябва да допускат това да се случва.
- Какво предаваха телевизиите?
- Ние се информирахме за събитията от международните и българските медии. По руските телевизии даваха основно изказването на Путин за започването на войната. По много пъти в рамките примерно на час. Част от каналите, до които имахме достъп, излъчваха своята ежедневна програма - филми, забавни предавания. Не видях на следващия ден отразяване на протестите в Русия срещу войната. Въпреки че оставаха още няколко дни от престоя ни, особено след затварянето на 12 летища заминахме за Истанбул, откъдето се прибрахме в България.
- Според вас ще има ли приемлив изход от тази война след третия кръг на преговорите?
- Като човек, като гражданин бих искала да вярвам, че след третия кръг на преговори ще има резултат. Но като анализатор съм на мнение, че този ужасяващ конфликт няма да бъде решен толкова лесно. Не знам какво значи приемлив изход, когато животите на толкова много хора са в опасност. До вчера са водили децата си на училище, детска градина, вечеряли са със семействата си, а на следващия ден животът им е под ударите на бомби. Не знам какво би било приемливо.
- Войната няма как да не ни засегне, въпросът е дали освен косвено, и пряко?
- Войната ще засегне всички. Тя вече ни засяга в много аспекти. В морален план да заживеем с мисълта, че в век това е възможно да се случва. Колко от нас са си мислили, че в сърцето на Европа ще има такъв мащабен военен конфликт в XXI век? Колко от нас са си мислили, че ще има такава мащабна бежанска криза? Колко от нас са си мислили, че ще говорим за възможни ядрени удари? Сигурно всички ще кажат: “Беше ясно, че така ще стане”. Не, сигурна съм, че малцина са мислили това. Икономическите последици ще бъдат тежки. Вече се чувстват големите промени в цените, задълбочаване на инфлацията, проблеми в сферата на енергоносителите и т.н. Достатъчно експерти обясняват всеки ден това в публичното пространство.
- Според вас има ли бъдеще нова прокремълска партия у нас в лицето на обявилия такъв проект бивш служебен премиер и военен министър в оставка ген. Янев? И как тълкувате заявката на Янев, че ще я има “когато дойде времето”?
- Стефан Янев загуби поста си вследствие на войната в Украйна. Неговата позиция доведе до този резултат. Но смятам на база на редица проучвания, които съм имала възможност да гледам, че немалка част от българското общество споделят неговото мнение. Той се опитва да заеме едно пространство. което никак не е малко - това между партиите, които ясно заявиха твърда проатлантическа позиция по отношение на войната и “Възраждане”, която е крайна в позициите си. Все пак не трябва да забравяме, че Янев е натовски генерал, който никога не е изразявал негативна позиция към НАТО и ЕС. По-скоро смятам, че избягва проруски позиции, но изразява по-нюансирани такива.
Колкото до бъдещето на този проект, той, както повечето подобни в страната, зависи особено от дадената ситуация. Бъдещето на тази все още неродена партия зависи от това, кога ще има избори. Ако няма предсрочни, а редовни парламентарни избори, шансовете на тази неродена още партия ще бъдат по-различни от днешния ден.
- Електорати на кои партии биха застанали зад Янев при едни нови избори, за каквито се говори все по-често? БСП ще опази ли своите чувствително намалели избиратели?
- Хората, които споделят неговото мнение. Това със сигурност ще бъдат електорати на различни политически формации. БСП в най-голяма степен би била засегната от такъв политически проект. Можем да сме сигурни, че електоратът на БСП не прие положително, че гласуваха за оставката на Стефан Янев и като цяло позициите на БСП в тази криза. Не си мислете, че тезата на Стефан Янев е непопулярна сред българското население.
- Кои биха били съюзници на новата партия?
- Твърде рано е да говорим за съюзници. Както вече посочих бъдещето на тази партия зависи на първо място от времето, в което тя ще се заяви. Тоест ако форсмажорни събития свалят правителството и по-скоро имаме предсрочни избори, резултатът на тази партия би бил един. Ако се отиде на редовни избори, то резултатът ще бъде съвсем друг и това със сигурност ще е предизвикателство за Стефан Янев да търси нов дневен ред. Ако все пак трябва да се даде отговор на този въпрос, определено партията на Янев ще намери съюзници в извънпарламентарни партии, които ще търсят възможност да намерят място в парламента.
- Ако има парламентарни избори до 6 месеца, какъв ще е изходът от тях?
- Няма политическа партия, която в момента да иска предсрочни избори. Няма политически партии освен “Възраждане” и евентуална партия на Стефан Янев, които биха спечелили от предсрочни избори. Мисля, че се очертава консенсус по този въпрос. От друга страна, хората няма да бъдат позитивно настроени към партиите, които са в управлението, ако хвърлят оставка по време на толкова много кризи. Шест месеца е твърде много време в политически план, особено при тази динамика на събитията, което може да създаде ситуации, които да променят много нещата от днешна гледна точна. Не бих се наела с такава прогноза.
- Вашата лична прогноза за край на войната каква е?
- Трудно ми е да дам прогноза за нещо, за което не съм вярвала, че ще се случи. Неминуемо ще се стигне до някакво решение в някакъв момент. Но кога? Мисля, че никой няма този отговор. В едно можем да бъдем сигурни - че последиците от тези събития ще бъдат с години. За всички нас. Дано войната свърши бързо. На това се надявам.
- Тъкмо в Санкт Петербург получихте предложение за брак от приятеля си. Какво ще разказвате за този ден на двете си малки дъщерички след време?
- Да, реално пътуването за Санкт Петербург беше организирано от приятеля ми, именно защото е искал там да ми направи предложение за брак. Аз винаги съм изпитвала възхищение от Ермитажа, от историята, която има и съхранява и явно това е повлияло на избора му . Миналата година станахме родители на две прекрасни момиченца. Със сигурност и за съжаление това предложение е запомнящо се - любов по време на война. А когато един ден разкажа на нашите момичета тази история, се надявам те да не знаят какво е война. Но това са майчини надежди.
CV
Евелина Славкова е социолог от Изследователски център “Тренд”, чийто съосновател е от 2016 г.
Родена е през 1989 г. в Сапарева баня. В СУ “Свети Климент Охридски” завършва социология и политически мениджмънт
Работила е в екипите на големи социологически агенции