Изследователи от Училището по инженерство към Хонконгския университет за наука и технологии (HKUST) успешно тестваха биомедицински робот с размери под един милиметър. Изследването е публикувано в списанието Nature Communications.
Биомедицински робот е с 60 процента по-малък от съществуващите модели. Устройството е с размери около 0,95 милиметра. Китайските инженери отбелязаха, че малката машина е в състояние да събира информация за диагностициране на заболявания и доставяне на лекарства директно в човешкия организъм. 3D-принтираният робот е тестван чрез вграждането му в бронхите на белите дробове на прасе. Моделът демонстрира плавна навигация в затворени пространства, както и способността да извършва сложни действия за доставяне на лекарства.
Професор Шен Ячжинг отбеляза, че машината има кух скелет и масив от оптични влакна за заснемане на изображения. Външната страна на робота е покрита с гелообразен слой, който намалява триенето.
„С непрекъснатото развитие на технологиите ние вярваме, че фиброскопичният робот ще има по-голям принос за човешкото здраве в обозримо бъдеще", каза ученият.
Благодарение на възможността да се движи в затворени пространства и ниския риск от инфекция на пациента по време на операции, роботът може да се използва за лечение на сърдечни заболявания. Експертите възнамеряват да демонстрират ефективността на устройството в различни клинични сценарии.
По-рано американски учени разработиха метод за целенасочена доставка на лекарства. Те предложиха използването на малки роботи, които могат да разпознават химическите сигнали на тялото, пише БГНЕС.