Все още мисля, че Слави иска да направи добро за България, казва депутатката от "Изправи се БГ! Ние идваме!"
Още акценти от интервюто:
Третият мандат е много важен тест за партиите, от който ще се разбере дали 4-те ключови проблема пред България са по-важни за тях, отколкото собственото им добруване и инат
Актуализация на бюджета е абсолютно задължителна, ако искаме да имаме пари за лекарите на първа линия, за пенсии, за подпомагане на бизнеса, за нормалното функциониране на държавата
Колкото е по-голямо егото на този парламент, толкова по-кратък ще е животът му
Синият талон към шофьорската книжка е напълно излишен в дигиталната ера
Борисов няма шанс да се върне вече начело на държавата, истинският въпрос е кога ще си тръгне моделът на едноличната власт
Диференцираната ставка на ДДС за книги трябва да бъде дългосрочна политика, затова внасям промени в закона
- Г-жо Капон, ще се ходи ли на избори 2 в 1 наесен?
- Не мога да отговоря на този въпрос - това зависи от разума на хората, които трябва да проведат преговорния процес за третия мандат. Има шанс за провеждането му цивилизовано, най-голям дял да получи партията на Трифонов, а дали някой от другите ще получи дял, или не, е въпрос на разговор.
Но най-важното за този кабинет е да изпълни четири прости неща и след 7 месеца да си подаде оставката: Плана за възстановяване и устойчивост, актуализация на бюджета, управление на пандемията от COVID-19, правосъдна реформа.
- На кого очаквате да бъде връчен трегият мандат - на БСП или на ИБГНИ? Защото е ясно, че ГЕРБ ще върнат втория мандат.
- Решава президентът. А дали ГЕРБ ще си върнат мандата веднага, или не, няма значение. С тях никой не иска да управлява.
- Ако президентът го даде на БСП, ще подкрепите ли внесено от тях правителство? Корнелия Нинова заяви, че ще запази служебния кабинет, каквото искате и вие?
- Още на 13 юли ние от “Изправи се, БГ! Ние идваме!” заявихме, че кризисният изход е предложението за запазване на състава на служебния кабинет. За зла участ, стигнахме до криза. Единствената добра новина е, че и г-жа Нинова е стигнала до нашия извод.
Третият кабинет е много важен тест за политическите партии, от който ще се разбере дали четирите ключови проблема пред България са по-важни за тях, отколкото собственото им добруване и инат.
- За да се реализира третият мандат обаче, е нужна все пак подкрепата на ИТН, каквато Слави Трифонов категорично и с груби думи отказа. Имате ли все още път едни към други, или мостовете вече са изгорени?
- Аз не изгарям мостове. В ИТН има много разумни хора, хора със знания и капацитет. Колата на държавата не се кара на газ и спирачка. Все още продължавам да считам, че Слави Трифонов иска да направи нещо добро за България. Понякога в световната дипломация се сменят преговарящите, за да се тръгне напред. Знаем колко световни конфликти са намерили своето решение и път с правилния преговорен екип, например преговорите в Осло. На този фон нашият казус е лесен за решаване.
- Кой трябва да бъде сменен, за да се намери решение на политическата криза у нас?
- Всеки решава за себе си, казвам го като пример от световната практика.
- Ако това не се случи обаче и не бъде постигнато съгласие с ИТН, тогава остава вариантът, в който кабинет при третия мандат минава с “помощ” от ДПС или ГЕРБ?
- Това не е вариант. Вече сме го живели. Сега вариантът е да формираме национален технически кабинет - с повече мъдрост и по-малко егоизъм. Разветите перчеми бяха важни за площада или за предизборна кампания, за парламента е друго.
- Ако се стигне до избори, няма ли в следващ парламент да сме отново в същата патова ситуация, след като играчите се очаква да са отново същите? И не се ли опасявате, че нови избори могат да върнат Борисов?
- Борисов няма шанс да се върне вече начело на българската държава. Истинският въпрос е кога ще си тръгне моделът на едноличната власт върху снагата на българската демокрация.
Още в миналото Народно събрание предупредихме, че разположението на силите в парламента ще се повтори. Решението на патовата ситуация е бъдат изведени умни, уравновесени и дипломатични преговарящи, които слагат интересите на България на първо място.
- Колко живот има още този парламент?
- Колкото е по-голямо егото, толкова по-кратък ще е животът му.
- Една от най-важните задачи в оставащото време на този парламент е да приеме актуализацията на бюджета, защото няма пари нито за пенсии, нито за нови избори. В същото време този парламент не работи пълноценно - няма комисии и всички внесени законопроекти залежават. Докога ще е така?
- Още в 45-ото народно събрание повтарях, че е важно да се направи актуализация на бюджета. Днес това е абсолютно задължително, ако искаме да имаме пари за лекарите на първа линия, за пенсии, за подпомагане на бизнеса, за нормалното функциониране на държавата. Очаквам в днешния ден (в петък - бел. ред.) да се сформират комисиите и да започнат работа - те са част от правилника за организация на Народното събрание, който беше приет в последната седмица. В спешен порядък трябва да започне работата именно по актуализацията на бюджета.
