- Излиза с температура 13 градуса, сондаж с дълбочина 450 м не открива топли води
- Използва се чрез пиене и балнеолечение при кожни болести, заболявания на обмяната и на горните дихателни пътища
Един от най-добрите начини да превърнем минералните води в нещо повече от балнеолечение и спа е да се възползваме от тях като уелнес преживяване - място, където освен физически се презареждаме и емоционално, и психически.
Къде са лековитите извори? За какво помагат? Какви забележителности и красиви природни феномени можем да видим в близост?
На всичко това ще отговорим в поредица за минералните води и бани в България. Особената ценност на българските минерални води е тяхната чистота и разнообразен състав. Изучени са повече от 500 водоизточника.
Температурата при изворите е от 20 до над 100 градуса (минералният гейзер в Сапарева баня изхвърля на 20-ина метра височина вода с температура 103 градуса) и предоставя възможности за различни видове лечебни процедури.
За преобладаващата част от българските минерални води са характерни ниската минерализация и солево съдържание, по-малко от 1 грам на литър.
Природните условия, в които се формират, допринасят за изключително разнообразния им състав и лековитост. Може да се използват както за външно приложение (чрез бани, вани, душове), така и за инхалации или промивки при различни заболявания.
Минералните извори край Велико Търново съперничат по химичен състав на тези в Карлови Вари, Швейцарските Алпи и любимия на френската аристокрация оздравителен център Виши. Дори ги превъзхождат по лечебни свойства. Влияят благотворно, включително за справяне с постковид състояния.
Все още безценното природно богатство не се изполва пълноценно, а общините, в които са находищата, не са в състояние да отделят огромните инвестиции за оползотворяване на минералната вода. Чакат държавата и предприемачи поне да върнат предишната слава на общодостъпните балнеокурорти в Централния север.
Извор с миризлива лековита вода, известен от римско време, е дал името на Вонеща вода
Има сведения, че още от Античността богатата на сероводород вода е ползвана за изцеление на римските войници. Първоначално селището, сгушено в прохода Хаинбоаз, на 28 км южно от Велико Търново и на около 20 от Трявна, се наричало Дядо-Манчовият хан.
Дядо Манчо бил първият заселник край минералния извор. Според краеведи пък му казвали Овчи кладенци, защото овцете на Манчо открили извора. Край него се издигнали 10-15 къщи на балканджии, слезли от колибите.
Дядо Манчо си отишъл на 101 г. Край извора с вода, миришеща на запъртък, и сега се издига ханът, реставриран от неговите потомци. Характерната миризма се дължи на богатото съдържание на сероводород.
Студеният минерален извор извира от палеогенски пясъчници. Минералната вода е с температура 13 градуса. Изворът е каптиран през 1973 г., а водата се използва след загряване. Прокараните сондажи, единият от които с дълбочина 450 м, не разкриват топли води. Използва се за лечение чрез пиене и балнеолечение при кожни болести, заболявания на обмяната на веществата и болести на горните дихателни пътища, което прави Вонеща вода търсена дестинация за лечебен и спа туризъм.
Селото се намира на около 580 м над морското равнище. Разположено е в котловина, открита на юг към Предела, през който, особено през зимата се чувства топлото южно влияние. Наоколо горите основно са дъбови, букови и габърови.
Красивата природа, бистрите планински реки, чистият въздух са климатичните фактори, чрез които се постигат общо тонизиране и укрепване на организма, подобряване и нормализиране на функциите и обменните процеси на всички системи в човешкото тяло.
Минералният състав на извора във Вонеща вода е близък до този в курорти в Швейцарските Алпи, Виши, Франция, и Карлови Вари. Според състава водата е с рН 6,7 с обща минерализация 1,28 g/l, съдържаща хидрокарбонатни, сулфатни, калциеви, натриеви и хлорни йони, и газ-сероводород.
В курорта може да се провеждат профилактика и балнеолечение при хронични артрити,
артрозоартрити, периартрити, спордилоартрити. Повлияват се също ортопедични и травматологични страдания. Дава подобрения при болести на периферната нервна система – неврити, радикулити, плексит, както и при функционални нарушения на нервната система. Препоръчва се при метаболитни заболявания – захарен диабет, подагра.
Процедурите с минералната вода облекчават хронични неспецифични дерматити. Лекуват заболявания като ендометрит, дисменорея, стерилитет. Водата е показана и за профилактика и питейно балнеолечение при хронични стомашно-чревни, жлъчно-чернодробни заболявания.
"Във Вонеща вода работи специализирана болница за рехабилитация
по физикална и рехабилитационна медицина. Санаториумът е търсен за различни белодробни страдания, а в последните години се прочу с програми за справяне с постковид синдром и усложнения от коронавируса.
Всички балнеологични процедури, включително и инхалациите, се извършват с минерална вода. Комплексът приема по пътеки на здравната каса и НОИ и е зает 100% за 3-4 месеца напред", обясни кметът на Вонеща вода Янко Първанов.
Изворът в близост до рехабилитационния комплекс функционира и всеки може да си налее свободно от лечебната вода. Каптажът е на 4-5 метра по-ниско, но има обезопасени стълби и площадки. Оттам водата се излива свободно в близката река.
Освен болницата за балнеолечение във Вонеща вода през зимата работи хотелски комплекс, но там няма минерална вода. От почивните бази, които изобилстваха по време на соца в курортното селище, водопровод за минерална вода има изграден единствено до бившата партийна станция на БКП.
