Ям всичко, но и ходя много - по 15 км на ден и нямам високо кръвно.
Това разказа 60-годишната агроинжерка от Пловдив Марина Веселинова. Тя бе една от 600-те, които си провериха артериалното налягане в пункта на главата улица по повод Световния ден за борба с хипертонията. Оказа се, че стойностите й са като на момиче.
Много млади хора също се възползваха от услугата. "118 на 86 - идеално!", обърна се медикът с апарата към 20-годишната студентка Нина Луканова. Тя заяви, че за първи път си мери кръвното, но като видяла пункта и решила да провери какви са стойностите й.
72-годишният Йордан Петрушев си тръгна окуражен, след като му казаха, че 140 на 70 е добре за неговата възраст. Той не скри, че има здравословни проблеми, но редовни си вземал лекарствата.
"Изненадани сме, че толкова много хора дойдоха. Оказа се обаче, че над 50% от тях са хипертоници. Съветваме тези, които са с високо кръвно, да се обърнат към лекарите си", заяви Армела Демерджиян, която ръководеше акцията в Пловдив.
В нея участваха като доброволци и студенти от Медицинския университет. Бъдещият медик Александър Пашов заяви, че заедно със своите колеги се е съгласил да участва, за да помогне на хората и да натрупа опит.
Повече от 10,8 милиона души умират всяка година от състояния, свързани с високо кръвно. То продължава да бъде рисков фактор №1 за смърт в света. Със стойностите на кръвното налягане е свързан повишеният процент на сърдечно-съдови заболявания като коронарна артериална болест, сърдечна недостатъчност, инсулт, инфаркт, деменция, предсърдно мъждене и бъбречни заболявания. Тези заболявания засягат приблизително една трета от възрастното население в световен мащаб и представляват най-голямата епидемия, изпитана някога от човечеството.