
Нарастващата заболеваемост от рак сред хората под 50-годишна възраст предизвиква сериозно безпокойство в световен мащаб.
Тази тревожна тенденция, която засяга качеството на живот и има дълбоки социални последици, привлича вниманието на изследователи от водещи институции като онкологичния център Memorial Sloan Kettering (MSK).
Статистическите данни, публикувани през януари 2025 г. от Американското дружество за борба с рака, показват, че честотата на раковите заболявания при жените под 50 години е с 82% по-висока от тази при мъжете, в сравнение с 51% през 2002 г.
Младите хора са все по-застрашени от рак поради фактори, свързани с начина на живот. За да се намали рискът от рак, водещи експерти препоръчват управление на стреса, балансирано хранене, редовна физическа активност, качествен сън и ограничаване на излагането на токсини.
Въпреки че ранното откриване на рака остава ключово предизвикателство, акцентът се измества към превенцията. Разбирането на факторите, които допринасят за нарастващата заболеваемост, е от съществено значение. Хроничните възпаления, оксидативният стрес и хормоналния дисбаланс са все още фактори, които увеличават риска от развитие на рак.
Малките, но последователни промени в начина на живот могат значително да подобрят дългосрочното здраве и да намалят риска от рак, пише изданието TOI.
Видове рак, които се срещат все по-често при младите хора
Мъжете и жените в разцвета на силите си все по-често биват диагностицирани със сериозни видове рак, включително на дебелото черво, гърдата, простатата, матката, стомах, панкреаса и др. Експерти прогнозират, че от 2019 до 2030 г. случаите на рак в тази възрастова група ще се увеличат с 30% в световен мащаб.
„Това е сериозно и обезпокоително“, казва д-р Шари Голдфарб, онколог и директор на програмата „Млади жени с рак на гърдата“ на MSK.
Затлъстяването: Може ли да е основната причина за рака при младите?
В търсене на отговор защо ракът все по-често поразява младите хора, един от очевидните заподозрени е затлъстяването. Порочният кръг на нездравословно хранене, ултрапреработени храни и заседнал начин на живот се превръща в епидемия в цял свят.
„Знаем, че затлъстяването предизвиква възпаления, които могат да доведат до рак“, обяснява д-р Голдфарб. „Смятаме, че това играе роля и трябва да се обърне внимание. Но това не обяснява напълно нарастващия брой на млади жени с рак на гърдата.“
Същото важи и за случаите, наблюдавани от Центъра за колоректален и стомашно-чревен рак при млади хора към MSK.
„Всъщност, младите хора, които лекуваме, по-рядко страдат от затлъстяване в сравнение с общото население“, казва гастроентерологът д-р Робин Менделсон. „Също така е по-малко вероятно да употребяват тютюн или да имат други известни рискови фактори“, допълва още тя. Експертите от MSK са единодушни, че няма един-единствен виновник.
„Ако имаше, щяхме да сме го открили“, категорична е д-р Менделсон. „Вероятно става въпрос за комбинация от фактори.“
Д-р Андреа Черчек предполага, че „може би става въпрос за излагане на вредни въздействия от околната среда, или комбинация от такива, с които хората, родени след 50-те години на миналия век, са били в контакт.“ Възможно е тези въздействия да са започнали през 60-те или 70-те години и да са се запазили до днес.
Въпреки че изследователите от MSK все още не са открили конкретните виновници, те са намерили обещаващи следи, които могат да разкрият загадката на нарастващия брой случаи на рак при младите хора.
Невидимият орган: може ли микробиомът да е ключът към ранния рак?
В търсене на отговори защо ракът атакува все по-млади хора, учените се насочват към неочакван заподозрян – чревният микробиом. Д-р Менделсон представя на медицинска конференция революционни данни за чревния микробиом на хора с ранен колоректален рак. Микробиомът, този „невидим орган“, е огромната общност от бактерии и други микроорганизми, които обитават червата ни и играят ключова роля в регулирането на храносмилателната система.