След промените тя бе в тотална разруха. За известен период бе собственост на търновски бизнесмен, който е с доживотна присъда като поръчител на две убийства. По-късно резиденцията е закупена от бургаска фирма, която изцяло я реновира. Новите собственици правели и постъпки за концесия за ползване на минералната вода.
"В момента не черпят минерална вода, хотелът не е работил, но е възможно да стои тръбопроводът, който е съществувал", обясни Янко Първанов. Сега отдават базата под наем на общината в Търново. Там
смятат да преместят старческия дом в старата столица, тъй като в него започва основен ремонт
Възрастните вече мечтаят да са първите, които ще могат да си правят спа във вътрешния басейн на хотела старчески дом.
Близо до селото в Прохода на републиката има извор, чиято вода при запалване гори с пламък. Водата е бистра, с характерната миризма на барут (сяра, развалени яйца). Вдясно от извора е изведена и чешма за по-лесно наливане на бутилки.
Институтът "Луи Пастьор" окачествил водата в Полски Тръмбеш като в Карлови Вари
Рекорден брой посетители са ползвали тази година минералните къпални в Полски Тръмбеш и Обединение. Характерното там е, че водата е радиоактивна и не трябва да се пие. За процедури е разредена и те се провеждат само под медицински контрол.
От май до октомври през мъжката и женската къпалня са преминали 10 147 души, а в Обединение - 7197, показват данните на община Полски Тръмбеш. Тя има правата да ползва двете минерални находища за 50 г.
"През май 1970 г. при сондажи за нефт и газ край Полски Тръмбеш близо до машиностроителния завод "Първи май" са открити термоминерални води с хипертермален произход. Водоносният хоризонт започва от 750 м при дълбочина на сондата 1515 м.
С помощта на мощен компресор водата се извежда на повърхността
с всички минерали и примеси и точно от това идват лековитите свойства", обяснява кметът Георги Чакъров. Температурата се движи между 44 и 47 градуса.
Дебитът е 50-60 л/сек срещу 43 л в балнеолечебните курорти Хисаря, Кюстендил и Банкя, взети заедно. По тези количествени показатели това е най-големият водолечебен комплекс в мизийската платформа на Централна Северна България.
По данни на френския институт "Луи Пастьор", където е изследвана минералната вода от Полски Тръмбеш, тя е много близка като качествен състав до тази в Карлови Вари.
"Анализите доказват разнообразната минерална съставка от наличието на бром, калий, натрий, калций, хлор, магнезий, желязо, манган, литий, барий, следи от стронций и др. Общата минерализация е 3,3-5,7 г в литър вода.
Преди години направихме балнеологична оценка и тогава се потвърди, че химическият състав съперничи на най-прочутите термоминерални извори при Карлови Вари и Яхимов в Чешкия масив, Харгита в Карпатите, Бад Гащайн в Алпите, Виши в Централния френски масив, Будапеща и др. Алкалният характер на водата (рН-7,7) има престижен лечебно-профилактичен ефект и предимство за най-широко оползотворяване.
Установената радиоактивност е по-малка от водата в Чирпан, която се използваше за пиене. Тогава със здравния инспектор д-р Ангел Кунчев имахме редица разговори. Разреши да се ползва минералната вода за балнеология, но под медицинско наблюдение", припомня кметът.
Откритите басейни в Полски Тръмбеш, които са популярно място за къпане от Търново до Русе, се пълнели с топла минерална вода, която постоянно се обменяла, но вече е забранено от здравните власти. Минералната вода не се използва и в новооткрития закрит плувен басейн в града.
"В минералните къпални, които са изградени на самия извор, хората си правят процедури и за тези повече от 50 г., за щастие, не е имало случай на някакви злополуки. Хората от цяла Северна България идват тук през лятото", казва кметът.
Лековитите стойности имат много добра мотивация при заболявания на опорно-двигателния апарат, на пикочно-половата система, болести на обмяната на веществата, хронични гастрити, колити, язви на стомаха и дванадесетопръстника, цистит, различни форми на ревматизъм, артрити и артрози, диабет, хронични чернодробни страдания.
През 1971 г. в Обединение на дълбочина 1250 м били открити топли води
със същия състав, които достигат на 50 м от земната повърхност. Температурата е над 43 градуса с лека алкална реакция. Предпочитана за редица заболявания на периферната нервна система, гинекологични увреждания, укрепване на имунната система и др.
"Там при комунизма имаше бани с квартирно бюро по линия на профсъюзите и се извършваше балнеолечение. От 15-ина години в общината се опитват да възстановят лечебните къпални. Правим го като социална функция, защото не е печелившо за общината.
Една година се наложи по технически причини да спрем през лятото и имаше много голямо брожение, дори оплаквания до областния управител", спомня си Чакъров.
Характерното е, че лековитите басейни работят от май до октомври. Билетът и на двете места е 6 лева, а отделно болни посещават баните в Полски Тръмбеш с карти. Тук има и специализирана болница, която превозва свои пациенти до баните за процедури.
Интересът към лековитата вода в двете населени места в общината е от години, но поради липса на леглова база близо до тях хората или пътуват, или ползват единствения хотел в Полски Тръмбеш, също общински.
"Минералната вода е богатство и за общината, и за държавата. Това би могло да бъде стълб за подобряване на здравеопазването в посока превенция и рехабилитация", допълни дългогодишният кмет.