Обобщаването на 3000 научни проучвания показва, че микропластмасата във въздуха може да доведе до редица сериозни здравословни проблеми, съобщава Калифорнийския университет в Сан Франциско.
Микропластмасата може да причини мъжко и женско безплодие, рак на дебелото черво и хронично белодробно възпаление, което увеличава риска от рак на белия дроб.
Микропластмаса са всички полимерни частици с размер под 5 милиметра, т.е. те са по-малки от оризово зърно. Основен източник на микропластмаса във въздуха са автомобилите. Триенето износва гумите заедно с пътната настилка, като изпълва въздуха с пластмасови фрагменти.
Всяка година компаниите по света произвеждат близо 460 милиона тона пластмаса. Прогнозите са, че до 2050 г. те ще достигнат 1,1 милиарда, предаде БТА.
Изследването на Калифорнийския университет е публикувано в научното списание Environmental Science & Technology. Статията е първият систематичен преглед на микропластмасата с помощта на методи, отговарящи на златните стандарти, одобрени от Американската академия на науките.
Повечето от проучванията в доклада се основават на животни, но изследователите твърдят, че заключенията вероятно се отнасят и за хората, тъй като те са изложени на много от същите въздействия.
„Призоваваме регулаторните органи и политическите лидери да вземат под внимание нарастващите доказателства за вредата за здравето от микропластмасата, включително рак на дебелото черво и белия дроб", обобщава д-р Николас Чартърс, научен ръководител на изследването.