„Открихме, че младите хора с колоректален рак имат значително по-малко разнообразие в микробиома си в сравнение с по-възрастните пациенти“, обяснява д-р Менделсон. „Съставът на микробиома в двете групи също е различен.“ Това е от съществено значение, тъй като по-голямото разнообразие обикновено е показател за по-добро здраве.
Изследвайки огромното количество данни за начина на живот, предоставени от млади пациенти, учените се опитват да разберат кои фактори влияят на микробиома. „Разглеждаме промени в диетата, употребата на антибиотици и дори фактори от детството, като кърмене, цезарово сечение и възраст на родителите при раждане“, обяснява д-р Менделсон. Целта е да се открие възможна причина, която да обясни различията в микробиомите на тези пациенти.
Проучване, ръководено от д-р Андреа Серчек, открива интересна динамика, свързана с колоректалния рак. Нейното изследване установява, че пациентите с колоректален карцином, реагират по един и същи начин на химиотерапията, „независимо дали са на 17 или на 70 години“, посочва тя.
При тези от по-младата група вероятността да имат рак на ректума е по-голяма. Но биологията на заболяването изглежда по същия начин, както при по-възрастните пациенти.
По-опасни подтипове на рака на гърдата се появяват при по-млади жени
Ракът не е еднородно заболяване, а коварна колекция от над 400 различни болести. За съжаление, при младите жени се наблюдава тревожна тенденция – появата на по-агресивни подтипове на рак на гърдата.
„Подтиповете, наречени тройно негативен и HER2-позитивен, се срещат по-често при младите жени и имат по-лоша прогноза“, обяснява д-р Голдфарб. „Освен това, някои от рисковите фактори за рак на гърдата се наблюдават все по-често при по-млади жени.“
Един от тези фактори е по-продължителното излагане на репродуктивни хормони, тъй като младите жени получават менструация по-рано и раждат деца по-късно. Въпреки това, д-р Голдфарб подчертава, че тези фактори, в комбинация с нарастващото затлъстяване, не обясняват напълно защо все повече жени под 50 години развиват толкова агресивни форми на рак на гърдата.
За да разгадаят тази мистерия, изследователите от MSK използват всички налични инструменти – от подробни анкети за начина на живот и личната история до геномни тестове от следващо поколение. Целта е да се разбере какво се случва на генетично ниво и защо ракът при младите жени е толкова по-агресивен.
„Изследванията на д-р Педрам Разави са насочени към откриване на минимално остатъчно заболяване при пациентите“, обяснява д-р Голдфарб. „Използваме и кръвни тестове, които търсят мутации в туморите, за да прогнозираме кое лечение ще бъде най-ефективно.“
Тези изследвания са от решаващо значение за разработването на персонализирани терапии и подобряване на прогнозата за млади жени, борещи се с агресивни форми на рак на гърдата.
Нездравословният начин на живот е тихата заплаха за рака
Нездравословният начин на живот се оказва тихата, но смъртоносна заплаха, която подхранва нарастващата епидемия от рак сред младите хора.
Навици, които на пръв поглед изглеждат безобидни, като нездравословно хранене, тютюнопушене, прекомерна консумация на алкохол, хроничен стрес, недостатъчен сън и излагане на токсини от околната среда, създават благоприятна среда за развитие на рак. Тези фактори предизвикват възпаления, увреждания на ДНК и отслабване на имунната система, което прави организма по-уязвим към коварната болест, коментира д-р Тасним Бхатия, познават в онлайн пространството като д-р Таз.
Въпреки че генетичната предразположеност играе роля, все по-голяма част от случаите на рак се свързват с начина на живот. Затова е от съществено значение да осъзнаем, че малки, но последователни промени в ежедневните навици могат да окажат огромно въздействие върху нашето здраве в дългосрочен план.
Поддържането на здравословен начин на живот – балансирана диета, богата на хранителни вещества, редовна физическа активност, ефективно управление на стреса и качествен сън са ключови в борбата с рака. Нека не подценяваме и силата на превенцията, защото тя може да спаси животи.
Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет. При въпроси относно вашето здраве, медицинско състояние или лечение, задължително се консултирайте с медицински специалист, съобщава бТВ-здравето.