- България е силно зависима от това доколко ще се ограничи износът на нефт и газ от Русия, коментира експертът от Центъра за изследване на демокрацията
- Ако Европа не рискува да си нанесе големи икономически щети през съответните санкции, как ще възпре Путин?
- Всички се надяваха да не се стигне до най-лошия сценарий, но сега трябва да се запитаме - къде е границата на лошите сценарии
- Руската инвазия в Украйна е факт от тази сутрин, какво може да се случи оттук нататък там?
- Очевидно инвазията на руски части в Украйна е мащабно. Въпросът е какви са плановете на Путин. Има варианти - от "ще спре донякъде" до - "ще сложи някой диктатор начело". Разбира се важно е как ще се развият нещата в следващите дни.
Сценариите варират и според това какви ще са санкциите срещу Русия. Ясно е, че технологични и финансови санкции ще има, но до каква степен ще се ограничи износа на газ и нефт от Русия. А повишението на енергийните цени бе сигурно дори преди сегашната ситуация.
Износът на нефт от Русия засяга България пряко заради нашата рафинерия, защото тя зависи от руския нефт. След това - газът. Дори да не внасяме газ през Украйна, ако Европейският съюз наложи санкции, как ще компенсираме. АЕЦ Козлодуй ползва ядрено гориво - какво ще се случи там.
Единият вариант е Европа да не рискува да си нанесе големи икономически щети, но пък ако не го направи, как ще възпре Путин? Как ще знае докъде ще спре руският президент?
Рязко ще се вдигнат разходите за отбрана в НАТО. Ако досега бяха 2%, вероятно ще станат 5%.
- Очакват се бежански вълни от Украйна.
- Със сигурност Полша и Румъния ще усетят най-силно потока от бежанци от Украйна. Европейският съюз вероятно ще търси някаква солидарност как да се разпределят бежанците. За разлика от бежанската криза след конфликта в Сирия, най-вероятно сега няма да има такива напрежения. България има огромен дефицит от работна ръка, така че в този аспект може дори да има позитивни последици.
Щетите в глобален план ще са огромни - и икономически, и политически. Ще живеем в пълна несигурност. Очевидно руският президент е непредсказуем. Имаше много прогнози през последните два месеца, че ще има пълномащабна операция в Украйна, но всички го смятаха за най-лошия сценарий и се надяваха да не се стигне до толкова крайни сценарии. Но сега вече трябва да се запитаме: къде е границата на лошите сценарии?
- Какви са вариантите за реакция на Запада?
- Мерките ще са много скъпи и ще има тежки сътресения на световната икономика. На фона на икономическото възстановяване след Ковид и ръста на енергийните цени. Основния проблем е че Русия е интегрирана в световната икономика. А тя зависи от редки метали и енергийни ресурси - от това, което Русия изнася като цяло. Ако ограничиш този износ със санкции, автоматично нанасящ щети на своята икономика. Но от друга страна не можеш да си позволиш да не ограничиш финансовите ресурси на Русия, защото нейната икономика развива военна индустрия, която заплашва. Едно от обвиненията срещу Германия и страните, които имаха голям внос и строяха инфраструктура, която помагаше за руския износ на енергийни ресурси, бе, че се дава ресурс на руската индустрия да направи силна военна машина. Сега текат щетите от това. Имаше цяла група западноевропейски страни, които бяха срещу по-силните санкции срещу Русия.
А иначе Западът явно струпва военни ресурси в Полша, Балтика, Румъния.
- Какви са според вас сценариите за развитие на конфликта оттук нататък?
- Проблемът е, че сценариите допреди няколко дни свършваха до възможността Русия да завземе Украйна. Сега дали свършват дотам? Както помним, Путин отричаше всички планове за инвазия. Сега е различно. Днешните събития показват, че няма граници на стъпките му. Възможни са апокалиптични сценарии - в Украйна има ядрени реактори и те са в работен режим. Западни експерти по сигурността коментираха, че това са много уязвими обекти.