Ракът на дебелото черво засяга все повече млади хора по целия свят. Случаите се увеличават сред хората под 50-годишна възраст. В Обединеното кралство, Нова Зеландия и Чили се наблюдава едно от най-големите увеличения.
Ракът на дебелото черво е третият най-често диагностициран рак и втората водеща причина за смъртност, свързана с болестта, в световен мащаб. През 2022 г. бяха регистрирани над 1,9 милиона нови заболели и близо 904 000 смъртни случая.
Световната здравна организация прогнозира, че до 2040 г. годишният брой на новите случаи на рак на дебелото черво ще нарасне до 3,2 милиона.
Проучване, публикувано в медицинското списание The Lancet Oncology, установява ръст сред по-младите демографски групи в 27 от 50 изследвани държави за петгодишен период между 2013 и 2017 г. Сред страните със значително годишно увеличение са Нова Зеландия (3,97 %), Пуерто Рико (3,81 %) и Англия (3,59 %).
Исторически погледнато, заболяването е било по-разпространено в страни с високи доходи като САЩ, Австралия и Канада. Сега обаче случаите се увеличават и в региони с по-ниски доходи в Латинска Америка и Азия, като Аржентина, Еквадор, Тайланд и Турция.
Япония, Чили и Израел, в които през последните няколко десетилетия се наблюдава бърза урбанизация и промени в начина на хранене, също се регистрира подобно увеличение на броя на случаите сред по-младите хора.
Каква е причината за тази промяна?
Увеличаването на случаите на рак на дебелото черво може да е свързано с промените в начина на живот през последните години и произтичащите от тях изменения в човешките чревни бактерии.
Увеличената консумация на преработени и нездравословни храни и заседналия начин на живот допринасят за това. Смяната на поколенията също играе роля; много хора в държавите с високи доходи, родени след 1950 г., са изложени на диета с високо съдържание на мазнини, захар и фибри още от ранна възраст.
При тези диети липсват достатъчно хранителни вещества като антиоксиданти и фибри, които помагат за поддържането на здрави чревни клетки и елиминират вредни вещества като канцерогени, възпалителни съединения и жлъчни киселини, образувани при храносмилането на храни с високо съдържание на мазнини, които могат да стимулират анормалния растеж на клетките.
Освен това нови данни сочат, че фактори като естествените промени в чревния микробиом и хроничното възпаление могат да допринесат за риска от рак, но са необходими повече изследвания, за да се разбере напълно потенциалното им въздействие.
„Чревен микробиом" е сбора от трилиони бактерии, гъбички, вируси и други микроорганизми, които живеят в храносмилателния тракт и играят решаваща роля за храносмилането, имунитета и цялостното здравословно състояние, пише БГНЕС.