Нужна е поправка “Кирил Петков” в конституцията, за да може свободно да ползваме отлежаващото в чужбина
Гледайте тазседмичното видеозавещание от Митьо Маринов или четете целия текст по-долу:
Два основни въпроса предизвика казусът с двойното гражданство на Кирил Петков тази седмица:
Първо, какво следва от решението на КС, че Петков е бил в нарушение на конституцията, когато е заемал поста на министър на икономиката?
Отговорът - нищо.
Абсолютно нищо не следва. Всички издадени от него актове като министър остават в сила. Могат да отпаднат само ако един по един бъдат оспорени в съда, и то от засегнатите лица. Дори и да започнат дела, те ще се точат с месеци. Дори съдът да се произнесе светкавично бързо и да бъдат отменени някои негови решения, те ще бъдат подписани наново от наследничката му Даниела Везиева, която бе негова зам.-министърка. Така че това би била една битка с вятърни мелници.
Чуха се много мнения на юристи, политолози, политици и кандидати за поста на “Дондуков” 2, че това е основание за импийчмънт на президента Румен Радев. Все пак неговият указ за назначаване на служебното правителство в частта за Петков е противоконституционен. Но и това би била битка с вятърни мелници. В момента парламент няма и няма кой да гласува подобно предложение. Освен това мандатът на Радев изтича само след 2 месеца - на 22 януари 2022 г. Но е аргумент и за по-нетърпеливите, които вярват в хипотезата, че може 47-ият парламент да гласува импийчмънт през декември, когато вероятно ще бъде сформиран.
Намираме се в политическа и здравна криза, а заради цените на тока и горивата и на прага на икономическа. Представете си да останем и без държавен глава, при условие че имаме служебно правителство, което той самият е назначил. Така че импийчмънт на Радев също е битка с вятърни мелници.
Вторият въпрос около казуса с двойното гражданство на Кирил Петков е същественият. Не трябва ли да променим конституцията? Да, трябва. Като всеки закон и този с изискването депутати и министри да нямат второ гражданство освен българско, е остарял. Нужно е да бъде напаснат към днешната действителност. А каква е тя? Зад граница залежава огромна руда от български потенциал. Поне 2 милиона сънародници учат или работят в чужбина.
Някои от тях дори са второ поколение имигранти. Все още силен “брейн дрейн” - изтичането на мозъци. Златните ни медалисти по физика, математика, биология заминават да учат в престижни университети в чужбина. Нима ще зарежем тази “златна жилка” извън страната? Само езиковата гимназия, която аз съм завършил в Стара Загора, изпраща годишно по 100 абитуриенти да продължат образованието си в Германия, Австрия, Великобритания. Хиляди са се реализирали много успешно и трупат опит и знания в големи компании. Стават експерти в икономиката, финансите, правото, медицината и други сфери. Те могат да са свежест за политическия живот у нас.
Престъпно би било да ги ограничаваме да работят за България. А е напълно възможно конституцията да бъде променена. “Има такъв народ” вече поиска поправка в частта за двойното гражданство за депутати и министри. ГЕРБ поискаха конституционни промени още през лятото на 2020 г. “Демократична България” също е внесла предложения, които засягат предимно съдебната власт.
Желание за конституционни промени има, а към тях трябва да влезе и поправката “Петков” - доказателство, че нужда от вятърни мелници.