Да кажем, че за 18 месеца постигнат 7 големи цели - как ще поделят успеха
Едно сигурно постижение: ръст на приходите, един предизвестен провал - ваксинацията
България навлезе в новата 2022 г. с работещ кабинет и парламент. Какво да очакваме през политическата година, какви сюжети се очертават пред правителството? , “24 часа” се обърне към социолози и политолози и им зададе 7 въпроса:
1. Ще има ли предсрочни избори? Възможно ли е партийната динамика на съставките на четворната коалиция да я разклатят?
2. Кои от големите цели на четворната коалиция ще се изпълнят?
3. Повече чегъртане или повече реформи?
4. Ще пуснем ли Северна Македония в ЕС?
5. Най-голямата трудност, с която ще се сблъскат управляващите?
6. Каква може да е изненадата на годината?
7. Какво е най-голямото предизвикателство, което трябва да решаваме като нация?
Ето отговорите на политолога Слави Василев:
1. ПРЕДСРОЧНИ ИЗБОРИ?
Кабинетът “Петков” и лично министър-председателят получиха мандат, за да докажат, че промяната, за която гласуваха мнозинството български граждани, се транслира в конкретни политики, а
не с познатия
похват “стани
да седна”
Моята прогноза от формирането на кабинета насам не се е изменила. Смятам, че антикорупционната заявка на партиите, обединени в новата четворна коалиция, ще продължи да сплотява кабинета и парламентарното мнозинство. Успехът на коалицията зависи от конкретни, измерими политики и индикатори - размер на постъпленията в бюджета, овладяване на инфлационния натиск, ниво на ваксинация, удържане на българската позиция по отношение интеграцията на Северна Македония, овладяване енергийната криза чрез реални проекти за изграждане на нови производствени мощности и т.н.
В зависимост от реализацията на тези политики и реформи политическият живот в страната ще се развива в посока утвърждаване на “промяната” или при неуспех и липса на резултати в нейното дискредитиране. Аз залагам на първия вариант.
В този ред на мисли начинът, по който ще управляват Кирил Петков и парламентарното мнозинство, ще определи състоянието и на ГЕРБ. Колкото по-убедително се справят,
толкова повече
разпадът на
партията
на Борисов
ще става видим
С други думи, съществува правопропорционална връзка между успеха на коалицията и разграждането на ГЕРБ особено ако корупционните практики се изсветляват и обществото узнае за пълния им обем и обхват.
Единствената заплаха за цялостта на коалицията в средносрочен план парадоксално е нейният успех. Ако в някакъв обозрим период от време, например през следващите 18 месеца, главният прокурор е подал оставка, предполагаемите престъпления на бившите управляващи се окажат предмет на осъдителни присъди от българския съд, икономиката ни расте в догонващи темпове, чуждестранните инвестиции се повишат, експортният потенциал на българската икономика се е разгърнал, постъпленията в бюджета са нараснали, енергийната и здравната криза са овладени, партийният егоизъм ще надделее над спойката, която сплотява коалицията, и отношенията между партньорите ще започнат да скърцат. Апетитът в политиката идва с яденето и успехът на коалицията парадоксално предвещава и нейния край в момента, в който егоизмът на отделните формации се окаже по-голяма сила от общия фронт за доказване и утвърждаване на промяната. Но тази хипотеза предполага първо промяната да е факт и хората да са усетили конкретна, видима разлика от времето, когато ГЕРБ управляваше.
2. ГОЛЕМИТЕ ЦЕЛИ?
Ще кажа един сигурен успех и един сигурен провал, тъй като заявките на кабинета са много.
Успехът, който всъщност представлява най-убедителният аргумент в полза реализиране заявките на ПП и на правителството като цяло, е пресичането на корупцията в митническата и данъчната администрация и увеличаването на приходите в хазната. Бях от първите наблюдатели, които изтъкнаха тази възможност, още по времето на кампанията за 47-ото НС.
Преди около седмица самият министър на финансите докладва пред новосформираната бюджетна комисия към НС източника на преизпълнението на приходите в бюджета и там ясно се очертава тази динамика. Ще цитирам само един пример за илюстрация. Правителството
въведе
денонощно
наблюдение в
25-те най-големи
данъчни складове
за горива,
в резултат на което се е увеличил обемът на търгувани горива с 40%! Можем спокойно да заключим, че до този момент 40% от търговията на горива се е осъществявала под масата – ако данните на министър Василев се окажат верни, за което нямам никакво съмнение.
Този подход към властта ще позволи на правителството да докаже на българските граждани, че корупцията, за която говорим толкова, е факт и тя вече се пресича.
От своя страна, допълнителните приходи ще помогнат на коалицията да произведе ключовите реформи, които са необходими, защото без пари ръцете и на най-добросъвестния и морален премиер биха били вързани.
Провалът според мен ще е заявеното намерение да се повиши чувствително ваксинацията. Там правителството ще срещне стена, която ще се окаже непреодолима. Димитър Ганев от “Тренд” беше споменал в едно предаване, че
около 1/3 от
българите няма
да се ваксинират
каквото
и да стане
Това означава, че резервът на правителството да повиши ваксинацията има таван около 60%, и то усилията ще бъдат много повече от тези 75 лв. на пенсионер. Да не говорим, че натрупаното недоверие от страна на българските граждани към политиката, властта и институциите е трупано в продължение на три десетилетия, от началото на демокрацията. Това влияе и на ваксинационната кампания. Премиерът Петков трябва да стори чудеса, за да обърне част от това недоверие, а вирусът не чака.
3. ЧЕГЪРТАНЕ ИЛИ РЕФОРМИ?
Както споделих по-горе, двете вървят ръка за ръка. Колкото повече се изсветлява, толкова повече ще се чегърта. Колкото повече данни за корупция и злоупотреби излизат на светло, толкова по-силна ще става коалицията. Колкото повече пари в бюджета има, толкова повече реформаторският дух ще се засилва. Колкото повече реформи се реализират, толкова повече ГЕРБ ще се разпада. В този ред на мисли си заслужава да споделя още едно предположение. Разпадът на ГЕРБ ще се засилва поетапно и повратният момент за партията ще дойде тогава, когато онези 80% от членове, симпатизанти, регионални координатори, областни ръководители и техните екипи приемат обстоятелството, че ГЕРБ е потъващ кораб. Екипажът ще се разбунтува и капитанът Борисов ще остане сам, за да потъне със своя “Титаник”. Това би била чудесна
възможност за
ПП да си набавят
необходимите
регионални
структури,
стига да съумеят да отсеят плявата от сеното.
4. ЩЕ ОТСТЪПИМ ЛИ ЗА С. МАКЕДОНИЯ?
Не. Ако правителството “Петков” направи тази грешка, коалицията ще се разпадне мигновено. Не вярвам да направят тази грешка. А и президентът Радев е заявил, че България не може да отстъпва. Ясно видяхме какво мисли той по време на неговите участия в рамките на европейските съвети и виждаме, че когато България си защитава интересите с гръбнак, останалите еропейски лидери се съобразяват.
5. НАЙ-ГОЛЯМАТА ТРУДНОСТ ЗА КОАЛИЦИЯТА?
Да разделят успеха помежду си.
6. ИЗНЕНАДА?
Че България може да се управлява и без Борисов, и то добре.
7. ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ПРЕД НАЦИЯТА?
Да си върнем самочувствието.