Експерти смятат, че признаците на мутация на вируса на птичия грип са се увеличили и бдителността е от изключително значение, предаде АФП. На този етап не се знае дали това заболяване ще започне да се предава от човек на човек, а здравните власти в САЩ продължават да смятат, че рискът за здравето на населението е нисък.
Птичият грип H5N1 се появява за първи път в Китай през 1996 г., но от 2020 г. броят на огнищата при птиците рязко се увеличава и все повече видове бозайници са засегнати, както и региони на света, в които преди това заболяването не се е проявявало, като Антарктида. От октомври 2021 г. във връзка с болестта са убити над 300 милиона домашни птици, а в 79 държави са открити 315 засегнати вида диви птици, съобщиха за АФП от Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ). Бозайниците, които са се хранили със заразени мъртви птици, като например тюлените, също са започнали да умират масово.
През март случаи на птичи грип бяха регистрани в няколко ферми в Съединените щати. Освен това по данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ през тази година 58 души са дали положителен резултат за птичи грип в страната, включително двама, които не са имали предишен контакт със заразени животни. През ноември изследователи съобщиха, че 8 от 115-те млекопроизводители, изследвани в Мичиган и Колорадо, са имали антитела срещу птичи грип, което предполага, че процентът на заразяване е 7%.
Няколко фактора сочат, че „птичият грип чука на вратата и може да предизвика нова пандемия", каза пред АФП Мег Шефър, епидемиолог oт института SAS в САЩ. Все още съществуват редица пречки, които не позволяват на вируса H5N1 да се разпространява лесно между хората, включително необходимостта да мутира, за да заразява по-ефективно белите дробове. Но според изследване, публикувано в списание „Сайънс", птичия грип, заразяващ американските крави, е само на една мутация разстояние от по-лесното разпространение сред хората.
Според вирусолога Ед Хътчинсън от университета в Глазгоу, Шотландия, това предполага, че вирусът H5N1 е „само на крачка" от това да стане „по-опасен за нас". Неотдавнашното генетично секвениране на канадски тийнейджър, който е бил тежко болен от птичи грип, показва, че вирусът е започнал да еволюира, за да намери начини да се свързва по-ефективно с клетките на организма. Според Хътчинсън „все още не знаем дали грипният вирус H5N1 ще се развие в човешко заболяване", информира БТА.
Колкото повече обаче вирусът е способен да заразява различни животни и видове, „толкова по-голяма е вероятността той да се адаптира, за да заразява по-добре хората", предупреждава Мег Шефър. И ако възникне пандемия от птичи грип, тя ще бъде „изключително сериозна" за хората поради липсата на придобит имунитет, каза тя. Досега случаите сред американските селскостопански работници са били сравнително леки. Но почти половината от 904-те случая на H5N1 при хора, регистрирани от 2003 г. , са били с фатален край, по данни на Световната здравна организация (СЗО).
За да се избегне най-лошият сценарий, редица здравни експерти, особено в САЩ, призоваха за по-строг контрол, повече защитни средства за работниците, които могат да бъдат изложени на риск, и повече обмен на информация.