- Като заговорихме за актуализация на бюджета - вие също имате предложения и едно от тях е за диференцираната ставка за книги - ваша кауза от 2005 г. и мярка, която правителството на ГЕРБ въведе като антикризисна заради COVID, но само до края на тази година. Какво предлагате?
- Да, подготвен е текстът за промени в Закона за ДДС, за да може диференцираната ставка на ДДС за книги да бъде дългосрочна политика. Отделно съм внесла законопроект за увеличение на прага за задължителна регистрация на ДДС на 200 хил. лева. Тези мерки не са просто обещания от наша страна, а са задължителна политика за подкрепа на бизнеса.
- Разкажете ни за идеята ви за въвеждане на електронна трудова книжка - кога е възможно това да е факт?
- Във времената на електронизация на все повече процеси, отношения и услуги между гражданите, бизнеса и администрацията трудовите отношения могат да бъдат следващата област, която целенасочено заменя хартиените документи с електронни такива. Промяната в Кодекса на труда, която предлагам, заменя книжното тяло на трудовата книжка с еквивалентна електронна форма, наречена електронна трудова книжка. Това ще облекчи работата по администриране на трудовите възнаграждения (пейрола), ще освободи време на служителя и ресурси на работодателя, а и като цяло ще доведе до повече удобство и гъвкавост между страните по трудовото правоотношение и администрацията.
За да се освободим от хартиената книжка, която стои абсолютно архаично на фона на съвременните електронни възможности, съм предложила и вариант на работещ модел за преминаване към електронни трудови книжки. Нужно е да се решат редица технически въпроси и приемам внасянето на законопроекта като поставянето му в дневния ред на обществото, за да започнем реална законодателна работа по темата с всички заинтересовани лица. През миналата седмица направих и първата си среща с Българската стопанска камара.
- Предлагате и друго облекчение за фирмите - премахването на печата като такъв. Какво ще промени това?
- Това е втори мой законопроект, с който искам да премахнем поредна форма за административен тормоз върху хората. Той предвижда премахването на печата върху хартия и възможност за удостоверяване на всички документообороти в различни формати. Разбира се, имайки предвид дългогодишните практики на администрацията “за печат”, то е важно да има административнонаказателна отговорност и забрана на изискванията за задължително полагане на печат на хартиен носител, които все още се прилагат за редица документи.
С това ще улесним бизнеса и гражданите, ще пестим време на физически и юридически лица, намаляваме административната тежест и модернизираме документооборота. На практика освобождаваме изцяло обществените услуги от допълнителна ангажираност на приемане на документи на хартиен носител, с печат. Запазват се единствено символните печати, тези, които произтичат от международни конвенции, както и печати на специализираните гилдии, в т.ч. на нотариуси, одитори, архитекти и др.
- Кажете ни какво точно предвиждате за синия талон към книжката?
- Това е друга промяна, която се опитах да направим още в предишното Народно събрание, но не стигнахме до нея. Българската приумица за син контролен талон като част от документите за легитимация и контрол върху водачите на моторни превозни средства у нас е напълно излишна в дигиталната ера. При създаден и действащ в реално време единен регистър, който МВР ползва за проверки, е безпредметно използването на картончета в какъвто и да е цвят.
Контролният талон, от друга страна, създава сериозни проблеми на гражданите за неговото възстановяване, което е абсурдно при модерните технологии за дигитализация, особено при отнемането му в отдалечени части на страната. Липсата му води до допълнителни глоби и наказателни постановления, а възстановяването му отнема време в чакане на опашки пред гишета, което е репресия върху хората.
Не приемам тезата, че контролният талон може да служи като мотивация за заплащането на глобите в системата на НАП. Лошата събираемост не може да се наказва допълнително, като се създават пречки за всички граждани в България, със съмнителен ефект от прилагането им. Създава се и допълнителен корупционен механизъм на проверяващите на пътя за “осигуряване” на прозорец и невписване на допълнително постановление. Искам да премахнем това. Корупция се бори с натрупващи се малки стъпки.
ВИЗИТКА
Родена на 8 април 1969 г. в Пловдив
Икономист по професия. Дипломира се в специалност “Продуктов маркетинг” в университета “Лудвиг Максимилиан” в Мюнхен, Германия. Има специализации в Германия, Япония и Франция, както и в Департамента за политически науки към Харвард в САЩ и в Международната програма за политически лидери към Държавния департамент
Работила е в частния сектор
Евронаблюдател (2005-2007 г.) и председател на BG делегацията в ЕНП
Депутат в 40-ото НС от листата на ОДС и в 45-ото НС от “Изправи се! Мутри вън!”
В 46-ото НС е депутат от ИБГНИ
Сред създателите, бивш лидер и настоящ зам.-шеф на Единна народна партия