Най-малко 239 000 смъртни случая могат да бъдат обяснени с наличието на фини прахови частици във въздуха, съобщава Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), цитирана от ДПА.
Данните за 2022 г. показват, че 70 000 смъртни случая се дължат на замърсяването с озон, а 48 000 – на замърсяването с азотен диоксид.
„Последните данни потвърждават тезата, че европейците продължават да са изложени на концентрации на замърсители на въздуха, които са значително над препоръчителните нива, определени от Световната здравна организация (СЗО)", информира базираната в Копенхаген ЕАОС.
Изчислените стойности се основават на анализ, чрез който се извеждат статистическите връзки между рисковите фактори, като замърсяването с прахови частици, и последиците за здравето – например проблеми с кръвообращението.
ЕАОС предупреждава и за последиците за европейските екосистеми. „Отделна оценка установи също, че почти три четвърти от европейските екосистеми са изложени на вредни нива на замърсяване на въздуха", се казва в доклада.
Въпреки че в ЕС са въведени по-строги правила за качеството на въздуха, „все още твърде много хора в Европа, особено в градовете, са негативно засегнати от лошото качество на въздуха, което води до заболявания и преждевременна смърт, които до голяма степен могат да бъдат предотвратени чрез намаляване на нивата на тези замърсители в околната среда", коментира директорът на ЕАОС Лена Ила-Мононен.
ЕАОС все пак отбелязва подобрение на въздействието върху здравето, причинено от дългосрочното излагане на три основни замърсителя – фини прахови частици, азотен диоксид и озон.
Броят на смъртните случаи в ЕС, дължащ се на фини прахови частици, е спаднал с 45% между 2005 г. и 2022 г., така че съюзът е напът да постигне целта за намаляване с 55%, очертана в плана за действие на ЕС за нулево замърсяване до 2030 г., прогнозира Ила-Мононен.
Публикуването на данните съвпада с прилагането на нова директива на ЕС, насочена към подобряване на качеството на въздуха в ЕС, за да се постигне съответствие със стандартите на СЗО, припомня ДПА.