- Инфлацията и позицията по Северна Македония са големите подводни камъни, смята социоложката
- Има генерационна промяна в управлението - това може да привлече младите
И политиците, и избирателите получиха достатъчно шамари, за да си дават сметка, че дори тази коалиция да не им харесва, няма шанс за друго.
Това анализира социоложката Мира Радева специално за "24 часа" ден преди новото правителство да бъде гласувано на извънредно заседание на Народното събрание в понеделник.
Реваншизмът обаче няма да е добра посока за работата на кабинета на четворната коалиция, предупреждава тя.
Въпреки някои известни лица сред предложените за членове на Министерския съвет, налице е генерационна смяна в българката политика, убедена е Радева.
Ето и цялото интервю:
- Какви са шансовете правителството, за което се договори четворната коалиция, да изкара 4-годишен мандат, г-жо Янова?
- С пропорционалната избирателна система всякакъв тип коалиции са единствения начин да се стигне до някакво управление. Всъщност в България имаме доста богат опит в коалициите. Правителството на Любен Беров например изкара доста дълго, въпреки че му прогнозираха няколко месеца живот. Последните два мандата на Бойко Борисов също бяха коалиционни. Правителството на Сергей Станишев на тройната коалиция изкара 4 години. Пък и политиците получиха достатъчно шамари, както и избирателите, за да си дадат сметка, че може и да не им харесва коалицията, но друг шанс няма. Кирил Петков показа завидни умения да търси компромиси. Другият, който успя да си постигне целите е Корнелия Нинова, която получава голямо влияние в това правителство. Съвършено ясно е, че всеки от тези играчи ще има интерес правителството да изкара максимално дълъг мандат, стига да умеят да правят онези взаимни компромиси, които са неизбежни.
- Какво може да очакваме от това правителство, съдейки по заявките му?
- Чувствителна тема е Северна Македония. Предварителните заявки са, че няма да променят позицията на България. Присъствието на Бойко Рашков показва, че една от линиите е да се развенчае ГЕРБ. Колкото до съдебната реформа, дори да успеят да сменят главния прокурор, ако не се смени манталитета в съдебната система, нищо няма да е постигнато. Реваншизмът тук не е добра посока. Ако просто заменим едни хора с други без да се промени начина на мислене, нищо няма да се промени.
- Присъствието на разнолики партии - и леви, и десни, ще донесе ли нестабилност?
- Аз не мисля, че са толкова разнолики. Те имаха един обединителен лайтмотив - да махнем ГЕРБ от властта. Пък и не само при нас, а и по света толкова са се размили границите на ляво и дясно. У нас години наред разликата идваше от отношението към Русия - не специфични десни и леви ценности, а геополитическа ориентация на България.
- Какви ще са подводните камъни пред тази коалиция?
- Истинските проблеми са икономическите рискове пред страната, най-вече тази инфлация, която трябва да бъде овладяна. Изключително сериозни проблеми има с тока, с газа - с отоплението. Продължаващата съпротива на хората да се ваксинират, която ме кара да мисля, че много от хората не се стряскат от Ковид. Ако се промени позицията по Северна Македония, това ще се приеме много лошо от голяма част от обществото. Много трудно ще е да се комуникира различна позиция.
- Случва ли се смяна на поколенията в управлението?
- Със сигурност. Това са хора, които на нас, по-старото поколение ни се виждат млади, но те са хора в средната възраст. Това дава шанс едно по-младо поколение да погледне към България. Така беше впрочем и през 2001 г., когато царят каза: сега ще доведа млади хора. Генерационната промяна не е безсмислена, защото в България години наред гони младите си хора. Дано това по-модерно лице привлече младите - това може да е един от положителните допълнителни ефекти. При царя впрочем имаше баланс на млади хора, които влизаха в политиката с хора от предходното управление. Сега е нещо подобно.