От едната ни страна е Турция с евтиния внос, от другата - Гърция с тройно по-високи субсидии от нашите, казва Красимир Кумчев
108 хиляди тона домати срещу 94 хиляди тона банани и цитруси! Това сме внесли м.г. у нас. Цифрите оповести видният агробизнесмен от пловдивското Трилистник Красимир Кумчев.
По думите му от традиционен износител на зеленчук България се превърна във вносител. Това означава, че общата политика на ЕС в селското стопанство е напълно погрешна, а българската - още повече, категоричен е той.
"Ако отстоявахме интереса си, нямаше родните плодове и зеленчуци да са едва 1/5 от това, което слагаме на трапезата си, а щяха да са поне 50-60 процента“, допълва той.
На българското селско стопанство му трябва конкурентна среда и равни условия на пазара, което включва и равни субсидии с останалите страни членки на ЕС. "С всеки изминал програмен период нещата в сектора стават все по-зле", е мнението на Кумчев.
До 2027 г., по линия на преките плащания, бюджетът на ЕС предвижда 14,5 милиарда евро субсидии за Гърция. За България сумата е три пъти по-малка – планираните субсидии са 4,5 милиарда евро.
„И като върнем предишните два програмни периода, се вижда какъв огромен дисбаланс има между две съседни държави по отношение на подпомагането", казва Кумчев и подчертава, че обработваемата площ на България и Гърция е напълно съпоставима.
"Как нашите производители да бъдат конкурентни? От едната ни страна е Турция с евтиния внос, от другата – Гърция, където получават три пъти повече субсидии", твърди той. Единственото, което искаме, е да имаме единна конкурентна среда и изравняване на субсидиите, категоричен е Кумчев.
Правителството трябва да изгради такава политика в сектора, че да защити националния интерес, защото производството на храни и продоволствената политика е част от националната сигурност на една държава, обобщи той.