Напрежението Русия - НАТО заради Украйна продължава вече месец. Попитахме икономисти как това ще се отрази на борсите, валутите, инфлацията. Ето прогнозата на икономиста Лъчезар Богданов:
Има голяма доза ирационалност в поведението на икономическите играчи при такъв тип външнополитически кризи и това се вижда през последните 20 години.
Освен реални, вече случили се събития на глобалните пазари се търгуват и очакванията за политики. Понякога на пръв поглед изглежда, че дадено събитие ще свие производството или доставката на дадена суровина, и това предполага поскъпване.
После обаче се вижда, че пазарът отчита, че събитието ще катализира последваща каскада от промени в политиките, които пък да увеличат предлагането - и ето, реакцията ще е противоположна на очевидната логика. Възможни са, с други думи, абсолютно противоположни сценарии.
При увеличена несигурност и повече рискове често се счита, че цените на петрола и газа ще скочат, а цените на акциите ще се сринат. Но често в миналото се е случвало обратното заради 2 фактора - изведнъж производители на енергоизточници по различни геостратегически съображения решават да увеличат добива.
От друга страна, в последните години има тенденция, като дойде криза, централните банки и правителствата увеличават стимулите, включително мека парична политика, повече държавни разходи, за да спасяват положението - и оптимизмът на пазарите всъщност се повишава. Да си спомним 11 септември 2001 г. - шок и ужас, срина се всичко за няколко дни, но след това борсите тръгнаха нагоре заради промяната на монетарната и бюджетната политика на САЩ.
Когато бе ликвидиран Осама бен Ладен през 2011 г., на следващия ден пък имаше пълен крах на цените на суровини.